Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co robić, gdy wystąpią drgawki u dziecka? Przyczyny i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Co robić, gdy wystąpią drgawki u dziecka? Przyczyny i postępowanie

juliadu/Getty Images

Drgawki u dzieci są najczęściej spowodowane podwyższoną temperaturą w przebiegu ostrych infekcji. Ich pojawienie się nie ma związku z chorobami neurologicznymi lub zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego. Natomiast drgawki bez gorączki mogą być objawem epilepsji.

Drgawki, inaczej określane jako konwulsje, to skurcze mięśni szkieletowych, które są mimowolne, nagłe, krótkie, rytmiczne i następujące po sobie w krótkich odstępach czasu. Często towarzyszy im utrata przytomności lub wymioty. Bezpośrednio po ataku dziecko jest senne i osłabione. Drgawki u dziecka są wynikiem wyładowań bioelektrycznych w mózgu, które powstały pod wpływem jakiegoś czynnika – najczęściej gorączki lub epilepsji.

Drgawki gorączkowe u dzieci

Drgawki gorączkowe u dziecka to objaw, który może pojawić się, gdy temperatura ciała przekracza 39℃, a także, kiedy tempo jej wzrostu jest szybkie. Problem ten dotyczy około 5% dzieci w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia. Najczęściej towarzyszy ostrym i silnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się:

  • drgawki gorączkowe proste – napad jest uogólniony, czyli obejmuje całe ciało, trwa krócej niż 15 minut i nie powraca w ciągu 24 godzin;
  • drgawki gorączkowe złożone – napad jest ogniskowy, co oznacza, że dotyczy tylko jednej strony ciała lub kończyny, trwa ponad 15 minut i często powraca.

Przyczyną drgawek u dzieci w przebiegu gorączki jest niedojrzałość układu nerwowego, który w ten sposób reaguje na nagły wzrost temperatury ciała. U większości pacjentów atak może wrócić przy kolejnej infekcji. Do czynników ryzyka ponownego wystąpienia drgawek przy gorączce u dziecka zalicza się:

  • występowanie drgawek gorączkowych u członków najbliższej rodziny,
  • wystąpienie drgawek gorączkowych w okresie niemowlęcym,
  • pojawienie się drgawek przy niezbyt wysokiej gorączce,
  • częste infekcje.

Jak wyglądają drgawki gorączkowe u dzieci?

Drgawki przy gorączce, które mają charakter uogólniony, powodują, że dziecko sztywnieje, pręży się, a także zaczyna rytmicznie i mimowolnie poruszać wszystkimi kończynami. Dochodzi także do krótkotrwałej utraty przytomności i problemów z oddychaniem. Po zakończeniu napadu dziecko jest osłabione i ospałe. Może także wymiotować.

Złożone drgawki gorączkowe u dzieci różnią się od prostych tym, że mimowolne skurcze mięśni mogą dotyczyć tylko jednej kończyny. Trwają zdecydowanie dłużej i mogą powrócić w ciągu 24 godzin. Ich wystąpienie wymaga konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia badań diagnostycznych, ponieważ u dzieci, które je przeszły, istnieje wyższe ryzyko wystąpienia padaczki.

Zobacz film i dowiedz się jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka:

Zobacz film: Jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Źródło: Zdrowie

Drgawki gorączkowe u dzieci same w sobie nie są bezpośrednim zagrożeniem życia. W ich przebiegu jednak może dojść do zatrzymania oddechu, powstania urazu głowy lub innych części ciała. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy przy drgawkach pozwala uniknąć groźnych powikłań.

Czytaj także: Skąd bierze się padaczka i jak skutecznie ją leczyć?

Drgawki gorączkowe u dzieci – postępowanie i pierwsza pomoc

Postępowanie przy drgawkach gorączkowych u dzieci wygląda następująco:

  • należy zachować spokój;
  • dziecko trzeba trzymać luźno na rękach lub położyć na miękkim podłożu, aby uniknąć urazu. Należy także usunąć z otoczenia niebezpieczne przedmioty;
  • głowę dziecka należy ułożyć na boku, aby zapobiec zachłyśnięciu śliną;
  • konieczne jest sprawdzenie drożności dróg oddechowych (jeżeli nie należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej);
  • jeżeli drgawki gorączkowe wystąpiły po raz pierwszy lub trwają dłużej niż 5 minut, należy wezwać pogotowie.

Dziecku w czasie ataku drgawek nie wolno wkładać niczego do ust ani podawać napojów i pokarmów. Nie należy także na siłę unieruchamiać jego ciała. Po napadzie dziecko bywa senne – można pozwolić mu zasnąć, jednak trzeba kontrolować jego stan. W tym momencie należy podać lek przeciwgorączkowy (jeżeli nie został podany wcześniej).

Drgawki u dziecka bez gorączki

Drgawki u dziecka bez gorączki mogą być spowodowane epilepsją (padaczką). Jest to grupa przewlekłych schorzeń neurologicznych, która charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, mogących przebiegać z drgawkami. Przyczyną są gwałtowne, nadmierne i nieprawidłowe wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych, które powstają na skutek zaburzeń genetycznych, wad rozwojowych, zaburzeń metabolicznych, a także urazów i guzów mózgu.

Padaczka jest chorobą nieuleczalną, jednak w większości przypadków napady drgawek u dzieci można kontrolować przy pomocy leków. Schorzenie dotyka 1% populacji na świecie. Aby rozpoznać epilepsję, konieczne jest wykonanie badania elektroencefalograficznego (EEG), które polega na zobrazowaniu aktywności mózgu. U dzieci wykonuje się je zazwyczaj podczas snu.

Postępowanie i pierwsza pomoc przy drgawkach bez gorączki są podobne jak w przypadku drgawek gorączkowych. Należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, monitorować jego oddech i powiadomić pogotowie ratunkowe.

Bibliografia:

1E. Rycharska-Łoś, M. Czerwionka-Szaflarska, Gorączka u dzieci i jej farmakoterapia, [w:] „Pediatria Polska”, Vol. 85, 2010, str. 156–164.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć gorączkę u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka?
Jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z gorączką u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Padaczka – co to jest i jak udzielić pierwszej pomocy w czasie napadu?
Padaczka – co to jest i jak udzielić pierwszej pomocy w czasie napadu? TVN zdrowie
Drgawki - gorączkowe, podczas snu, po alkoholu.
Przyczyny i leczenie
Drgawki - gorączkowe, podczas snu, po alkoholu. Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty