Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest DTP? Powikłania po szczepieniu przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

Co to jest DTP? Powikłania po szczepieniu przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

Zainteresował Cię ten artykuł?
Strzykawka oraz trzy pełne ampułki ze szczepionką

Fot: Maksym Yemelyanov / stock.adobe.com

Szczepionka DTP to zastrzyk ochronny zmniejszający ryzyko rozwoju trzech chorób - błonicy, tężca i krztuśca. Znana jest także pod nazwą Di-Te-Per. Pełen cykl szczepień obejmuje 4 dawki podstawowe i 3 dawki przypominające.

Nazwa szczepionki pochodzi od pierwszych liter łacińskich nazw chorób, którym DTP zapobiega -diphtheria (błonica), tetanus (tężec) i pertussis (krztusiec). Iniekcja ochronna bardzo efektywnie, bo w 100%, zapobiega zachorowaniu na dwie pierwsze i jest wysoce skuteczna wobec trzeciej - chroni przed zakażeniem pałeczkami krztuśca w około 90%.

Co to jest szczepionka DTP?

Szczepionka DTP chroni przed błonicą, tężcem i krztuścem. Zaliczana jest do grupy obowiązkowych szczepień ochronnych, które finansowane są ze środków publicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Podaje się ją podskórnie lub domięśniowo w przednio-boczną powierzchnię uda. Szczepionka nigdy nie może być podawana donaczyniowo. Jej substancjami czynnymi są toksoid tężcowy i błoniczy (niezakaźne składniki pochodzące od bakterii) oraz zawiesina zabitego, niezakaźnego szczepu krztuśca.

Zobacz film: Kiedy zaszczepić się przeciwko tężcowi. Źródło: 36,6

Szczepienie DTP - powikłania

Objawy poszczepienne po DTP pojawić się mogą tak samo jak po każdym innym szczepieniu. Jednakże są w niej zawarte pełnokomórkowe składniki krztuśca, dlatego uważana jest za szczepionkę o dużej reaktywności immunologicznej. Konsekwencją jest podwyższone ryzyko poszczepiennych skutków ubocznych.

Po szczepieniu DTP może pojawić się odczyn (miejscowa reakcja na szczepienie powstała w miejscu wkłucia igły), który objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Inne skutki uboczne to złe samopoczucie, drażliwość, markotność, senność, podwyższona temperatura ciała sięgająca 39°C, brak apetytu, utrata pragnienia, wymioty i biegunka. Mogą pojawić się w ciągu 48 godzin po szczepieniu i utrzymywać się od 2 do 3 dni. Ustępują samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Zobacz także:

Szczepionka przeciwko meningokokom - co warto wiedzieć?

Czy warto szczepić się przeciw grypie? Jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

Szczepionka przeciwtężcowa - skuteczność, kalendarz szczepień i możliwe powikłania

Czym jest szczepionka 5w1? Zalety, cena i skutki uboczne skojarzenia DTPa + IPV + Hib

Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Odczyn po szczepieniu błonica tężec krztusiec

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) występuje w ciągu 72 godzin po podaniu zastrzyku i objawia się m.in.: przewlekłym, trwającym ponad 3 godziny płaczem lub krzykiem, gorączką ponad 39°C, zaburzeniami świadomości, zwiotczeniem, drgawkami, omdleniami i osłabieniem aktywności dziecka. Inne możliwe objawy niepożądane to:

 • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
 • nieżyt górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli, zaburzenia oddychania,
 • bezdech u bardzo niedojrzałych wcześniaków,
 • porażenie splotu barkowego, niedowład wiotki kończyny górnej,
 • ograniczenie ruchomości i bolesność kończyny górnej,
 • szczękościsk,
 • przeczulica,
 • obniżenie napięcia mięśniowego,
 • zmniejszona wrażliwość na bodźce,
 • epizody hipotensyjno-hiporeaktywne,
 • zmiana zabarwienia kończyn dolnych - zaczerwienienie, zasinienie, niekiedy z marmurkowatością skóry i wybroczynami.

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych. Źródło: 36,6

Rozwinięcie się poważnego odczynu poszczepiennego jest podstawą do zastosowania u dziecka innej szczepionki, która zostanie lepiej przyjęta - najczęściej acelularnej, czyli DTPa. W sporadycznych przypadkach konsekwencją pojawienia się NOP jest całkowita rezygnacja ze szczepienia przeciwko krztuścowi, przy kontynuacji szczepionek DT przeciw tężcowi i błonicy (tzw. Di-Te).

Rejestracja NOP jest zalecana przez Światową Organizację Zdrowia. Niepożądane objawy przedstawione przez rodziców dziecka na konsultacji powinny zostać zgłoszone przez lekarza do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Szczepionka DTP - leczenie odczynów poszczepiennych

Złagodzenie odczynów poszczepiennych DTP przyniesie podawanie paracetamolu w dawce jednorazowej 15-20 mg na kilogram masy ciała. Leki zażywać można do 4 razy na dobę. Dziecku można ulżyć częstymi kąpielami w letniej wodzie, lekkostrawną dietą i nawadnianiem. W leczeniu odczynów miejscowych pomocny okazuje się okład z sody oczyszczonej. Łyżeczkę sody należy wsypać do połowy szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. W tak przygotowanej miksturze trzeba zmoczyć gazik, przyłożyć do miejsca wstrzyknięcia i luźno zabandażować. Okład pozostawić do wyschnięcia i powtarzać 2 razy w ciągu dnia. Zastosować można także okłady z Altacetu.

Kalendarz szczepień błonica tężec krztusiec

Pełen cykl szczepienia obejmuje cztery dawki szczepienia pierwotnego oraz trzy dawki uzupełniające. Szczepionkę DTP podaje się trzy razy w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Zgodnie z kalendarzem pierwszą dawkę podaje się w 7-8 tygodniu po narodzeniu. Druga doza przypada na przełomie 3 i 4 miesiąca życia. Trzecia podawana jest w 5-6 miesiącu życia. Czwarta - w 16-18 miesiącu życia. Pierwsza i druga dawka przypominająca podawane są w wieku 6 i 14 lat. Ostatnie szczepienie wykonuje się w wieku 19 lat.

Szczepionka DTP - przeciwwskazania

Na liście przeciwwskazań do podania szczepionki DTP znajdują się:

 • choroba układu nerwowego o postępującym charakterze, jak zespół Alpersa, rdzeniowy zanik mięśni i stwardnienie zanikowe boczne,
 • zaostrzenie przewlekłego procesu chorobowego,
 • ostra choroba infekcyjna o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu,
 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik szczepionki objawiająca się wysypką, swędzącymi pęcherzami na skórze, obrzękiem twarzy, problemami w połykaniu, trudnościami w oddychaniu, spadkiem ciśnienia krwi lub utratą przytomności.

Zobacz film: Powikłania po szczepieniu u dziecka. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
31
Komentarze (3)
Nikt
U nas spowodowalo to szczepienie wiotkosc miesniu dziecka pomimo ze mowilismy pediatrze ze nasze dziecko jest jeszcze slabe bo z mala masa urodzeniowa. Ta oczywiscie zeby szczepic. Pozdrawiam dr Gozdur i jej pielegniareczki ktore kpily z nas ze sie stawiamy. z Lipskiej przychodni musi miec z tego ciezki pieniadz kazdy lekarz zeby szczepic mimo wszystko. Niech redaktor doda jeszcze w punkcie leczenie poszczepienne takie cos jak intensywna rehabilitacja bo teraz nas czeka pol roku walki o mala, o jej sprawnosc, jakosc zycia o jej zdrowie
Czytaj całość
Agusia
Mój synek dostał obrzeku lewego uda po szczepieniu i oklady i paracetamol ulżyły mu.
Czytaj całość
PaniW
Ten artykul to klamstwo! te szczepionki wywoluja ciezkie choroby , uposledzenia a nawet smierc! prosze nie pisac takich rzeczy ze to potrzebne. Choruje juz 7 lat na chorobe autoimmunoligiczna odczyn po szczepieniu, jeszcze 3 mi zostaly i moze ze mnie zejdzie ta TRUCIZNA i juz NIDGY NIE PONOWIE SZCZEPIENIA!!!
Prosze popatrzec na teorie spiskowe w medycynie co z nami robia. Jestesmy eksperymentem!
Czytaj całość
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?