Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może oznaczać ból brzucha w ciąży? Jak sobie z nim radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Co może oznaczać ból brzucha w ciąży? Jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha w ciąży mogą być z jednej strony symptomem ostrzegawczym i wówczas często wymagają pilnych badań diagnostycznych, z drugiej zaś stanowić naturalny objaw zmian, które zachodzą w czasie ciąży w organizmie kobiety, lub zwiastować poród.

Bóle brzucha są jednym z najpowszechniej zgłaszanych przez pacjentów objawów, nierzadko także przez ciężarne kobiety. Analizując tą dolegliwość, należy w szczególności zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne bólu brzucha w ciąży, takie jak jego lokalizacja, promieniowanie, charakter, natężenie, objawy towarzyszące oraz czynniki nasilające lub łagodzące dolegliwości.

Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży jest przede wszystkim objawem ostrzegawczym, który wyzwala reakcje odruchowe, autonomiczne, motoryczne i emocjonalne. Odczuwany jest, tak jak każdy inny ból, w sposób subiektywny i indywidualny.

Zaparcia przyczyną bólu brzucha u ciężarnych

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć rozmaite podłoże. Częstą przyczyną, zwłaszcza przewlekłych dolegliwości, są powszechnie występujące u ciężarnych zaburzenia motoryki i choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem zaparć. Pojawiają się one od początku ciąży i trwają nierzadko do jej ukończenia. Są wynikiem wydłużenia pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu i zwiotczenia mięśni dna miednicy.

W jaki sposób radzić sobie z bólem brzucha wywołanym przez zaparcia? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie diety bogatej w naturalny błonnik i spożywanie dużej ilości płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Należy wykluczyć z jadłospisu ciężkostrawne, tłuste, mocno przyprawione posiłki i ograniczyć spożycie białego pieczywa, ziemniaków czy makaronu. Warto wspomagać się preparatami farmakologicznymi pochodzenia roślinnego, których celem jest pobudzenie perystaltyki jelit i zmiękczenie zalegającej w nich treści pokarmowej.

Zobacz także: Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?

Zobacz także: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Co może oznaczać ból brzucha w ciąży po prawej stronie?

Ból zlokalizowany w górnym kwadrancie brzucha, w okolicy prawego podżebrza może być objawem chorób dróg żółciowych. Schorzeniem charakteryzującym się bólem brzucha po prawej stronie w ciąży jest cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych (Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy – ICP).

Przyczyny wewnątrzwątrobowego zastoju żółci nie są do końca poznane. Jednakże za jego bezpośrednią przyczynę uważa się wzrost poziomu estrogenów i progesteronu u ciężarnych, a najwyższą ich wartość stwierdza się w 3 trymestrze. Ponadto rozpoznaje się go częściej w ciążach mnogich. Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych jest poważnym powikłaniem ciąży. Należy wcześniej ją ukończyć, gdy tylko płód osiągnie dojrzałość, aby zapobiec zgonom wewnątrzmacicznym.

Ból z prawej strony brzucha w ciąży – zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który po kilku godzinach umiejscawia się zwłaszcza w dolnych kwadrantach brzucha, w okolicy prawego dołu biodrowego, może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból ma charakter stały i towarzyszą mu objawy takie jak: brak apetytu, nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, podwyższona temperatura ciała i bolesność uciskowa brzucha.

Schorzenie to uważane jest za najczęstsze niepołożnicze wskazanie do pilnej operacji u ciężarnych. Szacuje się, że stanowi 25% takich interwencji chirurgicznych. Możliwe jest przeprowadzenie appendektomii laparoskopowej. Często konieczna jest antybiotykoterapia, a nawet rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie. Zachorowalność na zapalenie wyrostka w ciąży wynosi 1:500 do 1:2000 i nie różni się w zależności od jej etapu. Badania dowodzą, że u przyszłej matki zmienia się położenie wyrostka robaczkowego.

Ból w dole brzucha w ciąży – zapalenie pęcherza moczowego

Ból brzucha na dole w ciąży, w okolicy nadłonowej może występować w przypadku chorób układu moczowo-płciowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego. Ciąża zwykle opóźnia rozpoznanie, ponieważ objawy takie jak częstomocz, naglące parcie, ból brzucha i podbrzusza obserwuje się także podczas prawidłowej ciąży. Leczenie przeciwdrobnoustrojowe trwa 3–7 dni. Zaleca się takie same leki jak w przypadku bezobjawowego bakteriomoczu.

Ból w dole brzucha w ciąży w 2 i 3 trymestrze – ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ból w dole brzucha w ciąży w 2 i 3 trymestrze może wskazywać na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Według danych statystycznych stan ten występuje częściej u kobiet ciężarnych. Szacuje się, że dotyczy 2% przyszłych mam. Terapia nie odbiega bardzo od sposobu leczenia kobiet niebędących w ciąży. Trwa zwykle 7–10 dni.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek rozwija się na przełomie 2 i 3 trymestru ciąży. Sprzyja mu utrudniony odpływ moczu i zmiany zachodzące w drogach moczowych ciężarnych. Charakterystycznymi objawami choroby są: ból w podbrzuszu, gorączka, bóle w okolicy lędźwiowej, dreszcze, nudności, bóle głowy i wymioty.

Przyczyny bólu brzucha w ciąży z lewej strony

Ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha w ciąży, w dolnym kwadracie może świadczyć o ciąży pozamacicznej. Dochodzi wtedy do zagnieżdżenia komórki jajowej poza jamą macicy. W ostatnich latach częstość jej występowania wykazuje tendencję wzrostową – wynosi 1,5–2%. Każdy przypadek ciąży ektopowej stanowi stan zagrożenia życia dla kobiety ciężarnej. Jej objawami są: silne bóle brzucha, krwawienie z dróg rodnych, guz w okolicy przydatków, tkliwość powłok brzusznych i płyn w zatoce Douglasa.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego funkcjonowanie?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36.6.

Bibliografia:

1. Celińska A., Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych, „Nowa Medycyna”, 2000, 8, s. 45–48.

2. Stukan M., Kruszewski W.J., Dudziak M. i wsp., Zapalenie wyrostka robaczkowego i choroby pęcherzyka żółciowego jako stany ostre wymagające pilnej interwencji chirurgicznej u kobiet w ciąży, „Ginekologia Polska”, 2013, 84, s. 1045–1050.

3. Hryniewicz W., Holecki M., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2015.

4. Praca zbiorowa, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, Poznań, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 2011.

5. Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2011, 7(1), s. 9–16.

6. Sowa M., Smuczyński W., Senterkiewicz L. i wsp., Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(11), s. 311–320.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?
Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha? TVN zdrowie
Kłucie w brzuchu po prawej stronie, po lewej stronie lub w ciąży – co oznacza?
Kłucie w brzuchu po prawej stronie, po lewej stronie lub w ciąży – co oznacza? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?