Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?

Choroby żołądka – jakie dają objawy? Jak często występują?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Choroby żołądka

Fot: PALMIHELP / gettyimages.com

Choroby żołądka to bardzo zróżnicowana grupa. Narząd ten bowiem jest narażony na choroby zapalne, nowotworowe, autoimmunologiczne, a także wiele innych rzadkich schorzeń. Najpowszechniejsze są zapalenia wywołane przez Helicobacter pylori oraz choroba wrzodowa.

Żołądek stanowi początkowy, podprzeponowy odcinek przewodu pokarmowego. Trafia do niego pokarm z przełyku, a następnie przechodzi do dwunastnicy. Żołądek składa się z czterech głównych części – wpustu, dna, trzonu i odźwiernika. Ściany żołądka mają ścianę złożoną z potrójnej warstwy mięśniowej, a od wewnątrz wysłane są błoną śluzową, zawierającą komórki wytwarzające kwas solny, śluz, pepsynę i inne substancje. Choroby żołądka mają zróżnicowaną etiologię i obraz kliniczny. Dolegliwości żołądkowe stanowią bardzo duży odsetek problemów, z jakimi zgłaszają się osoby do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Najczęstsze choroby żołądka

Częstą chorobą, a właściwie dolegliwością żołądkową, jest dyspepsja. Związana jest z poposiłkowym wzdęciem i uczuciem pełności brzucha, pieczeniem w nadbrzuszu bądź bólem, a także wczesnym uczuciem sytości. Dyspepsja może wynikać z innej choroby metabolicznej, a wyleczenie przyczyny powoduje wyleczenie dyspepsji. Jeśli badania diagnostyczne nie wykazują żadnej przyczyny dolegliwości, określa się ją mianem dyspepsji czynnościowej. Objawy dyspepsji pojawiają się nawet u 30% społeczeństwa, z czego większość cierpi na dyspepsję czynnościową.

Kolejna grupa chorób żołądka to zapalenia błony śluzowej żołądka, czyli stany, w których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej tego narządu w wyniku działania różnych czynników. Najczęściej wynikają z zakażeń i chorób autoimmunologicznych, jednak mogą zostać wywołane lekami czy innymi czynnikami zewnętrznymi, jak alkohol czy promieniowanie. Przy zapaleniach warto również wspomnieć o gastropatii, czyli uszkodzeniu błony śluzowej żołądka z następową jego regeneracją, jednak bez stanu zapalnego.

Gastropatia może zostać wywołana przez alkohol, leki czy też żółć w przebiegu refluksu. Większość – nawet 60% – społeczeństwa jest zakażona bakterią Helicobacter pylori. Bakterią zarazić się można drogą pokarmową, a błona śluzowa żołądka jest jedynym miejscem bytowania tej bakterii. Zakażenie odpowiedzialne jest za większość chorób zapalnych żołądka, a przede wszystkim za chorobę wrzodową.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ pokarmowy

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Choroby nowotworowe żołądka

Rak żołądka należy do najczęstszych nowotworów złośliwych. Lokuje się na drugiej pozycji po raku płuc, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w chorobach nowotworowych. Choroby nowotworowe żołądka powstają w błonie śluzowej żołądka, która jest najczęściej zmieniona zapalnie, w wyniku czego dochodzi do jej zaniku i rozwoju zmian metaplastycznych. Istotną rolę może odgrywać tu zakażenie Helicobacter pylori. Taki proces jest jednak zazwyczaj długotrwały i potrzeba nawet 30 lat, by doszło do rozwoju inwazyjnego raka żołądka. Zanik błony śluzowej żołądka oraz zmiany w błonie śluzowej żołądka prowadzą do powstania stanów przedrakowych. Jednak tylko niewielki odsetek tych stanów ostatecznie przekształca się w nowotwór inwazyjny. Mimo to każde nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej żołądka powinny być poddane regularnej obserwacji.

Skąd się bierze grypa żołądkowa? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Grypa żołądkowa - objawy i leczenie. Źródło: 36,6.

Objawy chorób żołądka

W przebiegu wielu chorób żołądka pojawiają się objawy dyspeptyczne, które są niejednorodne u różnych osób. Należą do nich:

  • ból lub pieczenie w nadbrzuszu (nie należy mylić ze zgagą, ponieważ to pieczenie w przeciwieństwie do zgagi nie promieniuje do okolic zamostkowych),
  • szybkie najadanie się i wczesne uczucie sytości,
  • uczucie pełności w żołądku,
  • objawy pojawiają się w czasie posiłku lub tuż po jego spożyciu.

Chorzy z ostrą gastropatią nadżerkową mogą odczuwać silniejszy ból i dyskomfort w jamie brzusznej, połączony z krwawieniem. W przypadku krwawień obserwuje się wymioty z domieszką krwi.

Zakażenia bakterią Helicobacter pylori są z reguły bezobjawowe, tylko niekiedy dają objawy dyspeptyczne. Ostre, objawowe zakażenia występują raczej u dzieci niż u dorosłych. W przypadku występowania wrzodów trawiennych, których jedną z przyczyn jest Helicobacter pylori , objawy dyspeptyczne nasilają się. Obserwuje się kilka klasycznych objawów raka żołądka:

  • niedożywienie,
  • spadek masy ciała,
  • brak łaknienia,
  • ból w nadbrzuszu i objawy dyspeptyczne,
  • niekiedy wyczuwalny guz przez powłoki brzuszne.

Jak leczyć chorobę wrzodową ? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Leczenie choroby wrzodowej. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
10
Komentarze (1)
puczkin
dziwne piszecie że przeciwwskazania do picia soku z pokrzywy to rak... ciekawostka bo czytałem dużo odnośnie soku z pokrzywy u ludzi z zaawansowanym stadium raka z przerzutami którzy mieli 0 szanse od lekarzy na przeżycie a jakoś sokiem się wyleczyli ! skąd wasza dawka wiedzy ! jakieś konkrety bo jak dla mnie to brednia
Czytaj całość
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?