Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest dystonia? Odmiana szyjna, neurowegetatywna i mięśniowa – jakie są ich przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest dystonia? Odmiana szyjna, neurowegetatywna i mięśniowa – jakie są ich przyczyny?

NAN

Fot: Sebra / fotolia.com

Dystonia wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dystonia szyjna polega na niezależnych od woli skurczach mięśni szyi i głowy. Jej objawem jest często mimowolne przechylenie głowy i jej nienaturalne skręcenie.

Istotą dystonii są zaburzenia ruchowe, nazywane inaczej dystonicznymi. Są to różnego rodzaju skurcze i nienaturalna pozycja, które występują mimowolnie. Dystonia szyjna objawia się na przykład przymusem odchylenia głowy w jednym kierunku i najczęściej rozpoznawana jest u dzieci.

Dystonia szyjna – mechanizm zaburzenia

Dystonia jest zaburzeniem neurologicznym. W zależności od lokalizacji uszkodzenia dystonia może być lewo- lub prawostronna. Przy lewostronnym kręczu szyja jest przechylona w lewą stronę, a głowa w prawo, co daje nienaturalną postawę. W przypadku dystonii prawostronnej przyjęte ruchy są odwrotne – szyja pochylona jest w prawo, a głowa w lewo. Występuje ona znacznie częściej niż lewostronna. Dystonia prowadzi do pogłębiającego się zaburzenia funkcjonowania mięśni, z których jeden jest zbyt obciążony przez ciągłe napięcie i rozciągnięcie, a drugi osłabiony, ponieważ nie jest zaangażowany w ruchy szyi i głowy.

Dystonia neurowegetatywna, czyli zespół Da Costy

Zaburzenia ruchowe mogą być spowodowane kilkoma przyczynami. Dystonia neurowegetatywna to zespół objawów o podłożu nerwicowym. W medycynie określana jest jako zespół Da Costy, przy którym odczuwane są dokuczliwe i nieprzyjemne objawy ze strony układu krążenia. Niestety nadal nie udało się określić jego przyczyn schorzenia, chociaż podkreśla się rolę czynników genetycznych (dystonia neurowegetatywna może być chorobą dziedziczną) i środowiskowych (np. przewlekły stres lub szok), które klasyfikują niektóre osoby do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na dystonię.

Zespół Da Costy charakteryzują subiektywne, niepowiązane z żadną konkretną przyczyną objawy. Dotknięci tym schorzeniem najczęściej skarżą się na ból w obrębie klatki piersiowej, zmęczenie, duszności, nieprzyjemne kołatanie serca, zawroty głowy, potliwość, drżenie mięśni w spoczynku i skłonności do hiperwentylacji.

Leczenie tego rodzaju przypadków wymaga połączenia farmakoterapii z psychoterapią, zmianą stylu życia i technikami relaksacyjnymi.

Dystonia mięśniowa i jej rodzaje

Każda dystonia jest schorzeniem, które dotyka mięśni w wyniku zaburzeń funkcjonowania połączeń nerwowych w obrębie tzw. jąder podkorowych. Są to te części mózgu, które odpowiadają za kontrolę wszystkich ruchów ciała i poprawnej sylwetki. Najwięcej rodzajów ma tzw. dystonia ogniskowa, którą jest też kurcz szyi. Medycyna wyodrębnia:

  • dystonię powiek – upośledza mięśnie twarzy wokół oka, co objawia się częstym mruganiem i zaciskaniem powiek; w skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty, mimo prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku;
  • dystonię ustno-żuchwową – dotyka mięśni dolnej części twarzy, a przede wszystkim żuchwy, ust i języka; najbardziej uciążliwym objawem są narastające trudności w mówieniu, połykaniu, także ślinotok oraz nawyk przygryzania policzka lub warg od wewnętrznej strony;
  • zespół Meige'a – połączeniem dystonii powiek z dystonią ustno-żuchwową;
  • dystonię krtaniową – upośledza mięśnie krtani, ale także wpływa na struny głosowe;
  • połowiczy kurcz twarzy;
  • tzw. kurcz pisarski, który dotyka mięśni ręki i przedramienia; upośledzenie funkcjonowania mięśni utrudnia pisanie.

Medycyna wyróżnia także dystonię segmentalną, którą charakteryzują upośledzenia kilku sąsiadujących ze sobą mięśni. Dystonia połowiczna obejmuje mięśnie połowy ciała, ogniskowa dotyczy mięśni kilku różnych części, a najbardziej rozległą formą dystonii jest tzw. dystonia uogólniona, gdyż obejmuje większość mięśni ciała.

Dystonia – leczenie

W leczeniu każdego rodzaju dystonii ważną rolę odgrywają regularnie wykonywane ćwiczenia. Przy kręczu szyi w niektórych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne, które polegają na przecięciu nerwów lub mięśni bądź ich przedłużeniu.

Uciążliwe objawy, powodujące dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, można łagodzić domowymi sposobami. Na spięte mięśnie pomagają ciepłe okłady, masaże, naświetlania specjalnymi lampami (np. bioptron), ćwiczenia rozciągające, a także aparaty usztywniające szyję (tzw. szyny). Dobre efekty daje tzw. kinesiotaping, czyli zastosowanie specjalnych taśm – plastrów, które zostają naklejone w taki sposób, aby w zależności od potrzeb rozluźniać bądź rozciągać mięśnie. Powszechne jest stosowanie leków przeciwbólowych, a niektórzy dotknięci schorzeniem poddają się zabiegom z użyciem toksyny botulinowej, która upośledza wadliwie funkcjonujące mięśnie. Większość lekarzy nie zaleca tego ostatniego sposobu leczenia.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
11
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Kręcz szyi – wrodzone lub nabyte zaburzenie układu mięśniowego.
Jak wygląda leczenie?
Kręcz szyi – wrodzone lub nabyte zaburzenie układu mięśniowego. Jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Znaczenie mięśni podpotylicznych.
Jak się objawia ich uszkodzenie lub przeciążenie?
Znaczenie mięśni podpotylicznych. Jak się objawia ich uszkodzenie lub przeciążenie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty