Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest derma roller? Działanie i skutki uboczne terapii mikroigłowej
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest derma roller? Działanie i skutki uboczne terapii mikroigłowej

derma roller

Fot: Neeila-GettyImages / gettyimages.com

Derma roller to urządzenie, które znalazło zastosowanie w walce z rozstępami, cellulitem, bliznami i zmianami potrądzikowymi oraz zmarszczkami i konsekwencjami starzenia się skóry, takimi jak utrata jej napięcia i elastyczności. Z derma rollera można skorzystać w salonie urody lub samodzielnie w domu.

Derma roller uważany jest za innowacyjną metodę naturalnej produkcji włókien kolagenowych i elastyny w skórze, gdyż przez jej nakłuwanie stymuluje naturalną samoodnowę. Skóra odzyskuje zdrowy i młody wygląd. Masaż derma rollerem nazywany jest inaczej terapią mikroigłową. Urządzenie ma postać wałeczka pokrytego bardzo małymi igłami. Decydując się na jego zakup, należy wziąć pod uwagę długość igieł.

Co to jest derma roller?

Derma roller to urządzenie stosowane powszechnie w kosmetologii, które powoduje kontrolowane uszkodzenie skóry w wyniku jej mechanicznego nakłuwania. Składa się z obrotowego wałka i rączki. Na wałku umieszczone są nieregulowane, cienkie igiełki w liczbie nawet do ponad tysiąca.

Zabieg derma rollerem można stosować na twarz i inne części ciała, takie jak uda, pośladki, szyja, dekolt, ramiona, grzbiety dłoni i brzuch. W czasie zabiegu na skórze powstaje nawet kilkadziesiąt tysięcy mikroranek i mikrokrwawień. Stan ten zmusza skórę do podjęcia procesu gojenia niewidocznych gołym okiem uszkodzeń. Dodatkowo powstałe w warstwie rogowej mikrokanaliki umożliwiają wniknięcie związków aktywnych w głąb skóry, co znacznie wzmacnia działanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Zabiegi derma rollerem są bezbolesne i mogą z nich korzystać posiadacze każdego rodzaju skóry.

Jak pozbyć się blizn po trądziku. Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak usunąć blizny po trądziku? Źródło: Klinika marzeń.

Gdzie przeprowadza się zabiegi derma rollerem?

Terapia mikroigłowa znajduje się w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych. Z derma rollera można też skorzystać w domu. W sprzedaży dostępne są rozmaite modele tego urządzenia. Cena derma rollera jest dość rozbieżna. Zaczyna się od około 30 zł i może sięgać nawet 250 zł. Droższe są te posiadające wymienne tytanowe głowice oraz zasilane elektrycznie. Zanim podjęta zostanie decyzja o samodzielnym stosowaniu derma rollera, warto skorzystać z porady w gabinecie kosmetycznym. Kosmetolog pomoże dobrać długość igieł i preparaty używane przy zabiegu, które są pomocne w zwalczaniu konkretnych problemów.

Przy wyborze długości igieł należy wziąć pod uwagę okolicę wykonywania zabiegu. Warto pamiętać, że urządzenia o krótszych igłach stosowane są do delikatnych partii ciała (np. okolicy oczu), zaś te o dłuższych przeznaczone są do redukcji cellulitu i rozstępów.

W jakich przypadkach stosuje się derma roller?

Derma roller stosuje się w walce z drobnymi zmarszczkami i konsekwencjami starzenia się skóry, takimi jak utrata jej napięcia i elastyczności. Derma roller używa się na rozstępy i cellulit. Ponadto spłyca blizny i zmiany potrądzikowe. Stosowany jest do leczenia nadmiernej pigmentacji i łysienia. Dużą korzyść przyniesie również osobom skarżącym się na teleangiektazje (pajączki naczyniowe) i zasinienia pod oczami.

Derma roller – efekty stosowania

Używanie derma rollera pociąga za sobą liczne pozytywne efekty. Przede wszystkim stymulując skórę właściwą, pobudza on proces tworzenia się nowych włókien kolagenowych i elastyny, a ponadto regenerację, odmłodzenie i przebudowę (remodelling) już istniejących.

Poprawia koloryt skóry i sprawia, że staje się ona jędrna, elastyczna, odżywiona i świetlista, a zmarszczki są mniej widoczne. Stosowany jest w celu poprawy tekstury skóry i zmniejszenia porów. Zapewnia modelowanie twarzy i sylwetki. Pobudza wzrost włosów przy nakłuwaniu skóry głowy.

Pozytywne działanie mikronakłuwania zauważa się już po pierwszym użyciu, ale w celu uzyskania satysfakcjonującego rezultatu konieczne jest systematyczne stosowanie derma rollera. Częstotliwość wykonywania zabiegów determinowana jest długością igieł. Jeśli mają 0,25 mm, zabiegi można przeprowadzać co 2 dni, igłami o długości 0,50 mm – nie częściej niż raz w tygodniu, 1,00 mm – co 2–3 tygodnie, a igłami dłuższymi niż 1,00 mm – co 6–8 tygodni.

Jak stosować derma roller?

Przed zabiegiem derma rollerem można wykonać peeling. Następnie należy oczyścić skórę i zdezynfekować urządzenie. Aby mikronakłuwanie przyniosło pożądany efekt, powinno się wykonywać 2–4 przejazdy rollerem w jednym miejscu. Początkowo trzeba robić ruchy pionowe, następnie poziome, a na koniec ukośne. Warto pamiętać, aby utrzymać jednakowy, średnio intensywny nacisk na skórę. W celu wzmocnienia pożądanego efektu w trakcie i po zabiegu na skórę nanieść można specjalne ampułki. W zależności od intencji można sięgnąć po takie o działaniu wyszczuplającym, z kwasem hialuronowym, witaminami, wyciągami roślinnymi (np. z karczochów), koktajle do pielęgnacji ciała z kofeiną, L-karnityną bądź serum z kolagenem i elastyną.

Derma roller – efekty uboczne

Derma roller bardzo rzadko wywołuje efekty uboczne. Powikłania po zabiegu mają najczęściej postać zaczerwienienia, łuszczenia i podrażnienia skóry lub licznych małych krostek. Najczęściej pojawiają się one w przypadku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV po zabiegu. Niekiedy może dojść do uszkodzenia nerwów w okolicy poddawanej zabiegowi, jeśli stosowane jest urządzenie o zbyt długich igłach. Przyczyną nieprzyjemnych konsekwencji po zabiegu derma rollerem bywa też niedostateczna dezynfekcja, co może doprowadzić do zakażeń i stanów zapalnych.

Ponadto na powikłania narażone są osoby stosujące derma roller mimo przeciwwskazań, takich jak przesuszenie skóry, stany zapalne, osłabienie organizmu, ciąża i karmienia piersią, choroba nowotworowa, terapia przeciwzakrzepowa i kortykosteroidami, niekontrolowana cukrzyca oraz otwarte rany i zmiany chorobowe skóry w miejscu zabiegu, w tym aktywny trądzik i opryszczka.

Bibliografia:

1. Ratajczak P., Golwiej D., Kus K., Zaprutko T., Nowakowska E., Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2016, 4(49), s. 377-385.

2. Styczeń P., Wyrolować zmarszczki, „Eden”, 2014, 4, s. 22-26.

3. Styczeń P., Rolujemy zmarszczki, „Uroda Medycyna”, 2014, 12, s. 40-47.

Masz cellulit? Zobacz nasz film i dowiedz się jak skutecznie się go pozbyć

Zobacz film: Jak zwalczyć cellulit? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
128
10
Polecamy
Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne
Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Co to jest mezoroller i jakie są jego rodzaje?
Mezoroller na twarzy – efekty stosowania
Co to jest mezoroller i jakie są jego rodzaje? Mezoroller na twarzy – efekty stosowania TVN zdrowie
Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało.
Wskazania, efekty, ceny
Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało. Wskazania, efekty, ceny TVN zdrowie
Komentarze (4)
Mika
Używam dermo rollera ( igły 1 mm) od ponad 4 miesięcy, najpierw co tydzień, teraz co 2 tygodnie, używam do tego serum witaminowe. Nie jest to może zabieg zbyt przyjemny, ale moja cera wygląda znacznie lepiej. Efekt jest widoczny, ale potrzeba wytrwałości.
Czytaj całość
medison
Ten fragment powinni zaznaczyć wielkimi literami :) W czasie zabiegu na skórze powstaje nawet kilkadziesiąt tysięcy mikroranek i mikrokrwawień. Byłam na tym - robiłam zabieg na twarz - masakra!!! wyszłam z gabinetu czerwona jak burak, wyglądałam jak po poparzeniu, skóra była poraniona i szczypała. dopiero po kilku dniach doszłam do siebie - skóra była w lepszym stanie ale chyba nie mam ochoty na powtórkę
Czytaj całość
Pat
Brzmi jak super wynalazek, ciekawe czy jest taki skuteczny w realu? ktoś robił? chociaż mnie zawsze bawią ludzie, którzy zamiast ćwiczyć liczą na cudowne efekty po taich zabiegach
Czytaj całość
Karo
Czy to można stosować na skórze tłustej? Do tego mam wypryski i wągry - czy moja skóra się do tego nadaje?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?