Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby przewlekłe – lista i klasyfikacja, choroby przewlekłe u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby przewlekłe – lista i klasyfikacja, choroby przewlekłe u dzieci

NAN

Fot: orelphoto / fotolia.com

Choroby przewlekłe charakteryzują się długim okresem trwania oraz stosunkowo wolnym postępem zmian chorobowych. Wymagają specjalistycznej terapii, rehabilitacji i opieki. Lista chorób przewlekłych liczy obecnie blisko 150 pozycji. 

Choroby przewlekłe są głównym wyzwaniem współczesnej medycyny. Jeszcze w połowie XX w. najczęstszą przyczyną zgonów były schorzenia o ostrym przebiegu. Poprawa warunków sanitarnych i upowszechnienie szczepień ochronnych czy antybiotyków spowodowały znaczące zmniejszenie śmiertelności z powodu m.in. chorób zakaźnych.

Obecnie największym problemem są właśnie schorzenia przewlekłe, do czego przyczynia się ich specyfika (rozwijają się przez długi czas, początkowo nie wywołując dolegliwości skłaniających do diagnostyki i interwencji lekarskiej), ale również postęp medycyny, dzięki któremu wiele chorób, będących przed laty śmiertelnym zagrożeniem, jest dziś długotrwale leczonych. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, iż cztery główne choroby przewlekłe: choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca są odpowiedzialne łącznie za 82% zgonów.

Lista chorób przewlekłych

Choroby przewlekłe to bardzo skomplikowane i różnorodne zagadnienie, co powoduje problem z ich definiowaniem. Najprostsza definicja chorób przewlekłych zakłada, że jest to grupa schorzeń charakteryzujących się długim czasem trwania i wolnym postępem zmian chorobowych. Inne definicje głoszą, że są to:

  • zaburzenia o długim okresie trwania, które mogą być postępujące, o złym rokowaniu lub też związane z relatywnie normalnym życiem, pomimo nieprawidłowości,
  • stany chorobowe trwające dłużej niż 3 miesiące w roku lub wymagające ciągłej hospitalizacji co najmniej przez 1 miesiąc w roku,
  • choroby, która trwają przez znaczny okres lub mają charakter nawracający,
  • trwałe, nieodwracalne, postępujące zmiany uszkadzające ustrój, obniżające permanentnie jego wydolność i sprawność.

Za najprecyzyjniejszą uchodzi definicja chorób przewlekłych przyjęta przez Amerykańską Komisję ds. Chorób Przewlekłych (The National Commission on Chronic Illness), która używa tego terminu do zaburzeń charakteryzujących się m.in. długotrwałym przebiegiem, pozostawiających dysfunkcję lub niepełnosprawność albo wymagających specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego, nadzoru, obserwacji czy opieki.

W Polsce listę chorób przewlekłych publikuje Dziennik Ustaw jako rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, dotyczące również refundacji leków dla osób zmagających się z tymi schorzeniami. Do najczęściej występujących należą:

  • choroby układu krążenia,
  • choroby mózgowo-naczyniowe,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego,
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby psychiczne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • padaczka,
  • osteoporoza,
  • otyłość,
  • stwardnienie rozsiane,
  • HIV/AIDS.

Choroby przewlekłe u dzieci

Choroby przewlekłe u dzieci mogą występować od urodzenia lub zostać nabyte w wieku późniejszym. Najczęściej są to: uczulenia i alergie, skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, płaskostopie, przewlekły nieżyt oskrzeli, astma i inne choroby płuc, choroby nerek i układu moczowego, nerwice, schorzenia skóry i choroby serca.

Z chorobami przewlekłymi często zmagają się dzieci w wieku szkolnym, a ze względu na przebieg i bezpośredni wpływ na chorego mogą znacząco wpływać na kondycję psychofizyczną ucznia, co przekłada się na jego wyniki w nauce, funkcjonowanie w grupie rówieśników, motywację do nauki oraz absencję na zajęciach szkolnych.

Zobacz film: Leczenie skoliozy. Źródło: 36,6

Choroby przewlekłe – klasyfikacja

Klasyfikacja chorób przewlekłych nastręcza sporo problemów, dlatego istnieją różne sposoby ich dzielenia, np. ze względu na przyczynę, sposób przenoszenia (zakaźne lub niezakaźne) czy zajęcie określonych układów lub narządów. Jednym z najczęściej używanych systemów klasyfikacji jest podział chorób na ostre i przewlekłe. Pierwszy termin stosuje się do schorzeń ocenianych według następujących parametrów: krótkiego okresu trwania (zazwyczaj do 3 miesięcy), szybkiego początku choroby oraz znacznego nasilenia objawów chorobowych. Choroby przewlekłe natomiast cechuje długi czas trwania, powolny początek i mniejsze nasilenie objawów.

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie

Choroby przewlekłe są zwykle długotrwałe, wymagające specjalistycznej terapii, rehabilitacji i opieki. Wywołują u chorego skrajnie negatywne emocje i znacząco przyczyniają się do obniżenia jakości życia, którego rytm zostaje podporządkowany zażywaniu lekarstw, badaniom, wizytom u lekarza czy w szpitalu. Akceptacja choroby przewlekłej bywa bardzo trudnym i długotrwałym wyzwaniem.

Choroby przewlekłe powodują też wiele problemów, np. przy zawieraniu ubezpieczenia. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych, przyjmujących zasadę, że koszty leczenia mają obejmować nagłe, niespodziewane zachorowania, niechętnie podpisuje umowy z osobami, które przechodzą długotrwałe leczenie. Ubezpieczenie przy chorobach przewlekłych często wiąże się z koniecznością wykupienia specjalnej polisy, zwykle kilkukrotnie przewyższającej stawkę podstawową.

Bibliografia:

1. http://www.ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/4609/pdf,

2. http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/markocka_k3p.pdf,

3. https://www.wuj.pl/UserFiles/File/Zdrowie%20Publiczne_1_2011/Zdrowie%20Publiczne_1_2011_2.pdf.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
17
Polecamy
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby? Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy stwardnienia guzowatego?
Jak wygląda leczenie?
Jakie są objawy stwardnienia guzowatego? Jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych
Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?