Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co pomaga na wypadanie włosów u dziecka? Czy jest ono niepokojące?
menu
Polub nas na Facebooku

Co pomaga na wypadanie włosów u dziecka? Czy jest ono niepokojące?

Ojciec, który czesze córce włosy

Fot: The Good Brigade / gettyimages.com

Wypadanie włosów u dziecka jest złożonym procesem, który wymaga wielospecjalistycznego podejścia. Przyczyny nie zawsze są uchwytne, dlatego niejednokrotnie diagnostyka bywa żmudna i długotrwała.

Włosy u dziecka to nie tylko kwestia urody czy modnej fryzury. Włosy na całym ciele, a nie tylko na głowie, pełnią wiele ważnych funkcji. Wypadanie włosów u dziecka, niezależnie od wieku, budzi obawy rodziców i stanowi duży problem. Jednak przyczyny zjawiska są zróżnicowane. Dzieci w każdym wieku poddawane są rozmaitym zmianom, jak np. przeprowadzka. Są bardzo podatne na negatywne czynniki, problemy w domu, w szkole czy z rówieśnikami. Należy jednak mieć na uwadze, że wypadanie włosów powodują nie tylko czynniki psychospołeczne. Może mieć ono również podłoże chorobowe.

Konsekwencje wypadania włosów u dzieci

Bez względu na to, czy wypadanie włosów pojawia się u dziecka w wieku 3, 7 czy 10 lat, stanowi problem psychospołeczny. Środowisko dziecięce przejawia skłonność do stygmatyzowania rówieśników. Wypadanie włosów może doprowadzić u dziecka do rozwoju wielu zaburzeń o podłożu psychicznym. Zalicza się tu m.in. depresję, fobię, zaburzenia adaptacyjne i obsesyjno-kompulsywne. Konieczne jest więc zadbanie o zdrowie psychiczne dziecka i zapewnienie dostępu do opieki psychologa. Dobrze, by rodzice poinformowali o problemie nauczycieli.

Wypadanie włosów u dziecka a fizjologia

Nie zawsze wypadanie włosów u dziecka stanowi problem kliniczny. Zdarza się bowiem, że jest procesem fizjologicznym, przede wszystkim u niemowląt. Mamy, które cieszą się, iż ich dziecko urodziło się z bujną czupryną, muszą liczyć się z tym, że nagle, kilka czy nawet kilkanaście tygodni po urodzeniu, dojdzie do utraty włosów. Chodzi po prostu o to, że dziecko niejako „wymienia włosy”. Na szczęście utracone włosy bardzo szybko odrastają. Delikatna struktura włosów dziecka w wieku niemowlęcym predysponuje również do utraty włosów np. w efekcie tarcia potylicą o fotelik samochodowy, spania wyłącznie na jednym boku czy na plecach.

Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny

Inne są przyczyny wypadania włosów u dziecka np. 3-letniego, a inne u ośmiolatka rozpoczynającego naukę w szkole. Wiek ma duże znaczenie w ukierunkowaniu diagnostyki. Wypadanie włosów u dziecka w wieku rozwojowym jest problemem multidyscyplinarnym. Może mieć różny mechanizm. Pierwszym są zmiany bezpośrednio w strukturze włosa, które mogą mieć charakter wrodzony. Innym mechanizmem jest nadmierna łamliwość włosów. Zdarza się, że włosy wypadają u dzieci zakażonych kiłą. Istotny problem kliniczny stanowi również grzybica skóry głowy. Cechuje ją ogromna zakaźność. Poza chorobami dermatologicznymi wypadanie włosów u dziecka jest częstym objawem chorób tarczycy czy cukrzycy.

Co może doprowadzić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Wypadanie włosów u dziecka często ma podłoże psychiczne. Przyczyniają się do niego trudne sytuacje rodzinne, kłótnie w domu, nadmierne wymagania rodziców. U dzieci również obserwuje się zjawisko trichofagii (zjadania włosów) i tworzenia bezoarów (zlepków włosów) w przewodzie pokarmowym. Ponadto włosy mogą wypadać w wyniku ciężkich chorób przebiegających z wysoką gorączką, stresu, niewłaściwego odżywiania. Niejednokrotnie wypadanie włosów u dziecka wynika z podłoża hormonalnego, jak również z autoimmunologicznego tła zaburzeń (chorób z autoagresji).

Diagnostyka i leczenie wypadania włosów u dziecka

Diagnostyka wypadania włosów jest niezmiernie trudna. Najczęściej pierwszym lekarzem, do którego zgłaszają się rodzice, jest pediatra. Zazwyczaj jednak kieruje on dziecko do dermatologa, który zajmuje się właściwą diagnostyką i leczeniem wypadania włosów. W zależności od rozpoznania, stosuje się leczenie miejscowe, jak również uogólnione.

Wypadanie włosów u dziecka jest bardzo często wywołane przewlekłym stresem. Dziecko powinno więc mieć dostęp do opieki psychologa. W leczeniu, w zależności od przyczyny, można wykorzystać preparaty cynku, preparaty witaminowo-mineralne na bazie biotyny czy żelatyny, miejscowo można nakładać minoksydyl bądź leki o działaniu drażniącym. Bardzo dobre efekty w wielu przypadkach przynosi fototerapia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
340
33
Polecamy
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia
Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Łysienie androgenowe – nie tylko męski problem z utratą włosów
Łysienie androgenowe – nie tylko męski problem z utratą włosów Dzień Dobry TVN
Łysienie plackowate – objawy, przyczyny, leczenie
Łysienie plackowate – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Lekarz trycholog – zabiegi i badania trychologiczne, trychologia kosmetyczna
Lekarz trycholog – zabiegi i badania trychologiczne, trychologia kosmetyczna TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!
Sok z brzozy – właściwości i zastosowanie. Pijmy na zdrowie!