Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest kinezyterapia? Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas rehabilitacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest kinezyterapia? Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas rehabilitacji?

NAN

Fot: satyrenko / stock.adobe.com

Kinezyterapia to rehabilitacja ruchowa. Wykorzystuje ruch jako środek terapeutyczny, zwłaszcza w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego i mięśniowego. Ze względu na zakres oddziaływania ćwiczeń wyróżnia się kinezyterapię miejscową i ogólną.

Kinezyterapia zaliczana jest do metod fizjoterapeutycznych. Jej zadaniem jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej. Leczenie ruchem ma zastosowanie w terapii schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu, po zabiegach operacyjnych, w zespołach bólowych kręgosłupa, w okresie ciąży i jako przygotowanie do porodu.

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, określana jest też jako gimnastyka lecznicza i polega na wykonywaniu ćwiczeń usprawniających o charakterze wzmacniającym, rozciągającym i rozluźniającym. Głównym celem przyświecającym kinezyterapii jest przywrócenie choremu całkowitej lub możliwie największej sprawności psychofizycznej lub jej utrzymanie. Pozostałe cele gimnastyki leczniczej to:

  • poprawa funkcji układu nerwowego,
  • przywrócenie ruchomości w stawach,
  • przywrócenie siły i wytrzymałości mięśni,
  • korygowanie wad postawy i patologicznych nawyków ruchowych,
  • poprawa wydolności narządowej, szczególnie w obrębie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,
  • przystosowanie do życia z niepełnosprawnością.

Kinezyterapia w praktyce fizjoterapeuty

Kinezyterapia przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ćwiczenia odbywają się w specjalnie przygotowanej sali wyposażonej w przyrządy gimnastyczne, jak dmuchane piłki, ciężarki, drabinki, huśtawki, taśmy, tory i schody do nauki chodzenia.

Do najczęściej stosowanych metod kinezyterapeutycznych zalicza się:

  • McKenzie MDT (Mechanical Diagnosis and Therapy) – leczenie i diagnozowanie przyczyny bólu kręgosłupa przy wykorzystaniu indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń i terapii manualnej; wykorzystanie metody popularyzuje Międzynarodowy Instytut McKenziego, który posiada swoją filię w Polsce (Instytut McKenziego Polska) i na którego stronie internetowej można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących metody;
  • PNF (Prioproceptive Neuromuscular Facilitation) – odtwarzanie prawidłowej funkcji, która uległa zaburzeniu w przebiegu chorób neurologicznych i ortopedycznych;
  • Kaltenborn-Evjenth – usuwanie dysfunkcji stawów, które powstały w przebiegu chorób ortopedycznych; wykorzystuje specyficzne ruchy bierne i terapię tkanek okołostawowych;
  • NDT – Bobath i Vojty – rehabilitacja dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi.

Kinezyterapia – zastosowanie

Kinezyterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji osób ze schorzeniami i dysfunkcjami narządów ruchu, wadami postawy, bólami mięśni, stawów, krzyża i kręgosłupa. Ćwiczenia zapewniają pełen zakres ruchu w stawach, a jeśli jest ograniczony, zwiększają go. Gimnastyka lecznicza zwiększa sprężystość i elastyczność więzadeł i torebek stawowych. Determinuje proces uwapnienia kości. Zwiększa siłę, masę i przywraca czynność mięśni.

Kinezyterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób układu nerwowego, w celu pobudzenia działania układu, rozwijania pamięci ruchowej i szybkości reagowania na bodźce ruchowe. Wskazana jest dla osób z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym lub ataksją.

Ćwiczenia ruchowe zwiększają wydolność i sprawność układu krążenia. Stosowane są przy udarze mózgu, zawale serca, chorobie wieńcowej, dławicy piersiowej, nadciśnieniu tętniczym i zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń.

W zakresie układu oddechowego następuje nauka prawidłowego sposobu oddychania, zwiększenie pojemności płuc i wzrost utlenienia krwi. Pod względem układu trawiennego i moczowo-płciowego mają miejsce: usprawnienie żołądka i jelit, poprawa wydolności wątroby i nerek, redukcja zaparć, usuwanie zalegającego w drogach moczowych moczu i zapobieganie tworzeniu się kamieni moczowych.

Kinezyterapia stanowi ważny element rehabilitacji pourazowej u pacjentów po zabiegach operacyjnych jamy brzusznej, mastektomii, udarze mózgu i zawale serca. Ma zastosowanie podczas przygotowania do porodu.

Kinezyterapia – ćwiczenia

Wybór techniki kinezyterapii powinien być indywidualny i wynikać z oceny stanu funkcjonalnego chorego i umiejscowienia procesu patologicznego, choroby czy urazu. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do kinezyterapii są:

  • stany gorączkowe,
  • ostry stan zapalny mięśni, stawów i kości,
  • niewydolność krążenia i oddechowa,
  • ostry okres chorób układu krążenia i oddechowego,
  • ciężki ogólny stan chorego.

Ze względu na zakres oddziaływania ćwiczeń wyróżnia się kinezyterapię miejscową i ogólną. Ta pierwsza opiera się na bezpośrednim oddziaływaniu wyłącznie na zmieniony chorobowo narząd. W ramach tej terapii realizuje się m.in.:

ćwiczenia bierne – wykonywane przez kinezyterapeutę albo aparat CPM (ang. continuous passive motion – ciągły bierny ruch), bez czynnego udziału chorego; terapię stosuje się zwykle u osób długo unieruchomionych, z porażeniem lub niedowładem mięśni;

  • ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie, natomiast chory czynnie rozluźnia mięśnie;
  • ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę gimnastykowanego odcinka ciała;
  • ćwiczenia samowspomagane – chory siłą mięśni zdrowej kończyny wspomaga pracę chorej;
  • ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
  • ćwiczenia czynne – polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchów przez chorego;
  • inne ćwiczenia (z oporem, prowadzone, oddechowe, relaksacyjne, synergistyczne);
  • redresje (usuwanie przykurczów stawowych);
  • wyciągi;
  • pionizację;
  • naukę chodzenia.

Z kolei kinezyterapia uogólniona dotyczy nieobjętych chorobą części ciała. W tym przypadku przeprowadza się ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę poranną, sport inwalidów czy ćwiczenia w wodzie.

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Bibliografia:

  • Chydziński W., Techniki kinezyterapeutyczne stosowane w rehabilitacji, w: Kiwerski J. (red.), Rehabilitacja medyczna, Warszawa, Wydawnictwo PZWL, 2007, 70–93.
  • Pisarek J., Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, 2007.
  • Rottermund J., Knapik A., Saulicz M., Saulicz E., Kinezyterapia w leczeniu osteoporozy, Dravotnicke studie Vedecko-Odbrny Casopis Fakulty Zdravotnictva Katolickiej Univerzity v Rożomberku, 2014, 7(1), 28–34.
  • Zembaty A., Kinezyterapia, Kraków, Wydawnictwo Kasper, 2003.
  • http://www.mckenzie.pl/
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
8
Polecamy
Czym jest metoda PNF?
Wskazania i efekty stosowania torowania nerwowo-mięśniowego
Czym jest metoda PNF? Wskazania i efekty stosowania torowania nerwowo-mięśniowego TVN zdrowie
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja ruchowa koksartrozy, czyli ćwiczenia na zwyrodnienie stawów biodrowych
Rehabilitacja ruchowa koksartrozy, czyli ćwiczenia na zwyrodnienie stawów biodrowych TVN zdrowie
Terapia punktów spustowych.
Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni
Terapia punktów spustowych. Masaż,  suche igłowanie i inne metody pozbywania się bólu mięśni Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty