Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Jak przebiega jego rozwój?
menu
Polub nas na Facebooku

Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Jak przebiega jego rozwój?

3 miesięczne dziecko leży na brzuszku

Fot. tatyana_tomsickova / Getty Images

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, kiedy rodzice są już spokojniejsi i „przyzwyczajeni” do malucha. Poznają jego charakter, rytm snu, pewnie wykonują wszystkie czynności pielęgnacyjne. Zauważają, że malec potrafi coraz więcej. Jak wygląda rozwój 3-miesięcznego dziecka?

Na początek warto wspomnieć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli pociecha ma 3 miesiące i nie posiadła pewnych umiejętności, nie ma powodu do niepokoju. Z pewnością nabędzie je w kolejnych tygodniach lub miesiącach. Dziecko 3-miesięczne nie jest już tak nieporadne jak w pierwszych kilku tygodniach – uśmiecha się do rodziców, podnosi główkę i chętnie obserwuje otoczenie. Co jeszcze potrafi 3-miesięczny maluch?

Fizyczny rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

W 3 miesiącu życia niemowlę zaczyna żywo interesować się otoczeniem i możliwościami własnego ciała. Najczęściej w tym czasie odkrywa rączki, które ochoczo wpycha do buzi. Zauważa, że może prostować i zginać paluszki, dzięki czemu udaje się mu chwytać małe przedmioty. Rodzice mogą zauważyć, że ruchy malca stają się celowe – może wyciągać ręce do przedmiotów, które go zainteresują. Niemowlę wodzi oczami za zabawkami i poruszającymi się rodzicami.

Leżenie na pleckach sprawia, że dziecko czuje się stabilnie i pewnie, dzięki czemu podnosi ręce i nogi do góry, a także zgina i prostuje tułów. To czas, kiedy coraz lepiej leży mu się na brzuszku, dzięki czemu poznaje nowe możliwości swojego ciała – ręce wysuwa do przodu i potrafi już przez kilka sekund utrzymać głowę w górze. Czasami może tak intensywnie odgiąć ją do tyłu, że przeważy jego ciałko i maluch samoistnie obróci się na bok lub plecy. Jest to działanie przypadkowe – świadome zmiany pozycji następują dopiero około 7 miesiąca. Nie wolno więc zostawiać dziecka bez opieki, kiedy leży na brzuchu – może spaść z przewijaka lub łóżka. Dziecko w 3 miesiącu osiąga symetrię tułowia, co pozwala mu na proste układanie główki. W tym czasie zaczyna delikatnie podnosić główkę do przodu, tak jakby chciało usiąść.

Polecamy: Co może jeść, co potrafi i ile powinno ważyć 9-miesięczne dziecko?

Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka – komunikacja i humorki

Co powinno umieć 3-miesięczne dziecko w kwestii rozwoju zmysłów? Słuch jest dobrze rozwinięty, a dotykanie różnych tekstur wzbudza w niemowlaku ciekawość. Malec „bawi się” różnymi dźwiękami, jakie z siebie wydaje. Pojawia się głużenie, a więc artykułowanie różnych dźwięków, np. „gugu”, „ebw”, „gi”, „ym”. Dźwiękom tym towarzyszą intensywne ruchy rączek i nóżek, które świadczą o dobrym humorze malca. Warto wiedzieć, że takie zachowania przejawiają je również dzieci głuche i niedosłyszące. Rozwój 3-miesięcznego dziecka to również okazywanie emocji – niemowlę płacze, kiedy jest głodne, spragnione, senne lub jest mu niewygodnie. Płacz może być także sygnałem tęsknoty za rodzicami i chęcią przywołania mamy lub taty. Szczególnie dzieje się tak, kiedy dziecko zostanie samo i straci z oczu ukochanego rodzica.

Co umie 3-miesięczne dziecko? Doskonale rozpoznaje znane mu sytuacje i dostosowuje do nich swoje zachowanie. Kiedy jest brane na ręce i układane do karmienia, może zacząć ssać, pomimo że jeszcze nie ma w buzi butelki ani piersi mamy. Kiedy zanosimy je do łazienki i zaczynamy rozbierać, może już płakać lub cieszyć się na nadchodzącą kąpiel – zależy, czy ją lubi, czy nie. Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka to również liczne uśmiechy, np. kiedy tata robi głupie miny lub wydaje różne dźwięki podczas zabawy z nim.

Polecamy: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Zobacz film i sprawdź w jaki sposób muzyka pomaga w rozwoju malucha: 

Zobacz film: W jaki sposób muzyka pozwala rozwijać się dziecku?

Polecamy: Butelki dla niemowląt – kryteria wyboru i zasady higieny

Zabawy dla 3-miesięcznego dziecka i stymulacja rozwoju

W wieku 3 miesięcy doskonale sprawdzają się maty z pałąkami – maluch śledzi wiszące nad nim zabawki, wyciąga do nich rączki i jeśli jest taka możliwość, chwyta je. Interesują go również ich ciekawe i różnorodne kolory. Jakie zabawki dla 3-miesięcznego dziecka są najlepsze? Nieduże grzechotki o różnych kształtach – niemowlę będzie uczyło się je chwytać i potrząsać nimi, a wydawane przez nie dźwięki wzbudzą w nim zainteresowanie. Codzienne zabawy dla 3-miesięcznego dziecka to te z wykorzystaniem rączek – „kosi, kosi łapci”, „kokoszka dziobała” i tym podobne.

Świetną i zupełnie niemęczącą zabawą dla niemowlaka w tym czasie jest pływanie – warto więc zacząć uczęszczać na basen na specjalne zajęcia. Woda wzmacnia mięśnie malucha, pomaga mu wyćwiczyć koordynację ruchów, a pluskanie sprawia ogromną przyjemność. Zanim jednak rodzice zapiszą się na zajęcia z dzieckiem, powinni skonsultować się z lekarzem – wczesne pływanie nie jest wskazane przy stwierdzonej asymetrii.

Rozwój 3-miesięcznego dziecka należy codziennie stymulować – dużo do niego mówić, opowiadać o różnych czynnościach przy nim wykonywanych, zmieniać intonację głosu, co dodatkowo go zaciekawi. Już w tym czasie można zacząć czytać dziecku bajki – najlepiej proste, rymowane i krótkie, przy okazji pokazując kolorowe obrazki i objaśniając, co na nich się znajduje. Niemowlakowi będą się również podobały wesołe i proste piosenki śpiewane przez mamę lub tatę. Bardzo ważne jest częste przytulanie, kołysanie i dawanie buziaków. Bliskość pobudza ciekawość dziecka, sprawia, że czuje się bezpiecznie i dobrze.

Bibliografia:

1. Magdalena Czub, Pierwszy rok życia, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
8
Polecamy
Rozwój dziecka w 5.
miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka
Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka TVN zdrowie
Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt Dzień Dobry TVN
Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka - co może jeść, ile waży, jak widzi?
Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka - co może jeść, ile waży, jak widzi? Dzień Dobry TVN
Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?
Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby