Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cisplatyna – lek, który leczy raka? Chemioterapia cisplatyną i jej skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Cisplatyna – lek, który leczy raka? Chemioterapia cisplatyną i jej skutki uboczne

chemia, kroplówka

Fot. agrobacter / Getty Images

Cisplatyna to lek, który jest wykorzystywany zarówno w monoterapii, jak i wielolekowej terapii nowotworów złośliwych. Stosuje się go m.in. w raku płuc, jajnika, pęcherza moczowego i szyjki macicy. Chemioterapia cisplatyną związana jest jednak z wieloma skutkami ubocznymi.

Cisplatyna jest skutecznym lekiem w walce z nowotworami. Stosowana w chemioterapii umożliwia remisję choroby. Należy jednak podkreślić, że przyjmujące ją osoby doświadczają wielu działań niepożądanych, które nierzadko są groźne w skutkach. Są to na przykład utrata słuchu, zawał lub niewydolność oddechowa.

Cisplatyna – co to jest?

Cisplatyna to nieorganiczny związek platyny. Jako lek cytostatyczny stosowany jest w chemioterapii nowotworów złośliwych, takich jak czerniak, rak płuc, jajnika, szyjki i trzonu macicy, jądra, pęcherza moczowego oraz głowy i szyi. W badaniach naukowych zaświadcza się również, że jest skuteczny w walce z rakiem sutka u kobiet z mutacją BRCA1.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy cisplatyna wywołuje skutki uboczne? Powikłania chemioterapii przeciwnowotworowej

Cisplatyna to lek, który wywołuje skutki uboczne. Niestety działania niepożądane występują częściej niż u 1 osoby na 10 leczonych pacjentów. Najczęściej pojawiają się nudności i wymioty. Są bardzo uciążliwe, ponieważ mają miejsce już 1–4 godziny po podaniu leku, a mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni po zakończeniu terapii. Ponadto towarzyszy im jadłowstręt, biegunka i bóle żołądka. Może dochodzić również do uszkodzeń słuchu, a także szumów w uszach i osłabienia zmysłu. Skutki uboczne związane ze słuchem częściej występują u dzieci. Bardzo często pojawiają się zaburzenia błędnika, zawroty głowy i neuropatia

Osobom, którym podaje się cisplatynę, mogą dokuczać też parestezje i drętwienie kończyn. Do bardzo częstych skutków ubocznych chemioterapii cisplatyną zalicza się również: bladość skóry, duszności, osłabienie i gorączkę. Do działań niepożądanych występujących często (częściej niż 1 na 100, ale rzadziej niż 1 na 10) zalicza się: posocznicę (zakażenie krwi) i zaburzenia pracy serca (bradykardię, tachykardię, objawy niedokrwienia serca). Często osoby chore mogą wykazywać zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Ponadto po zażyciu cisplatyny mogą występować: ból, obrzęk, zaczerwienienie, objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze), a nawet owrzodzenie skóry. Często pojawiają się również zaburzenia czucia i widzenia oraz utrata smaku. Dochodzi także do zapalenia płuc, zapalenia żył i utrudnionego oddychania. Do niezbyt częstych skutków ubocznych (częściej niż 1 na 1000, ale rzadziej niż 1 na 100) zalicza się: zaczerwienienie i zapalenie skóry, łysienie, zaburzenia hormonalne, a także ogólne osłabienie. 

Chemioterapia cisplatyną wywołuje następujące rzadkie skutki uboczne (częściej niż 1 na 10 tys., rzadziej niż 1 na 1000): ciężkie reakcje nadwrażliwości, niedokrwistość hemolityczna, niewydolność oddechowa oraz zahamowanie czynności układu odpornościowego i zawał serca. Z kolei bardzo rzadko (rzadziej niż 1 na 10 tys.) stwierdza się działania niepożądane takie jak: napady padaczkowe, zatrzymanie akcji serca oraz zaburzenia przepływu krwi.

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi (niepokojące zmiany piersi). Źródło: 36,6

Które działania niepożądane cisplatyny trzeba natychmiast zgłosić lekarzowi?

Cisplatyna wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób – raka płuc, jajnika, pęcherza moczowego czy piersi. Niezależnie od rodzaju nowotworu złośliwego stosowanie leku wywołuje skutki uboczne. Jeśli przeprowadzana jest terapia z wykorzystaniem cisplatyny, a któraś z dolegliwości wystąpiła, należy zgłosić to natychmiast specjaliście. Chemia z zastosowaniem tego leku może wywołać objawy, takie jak:

  • przewlekłe wymioty lub biegunki,
  • trudności w przełykaniu,
  • drętwienie kończyn,
  • kaszel, duszności i inne objawy ze strony układu oddechowego,
  • krwawienie,
  • skrajne wyczerpanie,
  • zakażenie,
  • dyskomfort w miejscu podania wlewu.

Każde z tych działań niepożądanych należy zgłosić lekarzowi.

Cisplatyna – dawkowanie

Cisplatyna stosowana jest podczas chemioterapii. Jej dawkowanie polega na zastosowaniu dożylnego wlewu kroplowego – co najmniej przez 6–8 godzin. Jeśli przeprowadzana jest monoterapia, zaleca się 2 schematy dozowania: jednorazowo 50–100 mg/m2 pc. lub jeden raz dziennie 15–20 mg/m2 pc. przez 5 dni. W tego typu terapii cykl należy powtarzać co 3–4 tygodnie. Możliwe jest również dawkowanie cisplatyny w terapii wielolekowej, które zależne jest od doboru pozostałych leków. Czasami specjaliści decydują się także na podawanie cisplatyny miejscowo, np. dopęcherzowo. Substancję można stosować już u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Młodsi, w przeciwieństwie do dorosłych, mogą ją przyjmować według zmodyfikowanych schematów, które dobierają specjaliści prowadzący leczenie. Dawkowanie w wielu przypadkach ustalane jest indywidualnie.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6




Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
7
Polecamy
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Metotreksat - działanie, wskazania i przeciwskazania do stosowania leku
Metotreksat - działanie, wskazania i przeciwskazania do stosowania leku TVN zdrowie
Fluoksetyna – lek nie tylko na odchudzanie.
Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Fluoksetyna – lek nie tylko na odchudzanie. Działanie, dawkowanie i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?