Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Romolo Tavani / fotolia.com

Wśród wielu sposobów na usunięcie owłosienia wyróżnia się metody czasowe i trwałe. Do pierwszej grupy zalicza się golenie i depilację, czyli metody przeprowadzane zwykle w warunkach domowych. Epilacja jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, zaliczanym do trwałych metod usuwania owłosienia.

Depilacja to zabieg polegający na tymczasowym usunięciu martwych części włosów. Po określonym czasie, który zwykle wynosi od 2 dni do 4 tygodni, usunięte owłosienie odrasta. Epilacja jest zaś metodą umożliwiającą pozbycie się niechcianych włosów poprzez nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych. Efekty epilacji utrzymują się co najmniej kilka lat.

Golenie, wosk i depilator – metody depilacji czasowej

Do zabiegów depilacji czasowej zalicza się:

 • Golenie maszynką – metoda ta jest szybka, tania i bezbolesna. Włosy zgolone maszynką odrastają jednak zwykle już po 24 godzinach, a w dodatku są mocniejsze i grubsze niż przed zabiegiem. Golenie wrażliwych obszarów, takich jak okolice bikini, może wywoływać podrażnienia skórne. Nieostrożne używanie maszynki może również skutkować zacięciami skóry.
 • Stosowanie kremu do depilacji – produkt ten rozpuszcza widoczną część włosów. Stosowanie kremu jest szybkie i skuteczne – wystarczy nałożyć produkt na skórę, a po kilku minutach usunąć go specjalną szpatułką. Usunięte włosy zaczynają odrastać po około 24 godzinach. Kremy do depilacji mogą podrażniać delikatną skórę. Nie można stosować ich w okolicach intymnych – jedynie w obszarze linii bikini.
 • Depilacja woskiem – metoda ta pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg można przeprowadzić w salonie kosmetycznym lub w warunkach domowych. Usunięte włosy odrastają po 2-4 tygodniach. Depilacja woskiem jest bolesna i może powodować uszkodzenia skóry (zwłaszcza, gdy wykonuje się ją na delikatnej, wrażliwej skórze). Przeprowadzana w domu może być czasochłonna i niedokładna. Wykonywana u w salonie kosmetycznym – droga.
 • Depilacja depilatorem elektrycznym – podobnie jak depilacja woskiem, pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg jest bolesny i czasochłonny, może powodować wrastanie włosów i podrażnienia skóry.

Fotoepilacja – trwałe usuwanie niechcianych włosów

Fotoepilacja to metoda, która pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Do zabiegu wykorzystuje się wiązkę światła, która wychwytuje barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych (melaninę). Pod wpływem działania światła melanina rozgrzewa się, a mieszki włosowe ulegają zniszczeniu. Fotoepilacja może wywoływać krótkotrwałe podrażnienia skóry. Zabieg może być bolesny, jednak często przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (wykonywanym przy użyciu maści lub kremów).

Epilacja – cena zabiegów z użyciem światła

Jedna sesja fotoepilacji, w zależności od obszaru ciała, to koszt 200-600 złotych. Aby usunąć wszystkie włosy z danego obszaru skóry, zwykle konieczne jest wykonanie depilacji w serii 4-6 zabiegów. Epilację można przeprowadzić także w warunkach domowych – koszt urządzenia do samodzielnego użytku to 1200-2000 złotych.

Fotoepilacja – przeciwwskazania

Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • bielactwo,
 • łuszczyca,
 • cukrzyca,
 • epilepsja,
 • stosowanie kremów z retinolem,
 • zażywanie leków i ziół światło-uczulających (m.in. nagietek, dziurawiec),
 • świeża opalenizna.

Epilacja elektrolizą – metoda trwałego usuwania owłosienia

Alternatywą dla fotoepilacji jest elektroliza (elektroepilacja) – metoda, która nieodwracalnie niszczy mieszki włosowe przy użyciu prądu stałego. Podczas zabiegu w każdym z mieszków włosowych umieszczana jest jednorazowa sonda o grubości włosa, do której podłączane są elektrody. Prąd przepływający przez sondę wywołuje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna – zniszczenie pojedynczego mieszka włosowego trwa aż 30 sekund. Z tego względu elektrolizę stosuje się głównie w przypadku epilacji niewielkich powierzchni skóry – wąsika, brwi czy pojedynczych włosów na ciele.

Po zabiegu elektroepilacji na skórze może pojawić się tymczasowe zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 24-48 godzin.

Epilacja elektrolizą – cena

Elektroepilację przeprowadza się w formie sesji 8-10 zabiegów, przeprowadzanych co 3-4 tygodnie. Cena zabiegu ustalana jest godzinowo lub w zależności od ilości usuniętych włosów. Godzina elektrolizy kosztuje 100-350 złotych, w tym czasie kosmetyczka jest w stanie usunąć około stu włosów. Usuwanie pojedynczych włosów to koszt kilku złotych za sztukę.

Elekroliza – przeciwwskazania

Zabiegu elektroepilacji nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby serca,
 • rozrusznik serca,
 • epilepsja,
 • infekcje skóry.

Metodę usuwania zbędnego owłosienia należy dobrze przemyśleć i dopasować do rodzaju skóry i pożądanego efektu. Depilacja, chociaż szybka i wygodna, może powodować ból i podrażnienia, a jej efekty są stosunkowo krótkotrwałe. Dzięki epilacji na długi czas można zapomnieć o niechcianych włosach, niemniej jednak zabiegi te są stosunkowo drogie i niewskazane dla każdego. 

Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej