Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może oznaczać jednoczesny ból głowy i szyi? Potencjalne przyczyny i zagrożenia
menu
Polub nas na Facebooku

Co może oznaczać jednoczesny ból głowy i szyi? Potencjalne przyczyny i zagrożenia

D-Keine/getty images

Ból szyi i głowy to powszechnie spotykana dolegliwość towarzysząca wielu przewlekłym chorobom i tymczasowym zaburzeniom pracy struktur okolic głowy, karku i obręczy barkowej. Poprawna diagnoza bólu głowy i szyi często bywa trudna ze względu na różne potencjalne źródła jego pochodzenia.

Wśród najczęstszych przyczyn jednoczesnego bólu szyi i głowy wymieniane są: zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe kręgosłupa szyjnego, infekcje ogólnoustrojowe i przewlekły stres. Dolegliwość ma tendencję do nasilania się i promieniowania w różne okolice głowy pod wpływem zmiany pozycji jej ułożenia lub pracy karku, co znacznie wpływa na jakość codziennej aktywności.

Ból szyi i głowy

Ból szyi i głowy to jedna z powszechnie spotykanych dolegliwości, stanowiąca najczęstszy powód konsultacji lekarskich i przyczynę zażywania środków przeciwbólowych. Tego typu objawy towarzyszą wielu przewlekłym chorobom o różnej etiologii oraz tymczasowym zaburzeniom pracy tkanek miękkich, struktur nerwowych i kostnych obszaru obręczy barkowej, karku i głowy, szczególnie jej tylnej części. Ból ma tendencję do nasilania się pod wpływem napięcia okolicy karku i zmiany pozycji ułożeniowej głowy. Zwykle utrzymuje się na jej tylnej powierzchni, choć nierzadko także promieniuje bokiem w kierunku skroni lub szczytem do czoła. Ból szyi i głowy wpływa na pogorszenie aktywności ruchowej, a towarzyszące mu zmęczenie oraz uczucie ciężkości głowy i sztywności szyi wywołują dodatkowo apatię, ogólne spowolnienie ruchowe i wzbudzają senność. Ze względu na wiele możliwości źródła pochodzenia dolegliwości bólowych oraz ich zbliżony przebieg do innych rodzajów bólów głowy, np. o charakterze napięciowym czy migrenowym, diagnoza przyczyn i ustalenie odpowiedniego leczenia często bywają utrudnione.

Jednoczesny ból szyi i głowy z tyłu

Ból z tyłu głowy i szyi może wskazywać na wiele schorzeń, których podłożem są problemy szyjnego odcinka kręgosłupa, infekcje ogólnoustrojowe czy przewlekły stres i przemęczenie. Do chorób i zaburzeń, które najczęściej wywołują ból tylnej części głowy i szyi, należą m.in. wady postawy i tzw. szyjnopochodny ból głowy. Tego typu objawy mogą pojawić się także przy wadach wzroku oraz po bezpośrednich uderzeniach w tył głowy, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. W zależności od etiologii schorzenia dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne objawy, charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej.

Kłopoty z kręgosłupem przyczyną bólu głowy i szyi

Jednoczesny ból szyi i głowy z tyłu to powszechny objaw problemów górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. Dolegliwość tego typu określana jest jako szyjnopochodny ból głowy, migrena szyjna lub zespół szyjny górny. Przyczyny dotyczą różnego rodzaju patologii w obrębie tkanek miękkich i kostnych oraz struktur nerwowych. Efektem jest ucisk korzeni nerwowych kanału kręgowego przebiegających w szyjnym odcinku kręgosłupa, a także ograniczenie przewodnictwa elektrycznego na jego wysokości, przez np.:

  • zmiany zwyrodnieniowe dotyczące kręgów, dysków i stawów kręgosłupa;
  • stany zapalne i zmiany pozapalne stawów kręgosłupa;
  • zmiany przeciążeniowe i pourazowe kręgosłupa, najczęściej powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości, gwałtownej zmiany pozycji głowy, nieprawidłowego ułożenia szyi w trakcie odpoczynku, statycznych i dynamicznych przeciążeń fizycznych związanych z pracą zawodową, wadami postawy, nabytymi deformacjami kręgosłupa i niewłaściwym trybem życia.

Ból głowy i szyi z tyłu pochodzący od kręgosłupa zwykle stopniowo narasta i powoli ustępuje, ma tendencję do przemieszczania się i utrzymuje się przez wiele dni. W zależności od postaci, w jakiej się pojawia, charakteryzuje się dodatkowymi objawami klinicznymi, tzn.:

  • postać prosta, najczęściej spotykana, to ból szyi i głowy za uchem lub w obszarze potylicy, może promieniować do okolicy oczodołu, co dodatkowo wywołuje ból zatok i uczucie ucisku gałek ocznych;
  • postać naczyniowa, rzadziej spotykana, wzbudzająca dodatkowo uczucie ucisku okolicy nosa i prowokująca z niego wyciek wydzieliny;
  •  postać migrenopochodna, czyli atak objawiający się silnym i szybko postępującym bólem głowy i szyi, wywołujący zaburzenia wzroku, sztywność karku czy nudności, rozdrażnienie i spowolnienie aktywności ruchowej.

Ból głowy i szyi z tyłu – inne przyczyny

Ból szyi i głowy może towarzyszyć różnym rodzajom dolegliwości bólowych głowy lub promieniować w okolice potylicy z innych obszarów głowy. Tego typu dolegliwości występują zarówno w migrenie, jak i w napięciowym czy klasterowym bólu głowy. Pojawiają się również w przebiegu przeziębienia, grypy i przewiania organizmu. Wówczas poza sztywnością, bólem szyi i głowy występuje powiększenie węzłów chłonnych, infekcja górnych dróg oddechowych czy podwyższona temperatura ciała. Z kolei w wyniku pogorszenia kondycji stawu barkowego, szczególnie w przebiegu nerwobólu splotu barkowego, oprócz sztywności karku i bólu szyi i głowy pacjent ma trudności w poruszaniu kończyną górną, może odczuwać uczucie mrowienia i drętwienia promieniujące wzdłuż ręki do palców, a każdy ruch w stawie barkowym nasila dolegliwości.

Bibliografia:

1. Dietlemejer P., „Migrena i bóle głowy”, Medpharm Polska, Opiek Farmaceutyczna 2012.

2. Stępień A., „Bóle głowy. Patofizjologia, diagnostyka, leczenie”, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010.

Zobacz film: Jaki ból głowy powinien nas zaniepokoić?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
6
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Na czym polega migrena szyjna i jak ją leczyć?
Na czym polega migrena szyjna i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu? TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie