Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest fenyloalanina? Występowanie, działanie i szkodliwość substancji
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest fenyloalanina? Występowanie, działanie i szkodliwość substancji

ziarna

Fot. AndreyGorulko / Getty Images

Fenyloalanina to substancja, która musi być codziennie dostarczana do organizmu, aby umożliwić mu prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiada m.in. za właściwą pracę układu nerwowego, syntezę wielu hormonów, a także pomaga w minimalizowaniu chronicznego bólu. Dlatego tak ważne jest, aby jej źródła znalazły się w codziennym jadłospisie.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar fenyloalaniny powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Niedobór tej substancji jest związany m.in. z: brakiem energii, zaburzeniami pamięci i koncentracji, wypadaniem włosów, impotencją i depresją. Z kolei jej nadmiar najczęściej występuje u chorych na fenyloketonurię i związany jest np. z zaburzeniami cyklu u kobiet, bezsennością, załamaniem emocjonalnym, a także ze zwiększonym niebezpieczeństwem dla rozwijającej się ciąży.

Fenyloalanina – co to jest i kiedy ją stosować?

Fenyloalanina to substancja organiczna, która buduje białko. Jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych przez DNA. Znajduje się praktycznie w każdych organizmach – od roślinnych, poprzez zwierzęce i na ludzkich kończąc. Fenyloalanina jest niezbędna w organizmie człowieka, jednak z racji tego, że nie jest produkowana przez niego samodzielnie, to on musi zadbać o to, aby codziennie ją do niego dostarczać. Dlatego też kluczowym jest, aby była regularnie otrzymywana wraz z codziennym pożywieniem. Tylko w taki sposób możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy jednak podkreślić, że fenyloalaninę należy przyjmować z umiarem. Jej za duże stężenie może u niektórych powodować zaburzenia, np. u osób z problemami neurologicznymi może zaostrzać objawy depresji.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Gdzie można znaleźć fenyloalaninę?

Fenyloalanina ma swoje źródła w wielu ogólnodostępnych pokarmach. Ta substancja jest powszechna i zawierają ją np. produkty bogate w białko. Można ją znaleźć w serach, twarogu, mleku odtłuszczonym, śledziach, fasoli, orzechach ziemnych, sezamie, pestkach dyni, migdałach, awokado i bananach. Jest dostępna w wielu innych produktach, jednak w powyższych jej zawartość jest najwyższa. Osoby aktywne fizycznie mogą zwiększyć jej poziom, stosując odżywki dla sportowców. Inne źródło fenyloalaniny to aspartam, czyli kwas asparaginowy, który znajduje się na przykład w gumach do żucia.

Fenyloalanina – działanie i znaczenie dla organizmu

Fenyloalanina ma znaczące działanie dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego. To ona przenika barierę krew-mózg, przez co potrafi zneutralizować objawy stanów chorobowych. Umożliwia skupienie się i zapamiętywanie, pomaga w chronicznych bólach, a także zmniejsza ból po intensywnej aktywności sportowej. Jest również przydatna osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ skutecznie zmniejsza łaknienie. Ponadto fenyloalanina jest również konieczną substancją umożliwiającą produkcję dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Dodatkowo bierze czynny udział w syntezie hormonów tarczycy, hormonów nadnerczy, melaniny oraz białek. Jest również konieczna do utrzymania prawidłowego poziomu libido.

Czy fenyloalanina jest niezdrowa? Szkodliwość substancji

Fenyloalanina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak należy podkreślić, że są osoby, dla których szkodliwość tej substancji jest wysoka. Przede wszystkim mowa tutaj o tych, którzy chorują na PKU, czyli dziedziczną chorobę – fenyloketonurię. U osób chorych stwierdza się brak enzymu, który odpowiada za przyswajanie tej substancji, przez co po wniknięciu do organizmu nie ulega ona przekształceniu w fenyloketony i nie jest wydalana z moczem. Dla tej grupy osób fenyloalanina jest toksyczna i powoduje poważne objawy, m.in. zaburzenia intelektualne u dorosłych. Z tego powodu chorzy na PKU muszą bezwzględnie unikać tej substancji. Dlatego też na przykład produkty zawierające w składzie aspartam (jej zawartość to aż 40%) opatrzone są dopiskiem: „Produkt jest źródłem fenyloalaniny”.

Fenyloalanina – suplementacja

Dostarczenie fenyloalaniny wraz z pożywieniem nie powinno stanowić problemu, gdyż jest ona dostępna w wielu produktach. Jeśli jednak badanie diagnostyczne stwierdza jej niedobór w organizmie, specjalista może zalecić suplementację. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele suplementów diety, które umożliwiają przyjęcie określonej dawki. Warto jednak pamiętać, aby zażywać je zawsze po posiłku i najlepiej w obecności witaminy C. Suplementacja fenyloalaniną jest również częsta w przypadku osób borykających się z nadwagą i otyłością. Ponieważ jest ona odpowiedzialna za zmniejszenie łaknienia, często stanowi składnik preparatów na odchudzanie. Innymi środkami, w których składzie występuje, są na przykład suplementy diety zwiększające libido. Dzięki niej popęd seksualny skutecznie wzrasta.

Zobacz film: Czy dieta dostosowana do klimatu, to klucz do zdrowia i zgrabnej sylwetki? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Przeciwutleniacze - czym są, jaką pełnią funkcję?
Czy znajdziemy przeciwutleniacze w żywności?
Przeciwutleniacze - czym są, jaką pełnią funkcję? Czy znajdziemy przeciwutleniacze w żywności? Dzień Dobry TVN
Produkty bogatobiałkowe - wyłącznie dla aktywnych fizycznie?
Źródła aminokwasów
Produkty bogatobiałkowe - wyłącznie dla aktywnych fizycznie? Źródła aminokwasów Dzień Dobry TVN
Tryptofan – jakie są źródła tego aminokwasu?
Jak go dawkować?
Tryptofan – jakie są źródła tego aminokwasu? Jak go dawkować? TVN zdrowie
Czym jest walina?
Właściwości, działanie, występowanie waliny
Czym jest walina? Właściwości, działanie, występowanie waliny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Maseczka z drożdży na włosy i twarz - jak zrobić samodzielnie i jakie ma właściwości maseczka drożdżowa?
Maseczka z drożdży na włosy i twarz - jak zrobić samodzielnie i jakie ma właściwości maseczka drożdżowa?