Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciecierzyca – źródło białka i dobrego smaku
menu
Polub nas na Facebooku

Ciecierzyca – źródło białka i dobrego smaku

NAN

Fot: Krzysztof Matloch / fotolia.com

Ciecierzyca, znana także jako cieciorka jest bogatym źródłem białka roślinnego i dlatego wegetarianie zastępują nią mięso. Stanowi główny składnik hummusu i podstawę wielu innych dań – bogactwo przepisów na ciecierzycę jest niezliczone.

Ciecierzyca jest rośliną strączkową. Znana jest także jako groch włoski - uprawiali ją starożytni Rzymianie, ponieważ panujący u nich klimat wyjątkowo sprzyjał cieciorce. Dzisiaj dania takie, jak sałatka lub zupa z ciecierzycy występują w wielu wariantach i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ciecierzyca – właściwości

Ciecierzyca zawiera 127 kcal w 100 g. Znana jest z tego, że ma duży zasób białka – w 100 g ziaren ugotowanych bez soli i innych dodatków znajduje się go aż 8,9 g. Jest to białko dobrze przyswajalne, o wysokiej wartości odżywczej. Pozwala dostarczyć do organizmu białka, których nie znajdziemy np. w pieczywie.

Specjaliści z zakresu żywienia przestrzegają jednak przed całkowitym zastępowaniem cieciorką białek pochodzenia zwierzęcego, w tym z mleka i przetworów mlecznych oraz mięsa. Jeżeli natomiast z jakichś względów spożycie produktów odzwierzęcych jest niemożliwe, wystarczy połączyć cieciorkę z kaszą gryczaną lub jęczmienną. W takiej formie białko staje się pełnowartościowe, a przez to – korzystne dla zdrowia.

Zobacz także: Odchudzająca dieta bez pszenicy: produkty dozwolone, efekty i przepisy

Cieciorka uważana jest za dobry czynnik w walce z podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Ze względu na dużą zawartość potasu przeciwdziała zawałom serca oraz miażdżycy i pozwala na obniżenie ciśnienia krwi – dzięki niemu poprawia się drożność naczyń krwionośnych, a krew płynie sprawniej. Potas zawarty w cieciorce usuwa też szkodliwy nadmiar sodu z organizmu.

Ciecierzycę charakteryzuje niski indeks glikemiczny, dlatego mogą ją spożywać bez obaw osoby chore na cukrzycę. Zawarty w cieciorce błonnik obniża ilość wchłanianych z pożywienia węglowodanów, zmniejsza poziom oporności na insulinę i przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. 

Wysoka zawartość błonnika w ciecierzycy wpływa korzystnie także na pracę żołądka oraz jelit, zwłaszcza jelita grubego. Pomaga w usprawnieniu procesów trawienia i wydalania, a także obniża ryzyko zachorowania na raka jelit. Przeciwdziała też powstawaniu zaparć, wiąże nadmiar kwasu żołądkowego, pomaga w leczeniu chorób jelit. Dzięki spożyciu cieciorki odnotowuje się również poprawę pracy trzustki oraz wątroby.

Ze względu na bogatą zawartość żelaza ciecierzyca polecana jest osobom cierpiącym na anemię oraz pomaga walczyć z niedokrwistością.

Minusem spożywania cieciorki jest to, że przyczynia się powstawania wzdęć i gazów. Aby tego uniknąć, należy gotować ziarno z dodatkiem sody oczyszczonej lub przyprawiać je kminkiem, majerankiem bądź oregano.

Cieciorka polecana jest w przypadku starania się o dziecko, a to dlatego, że zawiera żelazo, białko i witaminy z grupy B sprzyjające zapłodnieniu. Kobiety w ciąży natomiast powinny spożywać cieciorkę z powodu zawartego w niej kwasu foliowego, który zapobiega powstawaniu wad rozwojowych płodu.

Dania (potrawy) z ciecierzycy

Przygotowanie cieciorki rozpoczyna się już w dniu poprzedzającym jej właściwe wykorzystanie. Dwanaście godzin przed ugotowaniem należy zalać ziarna wodą, tak aby zakryła wszystkie, i odstawić w chłodne miejsce, uważając, by nie zaczęły fermentować. Następnego dnia należy je odsączyć i gotować do półtorej godziny na małym ogniu.

W sklepach dostępna jest również cieciorka w puszce. Nadaje się ona do szybkiego przygotowania różnych potraw. Wodę z puszki również można wykorzystać do celów kulinarnych – wegetarianie z powodzeniem ubiją z niej pianę podobną do tej z białek, a następnie upieką smaczne bezy.

Zobacz także: Olej sezamowy – jakie ma właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne, jak go stosować

Najpopularniejszą potrawą z ciecierzycy jest hummus – danie kuchni libańskiej, które zyskało ogromną popularność także w Polsce. Hummus przygotowuje się, blendując ugotowaną ciecierzycę z dodatkiem tahini (pasty sezamowej), oliwy, czosnku oraz soku z cytryny. Tak przygotowaną pastę podaje się z chlebkiem pita lub jako dip do surowych warzyw – marchwi, papryki czy selera naciowego.

Inne popularne danie z ciecierzycy to falafel. Namoczoną, surową cieciorkę należy zmielić w maszynce do mięsa. Następnie dodać do niej sok z cytryny, sól, chili, szczyptę sody oczyszczonej oraz ulubione zioła (tradycyjnie są to: kumin, pietruszka, kolendra i kardamon). Z tak przygotowanej masy należy formować kulki i smażyć je w głębokim tłuszczu.

Z ciecierzycy warto też ugotować smaczną zupę. Ugotowaną ciecierzycę należy tu połączyć z podsmażoną cebulą, czosnkiem i odrobiną przypraw: solą, pieprzem kolendrą, majerankiem i kuminem, a następnie dodać bulion, ugotowane ziemniaki oraz passatę z pomidorów i gotować do połączenia się smaków.

Ciecierzyca sprawdzi się doskonale także w sałatce. Do odsączonej ciecierzycy z puszki należy dodać pokrojone w grubą kostkę pomidory, posiekaną drobno czerwoną cebulę, czosnek i natkę pietruszki. Sos do takiej sałatki można skomponować z dobrej gatunkowo oliwy z oliwek, łyżki soku z cytryny oraz soli i pieprzu.

Zobacz film: Czy trzeba wyrzucić cały produkt, jeśli na kawałku jest pleść? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
1
Polecamy
Z czym jeść humus?
Z czym jeść humus? Dzień Dobry TVN
Poznaj wartości odżywcze, właściwości i szerokie zastosowanie ciecierzycy
Poznaj wartości odżywcze, właściwości i szerokie zastosowanie ciecierzycy Dzień Dobry TVN
Soczewica – cenna roślina strączkowa
Soczewica – cenna roślina strączkowa TVN zdrowie
Hummus – zdrowa i pełna smaku pasta z ciecierzycy
Hummus – zdrowa i pełna smaku pasta z ciecierzycy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby