Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chrzan. Dlaczego nie można go zabraknąć na świątecznym stole?
menu
Polub nas na Facebooku

Chrzan. Dlaczego nie można go zabraknąć na świątecznym stole?

Korzenie chrzanu

Fot: eskymaks / gettyimages.com

Chrzan to nieodłączny element wielkanocnego stołu. Ma ostry specyficzny smak i dobrze komponuje się z wielkanocnymi potrawami. Chrzan wspiera trawienie, pobudza wydzielanie soków trawiennych, co ma ogromne znaczenie, kiedy wstajemy od stołu z wypełnionym po brzegi brzuchem.

Czym jest chrzan?

Chrzan pospolity jest rośliną należącą do rodziny kapustowatych, jednak w większej części korzysta się z jego korzenia. Główny korzeń oczyszcza się i ściera na tarce w celu przygotowania chrzanu tartego lub ćwikły. Korzeń chrzanu można również wykorzystać w całości, jako dodatek do potraw warzywnych, aby nadać im charakterystycznego chrzanowego posmaku oraz aby przedłużyć okres trwałości przygotowywanych przetworów. Liście chrzanu dodaje się do produkcji ogórków małosolnych i kiszonych. Chrzan jest źródłem witamin z grupy B i witaminy C, która jest silnym antyoksydantem. Chrzan zawiera również składniki mineralne, m.in. potas, wapń, fosfor, magnez, cynk i jod.

Jaki chrzan wybrać?

Wybierając chrzan należy zwrócić uwagę na to, aby korzeń był twardy, pozbawiony plam, zdrewniałych i zazielenionych części. Korzeń powinien być mięsisty, jasnożółty, a po przekrojeniu biały.

Chrzan na układ trawienny

Dlaczego chrzanu nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? To dzięki jego właściwościom, które wspierają układ trawienny. Tarty korzeń chrzanu pobudza wydzielanie soków i enzymów trawiennych przez trzustkę, żołądek i wątrobę. Chrzan dodatkowo zwiększa wydatek energetyczny przez organizm w postaci ciepła, dzięki czemu kalorie są szybciej spalane. Stół wielkanocny jest pełen potraw tłustych, ciężkostrawnych oraz mięsnych. Po takiej uczcie organizm jest obciążony dużą ilością kalorycznego jedzenia i może mieć problem z trawieniem całej zawartości żołądka. Chrzan pobudzi ten proces i przyspieszy przemianę materii.

Dlaczego warto jeść chrzan? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść chrzan? Źródło: Wiem co jem

Chrzan na górne drogi oddechowe

Chrzan może być wykorzystywany do oczyszczenia górnego odcinka dróg oddechowych. Zawiera olejek, w którym znajduje się m.in. glukonasturyna, która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i wykrztuśne. Chrzan ma również właściwości rozgrzewające, które dodatkowo pomagają w oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającego śluzu. Chrzan dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym pomaga w zwalczeniu zapalenia zatok. Pomaga w usunięciu wydzieliny oraz niweluje stan zapalny wywołany przez bakterie obecne w zatokach. Aby udrożnić zatoki można wdychać olejki eteryczne, które unoszą się nad świeżo tartym chrzanem. Oprócz właściwości przeciwwirusowych chrzan działa grzybobójczo, przeciwwirusowo, dezynfekuje i odkaża jamę ustną i dziąsła.

Chrzan w postaci syropu ma działanie wykrztuśne, czyli wspiera leczenie kaszlu i zapalenia oskrzeli. Do przygotowania syropu potrzeba ok 100g świeżo tartego chrzanu i ½ szklanki ugotowanej przestudzonej wody i 100g miodu. Chrzan należy dodać do wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Po tym czasie wytworzy się sok, który należy wycisnąć. Do wyciśniętego soku dodaj miód i wymieszaj. Syrop należy jeść 3 razy dziennie po 1 łyżce.

Chrzan działanie antynowotworowe

Przeprowadzono badania naukowe, w których zaobserwowano antynowotworowe działanie chrzanu. Glukozynolany (składnik chrzanu), którego produktami rozkładu są izotiocyjany, zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju choroby nowotworowej pęcherza, płuc, przełyku oraz żołądka. Według badań, im korzeń chrzanu ma mniejszą średnicę, tym ma większą zawartość antynowotworowych substancji.

Dodatkowo, chrzan ma silne działanie antyutleniające oraz posiada zdolność do niszczenia nadtlenków, które w szybki sposób przekształcają się w wolne rodniki i przyczyniają się do rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz neurodegeneracyjnych, np. Alzheimer.

Jak jedzenie chrzanu wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma chrzan? Źródło: Wiem co jem

Chrzan łagodzi ból

Dzięki właściwościom drażniącym i efektowi cieplnemu dolegliwości bólowe i przykurcze mięśni ustępują, obrzęki zmniejszają się, a zdolność ruchowa stawów poprawia się. Okłady z chrzanu stosuje się w leczeniu zapalenia nerwu kulszowego i bólach skazy moczowej. Nalewka z chrzanu lub chrzan bezpośrednio nałożony na skórę rozgrzewa ją i łagodzi bóle reumatyczne, stawów i kręgosłupa.

Z czym jeść chrzan?

Chrzan świetnie się nadaje, jako dodatek do zimnych i gorących mięs, ćwikły, zimnego sosu na bazie śmietany, żurku, białego barszczu, pasztetu, wędlin, ryb i mięsa w galarecie. Chrzan bardzo dobrze komponuje się również z żurawiną, borówkami, jabłkami, aronią oraz jako dodatek do musztardy.

Z chrzanem nie powinny przesadzać osoby, które cierpią na wrzody żołądka, zgagę, schorzenia wątroby i osoby z niewydolnością nerek. Dzienna dawka chrzanu to około 4 łyżeczki. W większych ilościach może powodować podrażnienie nerek oraz błony śluzowej żołądka i jelit.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Imbir – właściwości zdrowotne i lecznicze.
Na co działa imbir i kto powinien go unikać?
Imbir – właściwości zdrowotne i lecznicze. Na co działa imbir i kto powinien go unikać? Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Czy chrzan jest zdrowy?
Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu TVN zdrowie
Cebula – jakie posiada właściwości lecznicze?
Składniki odżywcze obecne w cebuli
Cebula – jakie posiada właściwości lecznicze? Składniki odżywcze obecne w cebuli TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty