Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak ustalić prawidłowe ciśnienie krwi? Definicja, normy i charakterystyka ciśnienia krwi
menu
Polub nas na Facebooku

Jak ustalić prawidłowe ciśnienie krwi? Definicja, normy i charakterystyka ciśnienia krwi

Mężczyzna z dziewczynką, która patrzy na ciśnieniomierz

Fot: chde

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy górna wartość ciśnienia przekracza 140 i (lub) dolna 90. Zbyt wysokie ciśnienie pojawia się, kiedy serce pracuje ze zwiększonym wysiłkiem (wysokie ciśnienie skurczowe – górne) bądź zahamowany został przepływ krwi do mięśnia sercowego (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne).

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach. Prawidłowe ciśnienie w spoczynku wynosi mniej niż 140 na mniej niż 90. Norma ta jest taka sama dla osób młodych i starszych. 

Zazwyczaj ciśnienie mierzone jest na obwodowych dużych naczyniach tętniczych, zwykle na tętnicy ramiennej. Podaje się zawsze dwie wartości ciśnienia tętniczego, nazywane prawidłowo: ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.

Ciśnienie skurczowe  odzwierciedla wielkość ciśnienia zmierzonego podczas skurczu serca (to tak zwane „górne” ciśnienie). Z kolei ciśnienie rozkurczowe powinno być niższe - kiedy serce jest w stanie rozkurczu krew nadal przepływa przez naczynia tyle, że wolniej.

Zobacz film: 3,5 mln Polaków nie wie, że ma nadciśnienie. „Wezmę to sobie do serca i będę częściej sprawdzać, bo to jest bardzo ważne.” Źródło: Agencja TVN

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

 • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
 • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
 • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

Zbyt wysokie ciśnienie może skutkować zawrotami głowy, jej bólem oraz uczuciem osłabienia organizmu i dusznością (zwłaszcza po wysiłku fizycznym). Pozostałe niecharakterystyczne objawy nadciśnienia to: problemy ze snem, przyspieszenie pracy serca, ból w klatce piersiowej, pogorszenie widzenia, szum w uszach, wymioty i nudności nadpotliwość, uczucie niepokoju.

Zwykle nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów, a jeśli już, to wspomniane wyżej objawy mogą zostać przez chorego zbagatelizowane. W końcu wiele chorób tak się właśnie objawia - od zwykłego przemęczenia czy przeziębienia począwszy. Jedynym skutecznym sposobem na wykrycie wysokiego ciśnienia są regularne pomiary. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz do roku w gabinecie lekarskim.

UWAGA!

Pomiary ciśnienia w gabinecie lekarskim, szpitalu, mimo że wykonywane są przez wykwalifikowany personel, również mogą być obarczone sporym błędem, z uwagi na stosunkowo często występującą wśród pacjentów tzw. reakcję białego fartucha – czyli podwyższone wartości ciśnienia tętniczego przy pierwszym pomiarze. Wraz z kolejnymi pomiarami zazwyczaj ciśnienie obniża się. Jest to sytuacja związana z pewnym napięciem emocjonalnym towarzyszącym wizycie u lekarza czy oczekiwaniem na wynik badania. U około 20% pacjentów reakcja ta ma charakter utrwalony i podwyższone ciśnienie utrzymuje się zawsze podczas wizyty u lekarza, natomiast poza gabinetem, jak wynika z relacji pacjentów, ciśnienie jest prawidłowe. Mówimy wtedy o „nadciśnieniu białego fartucha”. Lekarz może potwierdzić lub wykluczyć nadciśnienie białego fartucha, zlecając wykonanie 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego (tzw. holter ciśnieniowy).

Mężczyzna, który mierzy ciśnienie krwi. Obok siedzi dziewczynka.

Fot: chde

Co wywołuje nadciśnienie?

W ponad 9 na 10 przypadków nie udaje się ustalić przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie o nieustalonej przyczynie określa się mianem nadciśnienia pierwotnego lub samoistnego. W tych przypadkach za rozwój nadciśnienia częściowo odpowiedzialne mogą być czynniki rodzinne lub związane z trybem życia:

 • nadmierne spożycie soli
 • używki: papierosy, alkohol
 • otyłość
 • brak aktywności fizycznej
 • niewłaściwa dieta (niskie spożycie owoców i warzyw, duża ilość żywności wysoko przetworzonej w menu), a co za tym idzie wysoki poziom cholesterolu
 • uwarunkowania genetyczne

Z kolei nadciśnienie tętnicze, którego przyczyna jest znana, nazywane jest nadciśnieniem tętniczym wtórnym i mogą je powodować m. in:

 • obturacyjny bezdech senny
 • ciąża
 • zażywane leki (m. in. doustna antykoncepcja, niesteroidowe leki przeciwzapalne)
 • choroby nerek
 • nadczynność tarczycy
 • cukrzyca

Zobacz film: Kampania Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w Polsce. Dlaczego każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie? Źródło: Agencja TVN

MMM18

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje w miesiącu maju kampanię May Measurement Month 2018 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18). Ponieważ jedyną skuteczną metodą na szybkie wykrycie nadciśnienia oraz podjęcie leczenia są regularne badania, to w ramach kampanii w miesiącu maju będzie można za darmo zmierzyć ciśnienie oraz częstość akcji serca w oznaczonych specjalnymi plakatami placówkach. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem jakim jest nadciśnienie oraz zachęcenie społeczeństwa do częstszych i regularnych badań. 

Podobna kampania odbyła się w 2017 roku i dzięki zaangażowaniu 100 krajów wzięło w niej udział 1,2 mln osób na całym świecie, z czego około 6 tys. w samej Polsce. W tym roku nie będzie ograniczeń jeśli chodzi o parametry zdrowotne, chociaż idealnie byłoby dla organizatorów, gdyby pacjenci przez ostatni rok nie mierzyli swojego ciśnienia. Jednak do udziału w badaniu zaproszeni są wszyscy.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Źródło: TVN24


Źródło:

1. Barbara Wizner, Poradnik dla chorego z nadciśnieniem tętniczym

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
382
17
Polecamy
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Czym jest nadciśnienie tętnicze? TVN zdrowie
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem?
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem? TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jajka - czy rzeczywiście podnoszą cholesterol? Ile jajek dziennie można jeść bez szkody dla zdrowia
Jajka - czy rzeczywiście podnoszą cholesterol? Ile jajek dziennie można jeść bez szkody dla zdrowia
Suszone śliwki wyleczą z osteoporozy? Obiecujące wyniki badań
Suszone śliwki wyleczą z osteoporozy? Obiecujące wyniki badań
Jak kurczy się i zmienia mózg wraz z wiekiem? Będziesz zaskoczony!
Jak kurczy się i zmienia mózg wraz z wiekiem? Będziesz zaskoczony!
Nowotwory w Polsce. Mniej pacjentów zgłasza się z wczesną postacią raka płuca - alarmuje ekspert
Nowotwory w Polsce. Mniej pacjentów zgłasza się z wczesną postacią raka płuca - alarmuje ekspert
Algi, wodorosty i ryby, czyli dieta przyszłości. Jak zmiany klimatyczne zmienią nasze menu?
Algi, wodorosty i ryby, czyli dieta przyszłości. Jak zmiany klimatyczne zmienią nasze menu?
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie