Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest hesperydyna? Właściwości prozdrowotne i działanie hesperydyny
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest hesperydyna? Właściwości prozdrowotne i działanie hesperydyny

Hespedryna - żółty barwnik, sok pomarańczowy w dzbanku.

Fot. AlonsoAguilar / Getty Images

Hesperydyna to żółty barwnik należący do cytrusowych flawonoidów. To silny antyoksydant, który wiąże wolne rodniki tlenowe. Ułatwia przyswajanie witaminy C. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia, gdyż wzmacnia naczynia krwionośne, obniża cholesterol LDL i obniża ciśnienie tętnicze.

Hesperydyna niegdyś nazywana była witaminą P2. Występuje w dużych ilościach w owocach cytrusowych. Nazwa tego organicznego związku chemicznego wywodzi się od Hesperyd – greckich nimf ogrodu Zachodzącego Słońca. Hesperydyna wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, stąd też jest często wykorzystywana w farmakologii jako składnik leków czy suplementów diety. Jednym z częściej spotykanych połączeń jest hesperydyna z diosminą.

Co to jest hesperydyna?

Hesperydyna to organiczny związek chemiczny, który obok naringeniny i eryodoctyolu zaliczany jest do flawanonów będących rodzajem flawonoidów, inaczej związków flawonowych, występujących w roślinach i pełniących rolę silnych przeciwutleniaczy. Hesperydyna ma postać bezwonnego ciała stałego, który przyjmuje formę jasnobrązowych igieł. Wykazuje dużą higroskopijność, czyli podatność na wchłanianie wilgoci lub wiązanie się z wodą.

Gdzie występuje hesperydyna?

Hesperydyna znajduje się przede wszystkim w owocach cytrusowych, a zwłaszcza w białym miąższu skórki cytrynowej i pomarańczach. Nieco mniejsze jej ilości występują w zielonych warzywach i w tangelo, czyli mieszańcu mandarynki i grejpfruta, zwanym też tangerynką. Dodatkowo hesperydyny dostarczają grejpfruty, morele, jeżyny, wiśnie, owoce głogu, aronia, czarny bez, berberys, dziurawiec, kapary, czarna porzeczka, szczaw, papryka, mięta, fiołek trójbarwny. Hesperydyna to także częsty składnik preparatów farmakologicznych.

Syntetyczne barwniki w żywności nie są obojętne dla naszego zdrowia. Zobaczcie sami:

Zobacz film: Syntetyczne barwniki w żywności są szkodliwe dla zdrowia. Źródło: Co nas truje

Właściwości prozdrowotne i działanie hesperydyny

Hesperydyna wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, w tym zwłaszcza przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwobrzękowe, antyoksydacyjne, hipolipidemiczne, przeciwgrzybiczne, przeciwalergiczne (zmniejsza uwalnianie histydyny), przeciwwrzodowe, antynowotworowe. Hesperydyna zaliczana jest do tzw. czynników kapilarnych P. Znana jest z działania ochronnego na naczynia krwionośne, gdyż obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), a przez to zapobiega tworzeniu blaszek miażdżycowych. Dodatkowo zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, pomaga w redukcji pękających naczynek i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Hesperydyna działa synergistycznie do witaminy C na stan kolagenu, a w związku z tym poprawia kondycję i wytrzymałość skóry. Dodatkowo zmniejszają ryzyko krwawień z dziąseł, wylewów, wybroczyn w skórze.

Badacze donoszą, że hesperydyna hamuje ubytek tkanki kostnej, zapobiega przeziębieniom, grypie i innym infekcjom. Podtrzymuje także działanie adrenaliny o właściwościach mobilizujących i stymulujących. Jej zażywanie zaleca się w sposób szczególny kobietom w okresie przekwitania, czyli podczas menopauzy, gdyż łagodzi uciążliwe uderzenia gorąca. Wskazana jest osobom z tendencją do szybkiego powstawania siniaków.

Hesperydyna w kosmetyce

Hesperydyna została doceniona w kosmetyce. Zapewniają one redukcję zaczerwienienia skóry, wzmocnienie naczynek, zmniejszenie uczucia pieczenia skóry, zmniejszenie śladów po trądziku różowatym, złagodzenie podrażnień. Hesperydyna to substancja kondycjonująca, kojąca, łagodząca. Wykazuje aktywność hamującą hialuronidazę, czyli enzym powodujący rozkład kwasu hialuronowego. Kosmetyki z hesperydyną zalecane są zwłaszcza osobom z cerą naczynkową i zmagającym się z trądzikiem różowatym.

Zobaczcie, w jakich produktach występują sztuczne barwniki:

Zobacz film: Sztuczne barwniki: w jakich produktach występują? Źródło: Co nas truje

Preparaty z diosminą i hesperydyną

Diosmina z hesperydyną to cieszący się ostatnimi czasy sporą popularnością suplement diety, w którym znajdują się także rutyna, ekstrakt z korzeni ruszczyka kolczastego (z łac. Ruscus aculeatus) i witamina C. Środek ten korzystnie wpływa na krążenie żylne i zmniejsza uczucie tzw. ciężkich nóg oraz pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Zalecany jest w łagodzeniu objawów niewydolności naczyń żylnych i dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych, zmniejsza wynaczynienie białek w obrzęku i adhezję (zjawisko łączenia się ze sobą) leukocytów, czyli krwinek białych, i komórek wielojądrzastych do śródbłonka. Preparat nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także przez osoby nadwrażliwe na którykolwiek z jego składników.

Zalecane dzienne spożycie powinno zostać ustalone przez specjalistę. Spożyte w nadmiarze preparaty z hesperydyną mogą powodować skutki uboczne, takie jak: nudności, ból żołądka, biegunka, zawroty i ból głowy, świąd i rumień skóry.

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Farmakopea Polska X, Warszawa, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014.

2. Gheribi E., Związki polifenolowe w owocach i warzywach, „Medycyna Rodzinna”, 2011, 4, s. 111-115.

3. Chiba H., Suzuki K., Uehara M. i wsp., Hesperidin, a citrus flavonoid, inhibits bone loss and decreases serum and hepatic lipids in ovariectomized mice, „ The Journal of Nutrition”, 2003, 133(6), s. 1892–1897.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
2
Polecamy
Kwas mlekowy na twarz.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego Dzień Dobry TVN
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie?
Kwas fitowy – jakie ma zastosowanie? Dzień Dobry TVN
Czym jest hesperydyna?
Skutki uboczne i korzystny wpływ hesperydyny na organizm
Czym jest hesperydyna? Skutki uboczne i korzystny wpływ hesperydyny na organizm TVN zdrowie
Ruszczyk kolczasty – w jaki sposób uszczelnia naczynia?
Jakie ma zastosowanie?
Ruszczyk kolczasty – w jaki sposób uszczelnia naczynia? Jakie ma zastosowanie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty