Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest leczenie paliatywne? Co daje pacjentom?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest leczenie paliatywne? Co daje pacjentom?

Kobieta chora na nowotwór. Leczenie paliatywne.

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Leczenie paliatywne stosowane np. w chorobach nowotworowych jak rak płuc czy wiele innych, ma na celu poprawę jakości życia pacjentów, jednak bez stosowania uporczywych terapii.

Termin „leczenie” nie zawsze jest tożsamy z szansą na „wyleczenie” chorego. Podejmowane czynności medyczne mogą mieć jedynie objawowe działanie, nie doprowadzając do eliminacji przyczyny schorzenia, a jednak mimo to są określane mianem leczenia. Leczenie paliatywne oznacza opiekę medyczną, która sprawowana jest nad pacjentem nieuleczalnie chorym, najczęściej w końcowym stadium choroby. Najczęściej leczenie paliatywne kojarzone jest z rozsianą chorobą nowotworową, jednak nie tylko. Leczenie paliatywne może mieć miejsce w szpitalu, w hospicjum, a nierzadko również w domu pacjenta. Nie da się określić, ile trwa leczenie paliatywne, gdyż trwa ono tak długo, jak chory przejawia czynności życiowe. W związku z tym leczenie paliatywne nie ma na celu wyleczenia choroby podstawowej, a jedynie poprawienie komfortu życia chorego.

Sprawdźcie, jak ważna jest dieta w walce z chorobą nowotworową:

Zobacz film: Jak ważna jest dieta podczas walki z nowotworem. Źródło: 36,6

Na czym polega leczenie paliatywne?

Leczenie paliatywne polega na zagwarantowaniu choremu jak największego komfortu życia w ostatnim stadium choroby. W momencie znacznego zaawansowania choroby, która nieuchronnie prowadzi do śmierci, czy współistnieniu wielu chorób przewlekłych w zaawansowanym stadium. Celem leczenia paliatywnego jest jak największe zredukowanie dolegliwości bólowych, jak również stosowanie leczenia innych objawów klinicznych choroby przewlekłej. Działania pielęgnacyjne obejmujące zwilżanie ust, oklepywanie, zapobieganie odleżynom, a nawet wsparcie psychiczne chorego, jak i jego rodziny. W trakcie leczenia paliatywnego wykonuje się również badania specjalistyczne, diagnostyczne, które mają na celu podjęcie decyzji co do poszerzenia procesów terapeutycznych. 

W leczeniu paliatywnym ważne jest, by pacjent mimo świadomości, iż jest nieuleczalnie chory, miał ogromne wsparcie psychiczne. Nie wolno również okłamywać pacjenta. Powinien on być w pełni świadomy co do swojego stanu, ma prawo do informacji, jak i decyzji o swoim stanie zdrowia i leczeniu. Tematyka śmierci w medycynie paliatywnej nie może być w żadnym przypadku leczeniem tabu.

Ile trwa leczenie paliatywne?

Nie ma określonego przedziału czasowego, w którym trwa leczenie paliatywne. Obejmuje ono chorych w momencie, kiedy niemożliwe jest już leczenie przyczynowe choroby, nie ma szans na jej wyleczenie, jednak wdraża się leczenie objawowe. Wielu ludzi kojarzy leczenie paliatywne z zaprzestaniem jakichkolwiek działań medycznych. Nic bardziej mylnego. Leczenie paliatywne dostosowane jest do potrzeb chorego i poniekąd do jego oczekiwań, choć oczywiście nie obejmuje to oczekiwań chorego co do remisji choroby. Postępowanie medyczne w medycynie paliatywnej uwzględnia świadomą wolę chorego i rodziny pacjenta. Jednak w medycynie paliatywnej należy mieć na uwadze, że podejmowane czynności nie mają na celu podtrzymywania czynności życiowych za wszelką cenę. To nie długość życia jest celem medycyny paliatywnej, a jego jakość. Nie oznacza to, że nie są podejmowane działania interwencyjne. Wręcz przeciwnie. Jednak nie podejmuje się uporczywych terapii prowadzących do wydłużenia cierpienia chorego.

Leczenie paliatywne w domu chorego

Leczenie paliatywne może w wielu przypadkach odbywać się w domu. Wtedy też lekarz, jak i pielęgniarka przychodzą regularnie na wizyty do chorego, podają leki. W warunkach domowych możliwe jest zapewnienie choremu różnego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego, aparatów tlenowych, czy materacy przeciwodleżynowy. W tym przypadku tym bardziej ważna jest edukacja najbliższych, jak i gwarancja, że chory ma zapewnioną właściwą opiekę.

Leczenie paliatywne - kto podlega?

Chory może zostać objęty opieką paliatywną, jeżeli stwierdzono u niego zaawansowane stadium choroby nowotworowej np. raka płuc bądź inne schorzenie przewlekłe. Leczenie paliatywne obejmuje chorych, którzy poza danym rozpoznaniem wykazują również objawy wymagające leczenia objawowego jak przewlekłe zaparcia, wymioty, obrzęki, rany, duszność, czy po prostu bóle. Można więc powiedzieć, że chory z niewydolnością krążenia, nieradzący sobie z codziennymi czynnościami, wymaga leczenia paliatywnego. Nie do końca tak jest, choć oczywiście chorzy tacy są leczeni często już jedynie objawowo, a nie przyczynowo. O objęciu opieką paliatywną decyduje lekarz medycyny paliatywnej, który bierze pod uwagę potrzeby danego chorego. Aby pacjent mógł zostać objęty leczeniem paliatywnym, konieczna jest właściwa diagnostyka i dokumentacja medyczna. Chorego kieruje się do leczenia paliatywnego od lekarza rodzinnego bądź bezpośrednio ze szpitala.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
104
3
Polecamy
Jarosław Kret o walce z depresją.
Jak wyleczyć depresję?
"Znowu zarażam pozytywną energią"
Jarosław Kret o walce z depresją. Jak wyleczyć depresję? "Znowu zarażam pozytywną energią" Dzień Dobry TVN
Hipochondria – nerwica hipochondryczna.
Objawy oraz leczenie hipochondrii
Hipochondria – nerwica hipochondryczna. Objawy oraz leczenie hipochondrii Dzień Dobry TVN
Na czym polega opieka paliatywna w domu lub w hospicjum?
Na czym polega opieka paliatywna w domu lub w hospicjum? TVN zdrowie
Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej?
Z czym się wiąże progresja choroby nowotworowej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty