Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co stosować na ból dziąseł w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Co stosować na ból dziąseł w ciąży?

South_agency/getty images

Ból dziąseł w ciąży to uciążliwa dolegliwość, na którą skarży się prawie połowa ciężarnych. Zmiany hormonalne sprawiają bowiem, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i łatwiej o infekcję wywołaną przez bakterie osadzające się na płytce nazębnej. W ciąży szczególnie więc warto dbać o higienę jamy ustnej.

Ból dziąseł w ciąży nie zawsze wiąże się z poważnymi zmianami chorobowymi w obrębie jamy ustnej. Do lekarza jednak koniecznie trzeba się udać, jeśli dojdzie do krwawienia z dziąseł lub bólu zęba oraz na obowiązkowe wizyty kontrolne.

Ból dziąseł – objaw ciąży?

Ból zębów i dziąseł w ciąży jest przez dużą część kobiet uznawany za przypadłość, z którą trzeba się pogodzić. Nie ma w tym jednak zbyt wiele prawdy. Rzeczywiście kobiety w ciąży są bardziej narażone na ból dziąseł, ponieważ zmiany hormonalne dokonujące się w ich organizmie sprawiają, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i podatne na działanie bakterii osadzających się na płytce nazębnej. Pewny ból dziąsła przy ósemce w ciąży lub inne tego typu ciążowe mity nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę wszystko jest kwestią higieny, która w okresie ciąży powinna być po prostu jeszcze większa i częstsza niż przed nią. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kobiety, które borykały się z problemami chorób zębów i dziąseł, w ciąży mogą cierpieć z powodu ich nasilenia. Wszystkiemu winny jest progesteron podtrzymujący ciążę. Na powierzchni zębów znajdują się receptory estrogenowe i progesteronowe, które wraz z rosnącym poziomem progesteronu w organizmie stają się bardziej przepuszczalne – chodzi zarówno o naczynia krwionośne w jamie ustnej, jak i o komórki, z których zbudowane są dziąsła.

Nie tylko ból dziąseł w ciąży – objawy zapalenia

Ból dziąseł w ciąży może być zwiastunem poważnego problemu, jakim jest zapalenie dziąseł. Pierwszym jego objawem jest krwawienie dziąseł. W ostrym przebiegu dziąsła są zaczerwienione, bolesne w dotyku. Ponieważ są także miękkie i napuchnięte, spożywanie pokarmów staje się bolesne. Do tego wszystkiego może dołączyć nieprzyjemny zapach z ust oraz wydzielina w postaci zbierającej się ropy. W ostrym stanie zęby mogą zacząć się chwiać. Zdarza się, że po zamknięciu ust ciężarna ma wrażenie, jakby zęby były różnej długości. W takiej sytuacji wizyta u stomatologa jest po prostu koniecznością. Oczywiście ból chwilowo uśmierzają środki antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające, natomiast w ciąży można posiłkować się ograniczoną liczbą leków, a poza tym ulga, którą przynoszą, jest wyłącznie chwilowa.

Ból dziąseł w ciąży – jak mu zapobiec?

Bólu zębów i dziąseł w ciąży można uniknąć tylko w jeden sposób – regularną higieną jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że ciąża sprzyja rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów, dlatego warto skonsultować się ze stomatologiem i wyleczyć próchnicę. Oczywiście w pierwszym trymestrze ciąży poważne zabiegi, takie jak leczenie głębokich kieszonek przyzębia, należy odroczyć - o ile jest to możliwe, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć leczenie w drugim trymestrze. Najlepiej zaś o zdrowe zęby i eliminację ubytków zadbać jeszcze przed planowaną ciążą.

Ponadto warto stosować poniższe zasady:

  • zęby należy szczotkować miękką szczoteczką, aby dodatkowo nie podrażniać dziąseł;
  • zęby należy szczotkować regularnie, minimum 2 razy dziennie, natomiast robić to należy bardzo delikatnie;
  • zęby najlepiej myć po każdym posiłku;
  • należy stosować pastę bogatą we fluor (jego zawartość warto sprawdzić w składzie pasty, a nie tylko wierzyć hasłom na opakowaniu);
  • dodatkowo powinno się czyścić zęby nicią dentystyczną;
  • należy regularnie odwiedzać stomatologa i usunąć ewentualne ubytki, już na początku ciąży warto usunąć kamień nazębny, zabieg można po jakimś czasie powtórzyć;
  • w przypadku nawracających dolegliwości należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Domowym sposobem na przeciwdziałanie bólowi dziąseł w ciąży jest stosowanie odpowiedniej diety. Warto spożywać dużo produktów bogatych w wapń oraz witaminę C. Trzeba ograniczyć spożycie cukru, w tym szczególnie słodyczy i napojów gazowanych.

Ból dziąseł w ciąży – domowe sposoby

Na ból dziąseł w ciąży najlepiej stosować środki zalecane przez stomatologa. Można jednak pokusić się także o domowe płukanki o działaniu przeciwzapalnym, rozluźniającym, obkurczającym i łagodzącym ból. Czym płukać dziąsła w ciąży? Warto stosować napary z rumianku i szałwii – obydwa zioła mają właściwości ściągające i łagodzące ból. Jamę ustną należy płukać 3 razy dziennie przez 2 minuty wystudzonym naparem. Niektórzy zalecają również płukanki z wody utlenionej – 1 łyżka wody utlenionej na ½ szklanki przegotowanej, chłodnej wody. Stosowanie wszelkiego rodzaju środków antyseptycznych oraz zawierających chlorheksydynę warto skonsultować z dentystą. Należy pamiętać, że na niektóre środki można być uczulonym. Z pewnością zaś płukanki nie są alternatywą dla wizyty u stomatologa.

Zobacz film: Stomatologia

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Angelika Kobylińska, Nicole Sochacki-Wójcicka, Dariusz Gozdowski, Dorota Bomba-Opoń, Mirosław Wielgoś, Dorota Olczak-Kowalczyk, Opieka stomatologiczna w czasie ciąży w Polsce. Postnatalne badanie ankietowe, „Nowa Stomatologia”, 1/2018.

2. Maria Bilińska, Jerzy Sokalski, Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, „Ginekologia polska”, 87/2016.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
6
Polecamy
Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży
Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży TVN zdrowie
Jak poradzić sobie z bólem zęba?
Domowe sposoby na ból zęba u dziecka i dorosłego
Jak poradzić sobie z bólem zęba? Domowe sposoby na ból zęba u dziecka i dorosłego TVN zdrowie
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne
Sposoby na zapalenie pęcherza – domowe i farmakologiczne Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie