Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest malinka i czy jest szkodliwa? Co zrobić, żeby szybciej zniknęła?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest malinka i czy jest szkodliwa? Co zrobić, żeby szybciej zniknęła?

Para, która się całuje

Fot: dima_sidelnikov / gettyimages.com

Malinka to ślad po grze miłosnej, będący wynikiem ssania skóry lub ugryzienia, przez co określa się ją także miłosnym ukąszeniem. Znika zazwyczaj po kilkunastu dniach. Wskazane jest masowanie miejsca ze śladem po pocałunku i przykładanie do niego zimnych okładów.Zbyt silne ssanie podczas robienia malinki może wywołać ból.

Malinka to dla jednych forma eksponowania żarliwego uczucia, a dla drugich nieestetyczny i dziecinny ślad po pocałunku. Posiadanie jej w widocznym miejscu na skórze jest bardzo krępujące, dlatego zamiast ukrywać ją pod ubraniem i makijażem warto skorzystać z kilku sprawdzonych rozwiązań na przyspieszenie jej gojenia. Malinki, jako zmiany o charakterze naczyniowym, nie powinno się opalać, żeby nie doprowadzić do powstania trwałego przebarwienia skóry.

Co to jest malinka?

Malinka to popularnie stosowana nazwa określająca ślad pozostawiony na skórze po intensywnym pocałunku. Mania na robienie malinek dotyczy zwłaszcza pierwszych, młodocianych miłości. Opinie na temat tego siniaka są podzielone. Część lubi go wykonywać i otrzymać, a innych taki symbol krępuje, zwłaszcza gdy jest umiejscowiony w widocznym miejscu, lub uważają go za dziecinny.

Malinka ma postać siniaka powstałego na skutek ssania skóry w jednym miejscu lub ugryzienia. Jest to wybroczyna, która pojawia się w wyniku lokalnego uszkodzenia naczyń krwionośnych i tkanek. Wynaczyniona krew dostaje się do struktur podskórnych, co objawia się na początku czerwonym, a w miarę upływu czasu ciemniejszym, a wręcz brązowym i lekko fioletowym zabarwieniem malinki. Nierzadko stanowi źródło bólu i jest tkliwa na dotyk. Najbardziej popularnym miejscem jej powstawania jest szyja, ale może pojawić się także na piersiach, pośladkach, udach czy brzuchu.

Ile czasu schodzi malinka?

Po jakim czasie znika malinka? Czas utrzymywania się malinki na skórze to dość indywidualna kwestia. Osoby wykazujące tendencję do powstawania siniaków będą dłużej posiadały taką pamiątkę po pocałunku. Malinka zazwyczaj schodzi całkowicie po maksymalnie 2 tygodniach.

Co zrobić, żeby malinka szybciej zniknęła?

Niestety nie istnieją sposoby pozwalające na natychmiastowe pozbycie się malinki. Znanych jest za to kilka rozwiązań przyspieszających proces jej gojenia. Co zatem zrobić, żeby malinka zniknęła? Pomocne okazuje się smarowanie śladu po pocałunku maścią z witaminą K zapobiegającą koagulacji, czyli powstawaniu skrzepów. Maść powinno się aplikować 2–3 razy dziennie. Malinkę można smarować też olejkiem z mięty pieprzowej, który poprawia krążenie krwi. Należy go stosować nie więcej niż 2 razy dziennie, gdyż częstsze aplikowanie może spowodować podrażnienia skóry. Pozytywne efekty przynosi także smarowanie malinki miętową pastą do zębów. Kolejnym rozwiązaniem, w jaki można pozbyć się malinki, jest przykładanie kawałka skórki z banana, która wykazuje działanie kojące i łagodzące. Okłady należy robić 2–3 razy dziennie i trzymać je przez 10–30 minut.

Warto wiedzieć, co jeszcze można zrobić, żeby malinka szybciej zeszła. Wskazane jest przykładanie zimnych okładów na podrażnioną skórę, co pozwoli szybciej zamknąć naczynia krwionośne. W tym celu należy włożyć parę kostek lodu do czystej bawełnianej ściereczki i przyłożyć je do malinki. Okłady przyniosą pozytywny efekt, kiedy będzie się je stosować przez kwadrans, kilka razy dziennie. Kolejnym rozwiązaniem jest sok z aloesu wtarty w siniak, który wykazuje działanie nawilżające, przeciwzapalne i kojące skórę.

Najlepiej go stosować 2–3 razy dziennie. Wykorzystać można też maść z arniki i okłady z liści babki lancetowatej, które zmniejszają obrzęk. Gojenie rany przyspiesza kompres ze skórki cytryny. Przykłada się go na godzinę, przynajmniej 2 razy dziennie.

Malinkę można przykryć ubraniem, zakładając golf lub nosząc apaszkę, lub zatuszować kosmetykami – korektorem, podkładem pod makijaż lub pudrem. Na czerwoną malinkę najlepiej nałożyć zielony korektor, a w przypadku silnych śladów lepsze okazują się odcienie żółtego lub łososiowego. Świeżą malinkę warto też rozmasować mocno palcami lub użyć w tym miejscu miękkiej szczoteczki. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się krwiaka, bo rozbija skutecznie skrzepy krwi. Malinka będzie też mniej intensywna, jeśli dieta bogata jest w produkty zawierające witaminę K. Znajdzie się ją w jarmużu, kapuście, szpinaku, brukselce, brokułach czy sałacie.

Czy malinka jest szkodliwa?

Malinka jest w większości przypadków niegroźna dla zdrowia. Z medycznego punktu widzenia jest to zmiana o charakterze naczyniowym – mały krwiak. Zassana podczas pocałunku krew krzepnie. Znane są przypadki, kiedy powstałe po malince zakrzepy przedostały się do mózgu, stwarzając tym samym sytuacje zagrażające życiu. W 2016 roku w mediach pojawiła się informacja o tragicznej śmierci 17-letniego Meksykanina – Julia Gonzaleza, który zmarł na skutek powstałego po malince udaru mózgu. Parę lat wcześniej media obiegła historia 44-letniej mieszkanki Nowej Zelandii, która z powodu „miłosnego ukąszenia” doznała paraliżu lewego ramienia. Niektórzy głoszą pogląd, że malinka na szyi predysponuje do rozwoju raka, ale nie potwierdziły tego jak dotąd żadne badania.

Malinka – jak zrobić?

Malinkę robi się w następujący sposób:

  • układa się usta w literę „o”, w tzw. kształt przyssawki,
  • przykłada się usta do miejsca, w którym chce się zrobić malinkę,
  • delikatnie ssie się skórę przez maksymalnie 20–30 sekund,
  • przyjemność zwiększy całowanie, podgryzanie, lizanie skóry.

Robienie malinki można z powodzeniem ćwiczyć na sobie. Siłę ssania i wrażenia czuciowe najlepiej wypróbować na ramieniu.

Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
5
Polecamy
Jak się robi malinkę?
Poradnik
Jak się robi malinkę? Poradnik Dzień Dobry TVN
Ślady po samoopalaczu?
Sprawdź domowe sposoby, jak je zmyć
Ślady po samoopalaczu? Sprawdź domowe sposoby, jak je zmyć Dzień Dobry TVN
Siniaki, czyli krwiaki podskórne.
Jak się ich pozbyć?
Co oznacza skłonność do siniaków?
Siniaki, czyli krwiaki podskórne. Jak się ich pozbyć? Co oznacza skłonność do siniaków? TVN zdrowie
Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry.
O czym warto pamiętać?
Skuteczne metody wyciągania drzazgi ze skóry. O czym warto pamiętać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty