Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest chiropraktyka? Na czym polegają zabiegi?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest chiropraktyka? Na czym polegają zabiegi?

NAN

Fot: lightwavemedia / stock.adobe.com

Chiropraktyka jest manualną terapią leczenia schorzeń kręgosłupa obejmującą odpowiednią diagnozę, zabiegi usuwające nieprawidłowości w układzie mięśniowo-szkieletowym i zapobieganie ich występowaniu.

Zabieg chiropraktyczny umożliwia nie tylko usunięcie bólu kręgosłupa, ale również ogólną poprawę stanu zdrowia, gdy jest on pogorszony przez uciski na nerwy wywołane problemami z kręgosłupem.

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka to niemedyczna forma leczenia schorzeń kręgosłupa oparta o terapię manualną. Według założeń teoretycznych przemieszczenia kręgów wywołują uciski na nerwy, a co za tym idzie ból i zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Jeżeli taki patologiczny stan długo się utrzymuje, doprowadza on do stanu zapalnego i obrzęków. Za pomocą zabiegu chiropraktycznego możliwe jest przywrócenie odpowiedniego ułożenia kręgów w kręgosłupie i zlikwidowanie pierwotnej przyczyny dolegliwości. Daje mu to dużą przewagę nad tradycyjnymi metodami leczenia kręgosłupa, w których możliwe są tylko działania niwelujące ból lub zmniejszające stany zapalne i obrzęki.

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Zabiegi chiropraktyczne wykonywane przez dobrego specjalistę są bezpieczne. Metaanaliza badań przeprowadzona w Kanadzie wykazała, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, żeby były niebezpieczną metodą leczenia kręgosłupa. Co więcej niektóre badania wskazują na to, że leczenie chiropraktyczne wiąże się z mniejszą ilością powikłań jatrogennych niż w przypadku tradycyjnego leczenia medycznego.

Na bezpieczeństwo zabiegu wpływa przede wszystkim wiedza i doświadczenie specjalisty, dlatego wybierając chiropraktyka należy się upewnić, że jest to odpowiednio wykwalifikowana osoba posiadająca dyplomy ukończenia odpowiednich szkół i odpowiednią praktykę. Zabiegi wykonywane przez popularnych “kręgarzy” lub inne niewykwalifikowane osoby mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Chiropraktyka – skuteczność

Skuteczność zabiegów chiropraktycznych jest wyższa niż medycznych metod leczenia dolegliwości kręgosłupa oraz różnych terapii alternatywnych. Wiąże się to z faktem, że chiropraktyka opiera się na naukowej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu kręgosłupa i umożliwia usunięcie przyczyny.

Jak wyglądają zabiegi chiropraktyczne?

Każdy zabieg chiropraktyczny musi zostać poprzedzony gruntowną oceną stanu zdrowia. Chiropraktyk dokonuje oględzin kręgosłupa w różnych pozycjach ciała, dzięki czemu może ocenić, czy doszło do przesunięcia kręgów. Sprawdzane są też odruchy ciała, długość kończyn czy napięcie mięśni. Często konieczne jest również wykonanie zdjęcia RTG.

Następnie chiropraktyk wykonuje zabiegi manualne, starając się przywrócić prawidłowe ułożenie w układzie mięśniowo-kostnym. Nie zawsze jest to możliwe w ciągu jednej sesji, zależy to od stanu zdrowia osoby poddającej się leczeniu.

Po zabiegu plecy często zostają zabezpieczone specjalnymi plastrami, które pozwalają na utrzymanie wprowadzonych zmian. Po opuszczeniu gabinetu należy się stosować do zaleceń chiropraktyka w zakresie dopuszczalnych czynności w przeciągu następnych godzin oraz wykonywanych ćwiczeń.

Zdarza się, że ból utrzymuje się lub nawet nasila bezpośrednio po zabiegu, co jednak powinno ustąpić w ciągu 2–3 dni. Badania wykazały, że większość osób szukających pomocy u chiropraktyka jest bardzo zadowolonych po skorzystaniu z tej metody.

Komu może pomóc chiropraktyka?

Chiropraktyka może pomóc osobom zmagającym się z problemami układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęstszą przyczyną wyboru tego rodzaju terapii są:

  • bóle pleców,
  • bóle głowy i szyi,
  • bóle karku,
  • bóle ramion,
  • dyskopatia,
  • rwa kulszowa,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn,
  • wady postawy.

Wiele dolegliwości bywa wywoływanych przez ucisk na nerwy i ustępuje wraz z jego usunięciem. Dlatego chiropraktyka może pomóc również w przypadku pochodzących od kręgosłupa: zaburzeń widzenia, zawrotów głowy, migren, bólu oka lub ucha, mdłości, duszności, nietrzymania moczu lub problemów endokrynologicznych.

Kto może wykonywać zabiegi chiropraktyczne?

Zabiegi chiropraktyczne powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistę, który ukończył odpowiednią szkołę i posiada wymagane doświadczenie.

Czy zabiegi chiropraktyczne są drogie?

Zabiegi chiropraktyczne w większości krajów nie są refundowane w ramach podstawowej opieki medycznej, dlatego ciężar płatności spoczywa na decydującej się na nie osobie. Jest to jednak najtańszy sposób leczenia schorzeń kręgosłupa, co jest związane przede wszystkim z ich wysoką skutecznością. Tradycyjne metody leczenia nastawione na usuwanie bólu i stanów zapalnych są długotrwałe (często trzeba się leczyć do końca życia), co w skali czasu generuje olbrzymie koszty i angażuje wielu specjalistów – lekarzy pierwszego kontaktu, ortopedów, reumatologów czy fizjoterapeutów. Zważywszy, że zaledwie kilka wizyt u chiropraktyka może usunąć przyczyny problemów z kręgosłupem, metoda ta jest relatywnie tania.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6

Bibliografia:

  • https://terapiakosciuk.pl/
  • Manga P., Angus D., Papadopoulos C. i in., The effectiveness and cost-effectiveness of chiropractic management of low back-pain. [virginachiropractic.org]
  • Ibidem.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
4
Polecamy
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Kręgarz – co leczy, kiedy się do niego wybrać?
Kręgarz – co leczy, kiedy się do niego wybrać? TVN zdrowie
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?