Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest fenyloalanina? Występowanie, działanie i szkodliwość substancji
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest fenyloalanina? Występowanie, działanie i szkodliwość substancji

ziarna

Fot. AndreyGorulko / Getty Images

Fenyloalanina to substancja, która musi być codziennie dostarczana do organizmu, aby umożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiada m.in. za właściwą pracę układu nerwowego, syntezę wielu hormonów, a także pomaga w minimalizowaniu chronicznego bólu. Dlatego tak ważne jest, aby jej źródła znalazły się w codziennym jadłospisie.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar fenyloalaniny powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Niedobór tej substancji jest związany m.in. z: brakiem energii, zaburzeniami pamięci i koncentracji, wypadaniem włosów, impotencją i depresją. Z kolei jej nadmiar najczęściej występuje u chorych na fenyloketonurię i związany jest np. z zaburzeniami cyklu u kobiet, bezsennością, załamaniem emocjonalnym, a także ze zwiększonym niebezpieczeństwem dla rozwijającej się ciąży.

Fenyloalanina – co to jest i kiedy ją stosować?

Fenyloalanina to substancja organiczna, która buduje białko. Jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych przez DNA. Znajduje się praktycznie w każdych organizmach – od roślinnych, poprzez zwierzęce i na ludzkich kończąc. Fenyloalanina jest niezbędna w organizmie człowieka, jednak z racji tego, że nie jest produkowana przez niego samodzielnie, to on musi zadbać o to, aby codziennie ją do niego dostarczać. Dlatego też kluczowym jest, aby była regularnie otrzymywana wraz z codziennym pożywieniem. Tylko w taki sposób możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy jednak podkreślić, że fenyloalaninę należy przyjmować z umiarem. Jej za duże stężenie może u niektórych powodować zaburzenia, np. u osób z problemami neurologicznymi może zaostrzać objawy depresji.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Gdzie można znaleźć fenyloalaninę?

Fenyloalanina ma swoje źródła w wielu ogólnodostępnych pokarmach. Ta substancja jest powszechna i zawierają ją np. produkty bogate w białko. Można ją znaleźć w serach, twarogu, mleku odtłuszczonym, śledziach, fasoli, orzechach ziemnych, sezamie, pestkach dyni, migdałach, awokado i bananach. Jest dostępna w wielu innych produktach, jednak w powyższych jej zawartość jest najwyższa. Osoby aktywne fizycznie mogą zwiększyć jej poziom, stosując odżywki dla sportowców. Inne źródło fenyloalaniny to aspartam, czyli kwas asparaginowy, który znajduje się na przykład w gumach do żucia.

Fenyloalanina – działanie i znaczenie dla organizmu

Fenyloalanina ma znaczące działanie dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego. To ona przenika barierę krew-mózg, przez co potrafi zneutralizować objawy stanów chorobowych. Umożliwia skupienie się i zapamiętywanie, pomaga w chronicznych bólach, a także zmniejsza ból po intensywnej aktywności sportowej. Jest również przydatna osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ skutecznie zmniejsza łaknienie. Ponadto fenyloalanina jest również konieczną substancją umożliwiającą produkcję dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Dodatkowo bierze czynny udział w syntezie hormonów tarczycy, hormonów nadnerczy, melaniny oraz białek. Jest również konieczna do utrzymania prawidłowego poziomu libido.

Czy fenyloalanina jest niezdrowa? Szkodliwość substancji

Fenyloalanina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak należy podkreślić, że są osoby, dla których szkodliwość tej substancji jest wysoka. Przede wszystkim mowa tutaj o tych, którzy chorują na PKU, czyli dziedziczną chorobę – fenyloketonurię. U osób chorych stwierdza się brak enzymu, który odpowiada za przyswajanie tej substancji, przez co po wniknięciu do organizmu nie ulega ona przekształceniu w fenyloketony i nie jest wydalana z moczem. Dla tej grupy osób fenyloalanina jest toksyczna i powoduje poważne objawy, m.in. zaburzenia intelektualne u dorosłych. Z tego powodu chorzy na PKU muszą bezwzględnie unikać tej substancji. Dlatego też na przykład produkty zawierające w składzie aspartam (jej zawartość to aż 40%) opatrzone są dopiskiem: „Produkt jest źródłem fenyloalaniny”.

Fenyloalanina – suplementacja

Dostarczenie fenyloalaniny wraz z pożywieniem nie powinno stanowić problemu, gdyż jest ona dostępna w wielu produktach. Jeśli jednak badanie diagnostyczne stwierdza jej niedobór w organizmie, specjalista może zalecić suplementację. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele suplementów diety, które umożliwiają przyjęcie określonej dawki. Warto jednak pamiętać, aby zażywać je zawsze po posiłku i najlepiej w obecności witaminy C. Suplementacja fenyloalaniną jest również częsta w przypadku osób borykających się z nadwagą i otyłością. Ponieważ jest ona odpowiedzialna za zmniejszenie łaknienia, często stanowi składnik preparatów na odchudzanie. Innymi środkami, w których składzie występuje, są na przykład suplementy diety zwiększające libido. Dzięki niej popęd seksualny skutecznie wzrasta.

Zobacz film: Czy dieta dostosowana do klimatu, to klucz do zdrowia i zgrabnej sylwetki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Brzuch tarczycowy.
Jak z nim walczyć?
Brzuch tarczycowy. Jak z nim walczyć? Dzień Dobry TVN
Występowanie, zastosowanie oraz właściwości izoleucyny
Występowanie, zastosowanie oraz właściwości izoleucyny TVN zdrowie
Czym jest walina?
Właściwości, działanie, występowanie waliny
Czym jest walina? Właściwości, działanie, występowanie waliny TVN zdrowie
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna?
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis