Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest cellulit wodny? Jak się go pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest cellulit wodny? Jak się go pozbyć?

Kobieta, która ma cellulit

Fot: justme_yo / gettyimages.com

Cellulit wodny jest jednym z częściej występujących defektów kosmetyczno-medycznych u kobiet. Charakteryzuje się zmianami w postaci guzków, grudek i nierówności skóry, które zlokalizowane są głównie w okolicy ud i pośladków. Jego etiologia jest wieloczynnikowa.

Cellulit to włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej, które stanowi obecnie ważny problem w nowoczesnej kosmetologii i medycynie estetycznej. Wyróżnia się dwa jego rodzaje: cellulit wodny (nazywany twardym) i miękki (tłuszczowy). Liczba czynników odgrywających rolę w powstaniu i rozwoju cellulitu jest duża i zróżnicowana. Dostępnych jest wiele skutecznych sposobów walki z tym nieestetycznym problemem.

Co to jest cellulit wodny?

Cellulit wodny, znany też twardym, to defekt kosmetyczno-medyczny tkanki podskórnej. Występuje przeważnie u kobiet poniżej 25 lat i wykazujących wysoki poziom aktywności fizycznej, m.in. tancerek lub sportsmenek. Przypadki tego cellulitu często spotyka się u kobiet, które nie miały wahań w masie ciała i tkanki nie straciły swej elastyczności.

Zobacz film: Odżywczy okład na piękne nogi, bez cellulitu. Źródło: Klinika urody

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy

Do powstania cellulitu tłuszczowego dochodzi najczęściej w wyniku szybkiego wzrostu lub utraty wagi. Wiąże się ze słabym napięciem i wiotkością mięśni. Może zajmować duże powierzchnie. Lokalizuje się zazwyczaj na udach, pośladkach i brzuchu. Jego cechą charakterystyczną jest bolesność przy dotyku. Jest wyraźnie luźny, nie przylega ściśle do mięśni. Sprawia wrażenie, jakby tkanka znajdowała się pomiędzy skórą i mięśniami. Cellulit wodny ma postać widocznych nierówności skórnych. Najczęściej rozwija się na pośladkach, udach i wewnętrznej stronie kolan. Może dotknąć okolice łydek, kostek, ramion i pleców na wysokości łopatek. Tkanka jest zbita i ściśle przylega do mięśni, nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Zmiany uwidaczniają się dopiero po ściśnięciu skóry w fałd. Typowy jest obrzęk pojawiający się przed miesiączką.

Jakie objawy daje cellulit wodny?

Cellulit wodny daje objawy, takie jak:

  • sucha i szorstka skóra;
  • uczucie ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, skurcze, parestezje, mrowienie;
  • objaw skórki pomarańczowej, rozstępy;
  • przebarwienia, zmiany troficzne, nadmierna pigmentacja skóry;
  • obrzęk tkanki podskórnej;

Nieestetyczne zmiany często powodują duży dyskomfort psychiczny u kobiet. Ponadto w zaawansowanych stadiach może występować ból.

Przyczyny cellulitu wodnego

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego są liczne. Do jego pojawienia się predysponują zaburzenia mikrokrążenia krwi, a zwłaszcza zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych prowadząca do obrzęków i zmian w metabolizmie adipocytów (komórek tłuszczowych). Istotną rolę w patogenezie cellulitu odgrywa niezdrowy tryb życia – nieprawidłowa dieta, noszenie obcisłych ubrań, siedzący tryb życia, przebywanie w jednej pozycji przez długi czas, chodzenie w butach na wysokim obcasie, długie kąpiele w wannie z gorącą wodą i długotrwałe opalanie w solarium.

Niektórzy badacze wskazują też na predyspozycje genetyczne i zaburzenia emocjonalne, takie jak długotrwały stres, depresja, uczucie lęku i złości. Zmiany w komórkach tłuszczowych mogą się rozwinąć także na skutek gromadzenia toksyn, które zwiększają ich objętość.

Cellulit wodny może się pojawić w przebiegu ciąży, ale do jego rozwoju mogą się przyczyniać także choroby układu krążenia, ginekologiczne, nefrologiczne i żołądkowo-jelitowe oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Często na cellulit wodny skarżą się kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne lub stosujące inne terapie hormonalne.

Zobacz film: Domowe ćwiczenia na cellulit. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Jednym z lepszych sposobów na cellulit wodny jest zbilansowana dieta. Należy zwrócić uwagę na ograniczenie spożycia tłuszczów, węglowodanów i soli. Trzeba zwiększyć podaż błonnika, witamin (zwłaszcza A, E, C) i antyutleniaczy. Zaleca się spożywanie jagód, czarnych porzeczek, pomarańczy, grejpfrutów i cytryn. W komponowaniu diety należy zwracać uwagę na pokarmy zawierające fitoestrogeny. Ich nadmiar może pobudzać rozrost adipocytów i zwiększać retencję wody w organizmie.

Ważną część terapii stanowi poprawa krążenia. Należy zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Najlepsze rezultaty przynoszą ćwiczenia na cellulit wodny, takie jak: bieganie, aerobik, pływanie i gimnastyka wodna. Ponadto istnieje szeroka baza rozwiązań dermatologicznych w walce z tym defektem skóry. Można skorzystać z masażu bańkami chińskimi, drenażu limfatycznego, ultradźwięków, endermologii, mezoterapii, laseru na podczerwień, karboksyterapii i treningu próżniowego.

Jak zlikwidować cellulit wodny?

W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty na cellulit wodny. Środki antycellulitowe są bogate w składniki aktywne, jak kofeina, algi, oleje i ekstrakty roślinne oraz olejki eteryczne (cynamonowy, pomarańczowy, imbirowy, kolendrowy, rozmarynowy). Poprawiają krążenie krwi i limfy, uszczelniają naczynia włosowate, działają przeciwobrzękowo, regulują metabolizm adipocytów, stymulują lipolizę, chronią włókna kolagenowe skóry właściwej, nawilżają i wygładzają powierzchnię skóry. Mogą mieć postać toników, żeli, kremów, balsamów i skoncentrowanych masek.

Warto korzystać z kosmetyków drenujących, które usprawnią odprowadzenie nadmiaru wody z organizmu. Podczas nakładania należy je dokładnie wmasowywać w ciało. Najlepiej stosować je pod prysznicem, wykorzystując na przemian ciepły i zimny strumień wody.

Można sięgnąć też po zioła na cellulit wodny. Działanie antycellulitowe wykazują bluszcz pospolity, miłorząb japoński i wąkrota azjatycka. Można kupić też tabletki na cellulit wodny, które usuwają nadmiar wody z organizmu.

Bibliografia:

1. Pavicic T., Borelli C., Korting H.C., Cllulite-the greatest skin problem in healthy women, “Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft”, 2008, 10, s. 861-870.

2. Smalls L.K., Hicks M., Passereti D. i wsp., Effect of weight loss on cellulite gynoid lypodystrophy, “Plastic and Reconstructive Surgery”, 2006, 118(2), s. 510-516.

3. Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2008, 89(4), s. 487-491.

4. Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2016, 97(4), s. 291-296.

5. Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, „Hygeia Public Health”, 2014, 49(3), s. 425-430.

6. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2014, 60(103), s. 29–38.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Cellulit – jak się go pozbyć za pomocą ćwiczeń, diety i domowych metod?
Cellulit – jak się go pozbyć za pomocą ćwiczeń, diety i domowych metod? Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?
Jak sobie z nim radzić?
Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? Jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
Anna Lewandowska robi 4 rzeczy, by nie mieć cellulitu.
To naprawdę działa!
Anna Lewandowska robi 4 rzeczy, by nie mieć cellulitu. To naprawdę działa! Dzień Dobry TVN
Pomarańczowa skórka czyli cellulit.
Jak się jej skutecznie pozbyć?
Pomarańczowa skórka czyli cellulit. Jak się jej skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia