Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co pyli w lutym? Jakie alergeny uczulają zimą?
menu
Polub nas na Facebooku

Co pyli w lutym? Jakie alergeny uczulają zimą?

Ziarna pyłku na tle błękitnego nieba

Fot. MarcelC / Getty Images

Pylenie w lutym jest zdecydowanie mniej nasilone w porównaniu z tym występującym w okresie wiosenno–letnim. Zimą pylą drzewa, takie jak leszczyna, cis czy olcha. Na szczęście w powietrzu nie unoszą się alergeny najpowszechniej uczulających roślin w Polsce, czyli traw i brzozy. Objawy zimowej alergii łatwo można pomylić z grypą czy przeziębieniem.

Wiosna to nie jedyny czas, kiedy alergicy mogą odczuwać negatywne konsekwencje pylenia roślin, gdyż pewne gatunki pylą nawet zimą. Skoro zima nie stanowi dużego wytchnienia dla alergików, warto odpowiedzieć na pytanie, co pyli w lutym. Alergicy powinni już od początku roku zacząć analizować kalendarz pylenia, żeby zawczasu móc ograniczyć ekspozycję na pyłki olchy, leszczyny czy cisu. Drzewa te dość intensywnie pylą w lutym, a ich pyłki utrzymywać się mogą aż do nadejścia wiosny.

Co pyli w lutym? Alergia a grypa

Alergicy dzięki informacjom zawartym w kalendarzu pylenia mogą z łatwością sprawdzić, co pyli w lutym, gdyż mimo iż jest to miesiąc zimowy, a na drzewach nie ma jeszcze liści, to mogą być odczuwane pierwsze objawy uczulenia. Na szczęście stopień ich występowania jest znacznie ograniczony na skutek stosunkowo krótkiego czasu przebywania na dworze w zimie. Jednakże część osób nieświadoma swojej alergii ze względu na panujące na dworze warunki pogodowe może tłumaczyć objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek powszechnie występującymi wówczas przeziębieniem czy grypą. Objawy alergii na pyłki roślinne zimą występują głównie w słoneczne dni, a niemalże całkowicie ustępują podczas opadów deszczu i śniegu.

W przypadku alergii wydobywająca się z nosa wydzielina jest wodnista i przezroczysta, występuje swędzenie i łzawienie oczu, nie ma gorączki. Dolegliwości te mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Z kolei w grypie wydzielina z nosa jest najczęściej zabarwiona, występują gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Objawy grypy doskwierają zazwyczaj do tygodnia.

Alergię wywołują wyłącznie pyłki drzew takich, jak olcha, leszczyna, cis, wierzba. W lutym nie pylą traw dzikie czy uprawne oraz chwasty. Nie stwierdza się także obecności w powietrzu zarodników grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Największe stężenie pyłków roślin występuje od kwietnia do sierpnia.

Jak zmniejszyć objawy alergii na roztocza dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Alergia na roztocza: Źródło 36,6

Jakie drzewa pylą w lutym?

Dość intensywne pyli w lutym leszczyna, która nazywa się również orzechem laskowym. Na początku miesiąca pylą przeważnie drzewa rosnące w nasłonecznionych miejscach na wolnej przestrzeni, z kolei w drugiej połowie miesiąca dołączają do nich drzewa rosnące w zacienionych lasach. Przeważnie największe stężenie pyłków leszczyny stwierdza się w ogrodach i sadach. Okres pylenia leszczyny rozpoczyna się od stycznia i trwa nawet do połowy kwietnia. Największe stężenie pyłków odnotowuje się w marcu. Leszczyna ze względu na atrakcyjny wygląd może pełnić rolę rośliny ozdobnej, a z rosnących na niej orzechów wytwarza się olej. Pyłek leszczyny może wchodzić w reakcje krzyżowe z pyłkiem olchy i brzozy. Oznacza to, że uczuleni na orzech laskowy mogą doświadczać objawów alergii podczas pylenia tych dwóch drzew. Osoby uczulone na leszczynę występują w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju alergii pokarmowej na orzechy laskowe.

Luty to także czas, kiedy zaczyna pylić olcha. Średnie stężenie alergenów tego drzewa może utrzymywać się w powietrzu nawet przez cały marzec. Ponadto w sytuacji, gdy zima trwa dłużej, skutki pylenia olchy mogą być nawet odczuwane przez alergików przez pierwszą połowę kwietnia. Olcha jest drzewem znacznie intensywniej pylącym od leszczyny. Jej pyłek stanowi jedną z najczęstszych przyczyny alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek w okresie późnej zimy i wiosny. Wykazuje krzyżowe reakcje alergiczne z brzozą. Olcha wykorzystywana jest do produkcji sklejki. Z olchowego drewna budowane są także stępki łodzi czy jachtów. Drzewem tym zalesia się nieużytki rolne o niskiej zawartości azotu w glebie. Olcha występuje dość często na obrzeżach miast, w związku z tym konsekwencje uczulenia na olchę na tych obszarach będą odczuwana w największym stopniu.

Pylenie w lutym – alergia na pyłki drzew

Pylenie w lutym zaczynają cisy, które nie należą do najpopularniejszych drzew w kraju. W związku z tym alergicy nie są wystawieni w dużym stopniu na działanie ich pyłku. Problem pojawić się może u osób zamieszkujących w bliskim sąsiedztwie parków i skwerów, na których cisy mogą pełnić funkcję ozdobną, ponieważ zaliczane są do gatunku wiecznie zielonych iglastych drzew. Cis to także doskonały surowiec drzewny, gdyż jego drewno jest twarde i trwałe. Dość często wykorzystuje się je w meblarstwie i rzemiośle artystycznym. Z igieł cisu przygotowuje się też odwar o działaniu przeciwnowotworowym. Stosowany jest on również przy niedociśnieniu krwi.

Co pyli w lutym i marcu?

Druga połowa lutego i marzec to czas występowania w powietrzu niskiego stężenia alergenów wierzby. Największą ilość wierzbowych pyłków odnotowuje się w kwietniu. Alergia na wierzbę nieco mocniej odczuwana jest przez mieszkańców miast niż wsi, za co odpowiada bliskie sąsiedztwo parków i skwerów miejskich porośniętych wierzbami z budynkami mieszkalnymi. Na terenach wiejskich wierzba rośnie w większości przypadków z dala od domów. Najpopularniejszym gatunkiem w Polsce jest wierzba biała. Wierzbą zasadza się nieużytki, co zapobiega erozji (niszczeniu) gleby. Wykorzystywana jest jako opał, a jej pędy w wikliniarstwie. Wierzba znalazła zastosowanie w lecznictwie. Jej kora stanowi źródło kwasu salicylowego. Wierzba to także roślina miododajna.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
Co pyli w marcu?
Jakie rośliny powodują alergię wziewną na początku wiosny?
Co pyli w marcu? Jakie rośliny powodują alergię wziewną na początku wiosny? TVN zdrowie
Co pyli w kwietniu?
Rośliny wywołujące alergię w kwietniu
Co pyli w kwietniu? Rośliny wywołujące alergię w kwietniu TVN zdrowie
Jak uprawiać araukarię chilijską w Polsce? Dzień Dobry TVN
Araukaria – wyjątkowe drzewo wprost z Andów.
Jak wygląda jej uprawa w domu i ogrodzie?
Araukaria – wyjątkowe drzewo wprost z Andów. Jak wygląda jej uprawa w domu i ogrodzie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty