Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co pyli na wiosnę? Okresy pylenia roślin
menu
Polub nas na Facebooku

Co pyli na wiosnę? Okresy pylenia roślin

Drzewo, które kwitnie i pyli

Fot: gettyimages.com / Alkimson

Wiosna jest okresem intensywnego pylenia roślin, zwłaszcza traw, co może być szczególnie uciążliwe dla alergików. Uczulonych jest około 30 proc. społeczeństwa, zatem wiosna, choć tak długo wyczekiwana, może okazać się problematyczna. Jeśli męczy Cię sezonowy katar, masz wysypkę lub trudności w oddychaniu, to prawdopodobnie cierpisz na alergię. Pytanie tylko - co uczula? Żeby wiedzieć, na co mamy uczulenie należy poznać okresy pylenia roślin.

Wiosna trwa od 21 marca do 22 czerwca, jednak warto wiedzieć, że niemalże przez cały rok "coś" pyli. Ale po kolei, zajmijmy się najpierw wiosną. 

Jednak wraz z końcem wiosny wcale nie kończy się okres pylenia roślin. W lipcu pylą: trawy i bylica oraz babka, komosa, szczaw i pokrzywa. W sierpniu: bylica, babka, komosa i pokrzywa. We wrześniu: trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja. W październiku: trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja. Wracając do początku roku, w styczniu pyli leszczyna, a w lutym, poza leszczyną, pylą także cis i olcha.

Alergicy są narażeni na obecność pyłków cały rok, poza listopadem i grudniem. Uczulenie na obecność pyłków w powietrzu objawia się najczęściej katarem, atakami kichania, suchym kaszlem, zatkanym nosem, łzawieniem i pieczeniem oczu, czasem gorączką, problemami z koncentracją oraz nieżytem nosa i gardła. Może także pojawić się wysypka.

Polecamy: Jak sobie radzić w alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Jak sobie pomóc w okresie pylenia?

Wiosna to czas, kiedy więcej przebywamy poza domem. Dlatego alergicy są narażeni na wystąpienie reakcji uczuleniowej. Aby sobie pomóc przede wszystkim należy wiedzieć, co nas uczula. Możemy to sprawdzić na podstawie wyników specjalnych testów, na które dostaniemy skierowanie od alergologa. Można je także wykonać prywatnie. Alergolog wystawi także receptę na leki, które łagodzą objawy alergii. Jednak nie wolno zapominać o specjalnej maseczce, która uchroni nas przed pyłkami. W ten sposób alergicy będą mogli cieszyć się świeżym powietrzem. A co z powietrzem w domu?

Alergeny znajdują się także w naszych domach. Poza sezonowymi pyłkami w naszych mieszkaniach znajdują się bowiem roztocza, które także mogą uczulać. Dlatego należy zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu, co jest podstawą w łagodzeniu dolegliwości alergii. Jak sobie pomóc, skoro wietrzenie mieszkania naraża nas na oddziaływanie pyłków roślin? Przede wszystkim należy zainwestować w oczyszczacz powietrza. Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza marki Sharp, zaopatrzone w opatentowaną technologię Plasmacluster, wykorzystującą występujące naturalnie w naturze jony dodatnie i ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Ekspert Mariusz Kościelniak potwierdza, że oczyszczacze Sharp są idealne dla alergików:

Oczyszczacze powietrza SHARP wykorzystują równolegle dwa systemy oczyszczania powietrza: pasywny – czyli filtry zatrzymujące blisko 100% alergenów o wielkości powyżej 1 mikrona oraz system aktywny. W przypadku tego drugiego wykorzystywana jest technologia Plasmacluster, dzięki której klastry jonowe są wydmuchiwane wraz z oczyszczonym powietrzem. Dzięki nim dezaktywowane są najmniejsze i najgroźniejsze alergeny, które jest najtrudniej zassać do wnętrza oczyszczacza. Alergeny takie potrafią wnikać głęboko w drogi oddechowe i powodować groźne schorzenia jak np. astma oskrzelowa.


Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Technologia Plasmacluster eliminuje 99 proc. znajdujących się w powietrzu bakterii, wirusów, alergenów, czy roztoczy. W tę technologię wyposażone zostały także inne sprzęty marki Sharp, np. chłodziarko-zamrażarki. Dzięki temu w lodówce zniszczone zostaną nie tylko baterie, ale i 97 proc. zarodników pleśni, która jest bardzo szkodliwa dla każdego ze względu na mykotoksyny.


Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka SJ-WX830F

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Polecamy
Cierpisz na sezonową alergię?
Pomyśl o kupnie oczyszczacza z opcją odkurzania 3D 
Cierpisz na sezonową alergię? Pomyśl o kupnie oczyszczacza z opcją odkurzania 3D  TVN zdrowie
Kaszel i katar?
Pozbądź się alergii!
Kaszel i katar? Pozbądź się alergii! TVN zdrowie
Alergia - objawy, rodzaje i leczenie.
Jak działa odczulanie.
Kiedy najlepiej się odczulić?
Alergia - objawy, rodzaje i leczenie. Jak działa odczulanie. Kiedy najlepiej się odczulić? Dzień Dobry TVN
Katar sienny, czyli największa zmora alergików.
Jak skutecznie sobie z nim radzić?
Porady lekarza
Katar sienny, czyli największa zmora alergików. Jak skutecznie sobie z nim radzić? Porady lekarza Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania