Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby cywilizacyjne – definicja i przykłady. Jak im zapobiegać?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby cywilizacyjne – definicja i przykłady. Jak im zapobiegać?

NAN

Fot: dgmphoto / stock.adobe.com

Choroby cywilizacyjne są często nazywane chorobami XXI wieku. Częstotliwość ich występowania zbiega się ze stopniem rozwoju cywilizacji. Zalicza się do nich cukrzycę, nadciśnienie, a także nowotwory, depresję czy nerwice.

Choroby cywilizacyjne występują już nie tylko u osób starszych – w związku z szybkim rozwojem technologii pojawiają się także wśród młodzieży, a nawet u dzieci. Nie zostały jeszcze dokładnie wyszczególnione wszystkie choroby cywilizacyjne.

Choroby cywilizacyjne – definicja i charakterystyka

Choroby cywilizacyjne występują globalnie i są bardzo powszechne. Ich pojawienie się, a także znaczne rozprzestrzenienie, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, paradoksalnie zostało spowodowane osiągnięciem dużego postępu cywilizacyjnego i technicznego przez współcześnie żyjących ludzi. Stąd pochodzi alternatywna nazwa chorób cywilizacyjnych – choroby XXI wieku. Takie określenie jest jednak wskazówką, aby je rozpatrywać pod względem ich występowania w określonym miejscu i czasie. Zakwalifikowanie schorzenia do kategorii chorób cywilizacyjnych nie gwarantuje tego, że pozostanie ono już w niej na zawsze. Zniknie ono z tej listy, kiedy ludzkość się z nim upora, czyli będzie na etapie znaczącego zmniejszenia poziomu zachorowalności i śmiertelności z jego przyczyny do wymiaru o wiele mniejszego niż globalny.

Choroby cywilizacyjne – przykłady

Do przykładów chorób cywilizacyjnych zalicza się:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i zawał serca,
  • otyłość, cukrzycę,
  • nowotwory,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby i dolegliwości układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, zgagę i hemoroidy,
  • osteoporozę,
  • choroby zakaźne: AIDS, gruźlica
  • alergie,
  • choroby psychiczne i uzależnienia: alkoholizm, narkomanię, anoreksję, bulimię, depresję, choroby afektywne, zaburzenia osobowości i nerwice.

Zobacz film: Alergia choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Choroby cywilizacyjne – przyczyny ich powstawania

Tempo rozwoju społeczeństwa to najbardziej ogólna przyczyna powstawania chorób cywilizacyjnych. Można jednak rozszerzyć ją o wyszczególnienie czynników, takich jak: uprzemysłowienie i nieustanne rozbudowy obszarów miejskich i wiążące się z nimi skażenie środowiska naturalnego, nowe technologie, zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, hałas i zagrożenia wynikające z niezdrowego stylu życia – rozumianego jako spożywanie tłustych i znacznie przetworzonych potraw, niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, napięcia nerwowe i stres, co w efekcie przyczynia się do rozwoju głównej przyczyny chorób cywilizacyjnych - otyłości.

Choroby cywilizacyjne – statystyki

Na tle innych schorzeń i dolegliwości, choroby cywilizacyjne wypadają bardzo okazale pod względem umieralności, stanowiąc przyczynę ponad 80% zgonów. Odpowiadają także za znaczne pogorszenie jakości życia i skrócenie jego długości. Bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy mają warunki bytowania definiowane przez rozwinięte cywilizacje oraz zdobycze cywilizacyjne, które wiążą się z dużym tempem postępu.

Choroby cywilizacyjne – jak im zapobiegać? Profilaktyka

Choroby cywilizacyjne mają to do siebie, że bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Zachorowanie na jedną z nich niesie ze sobą podwyższone zagrożenie zachorowania na inną – wszystkie te choroby mają punkty wspólne, a tempo codziennego funkcjonowania nie służy profilaktyce, której główną częścią składową jest zdrowy tryb życia. Warto wprowadzić regularną dietę, obejmującą pięć zbilansowanych posiłków dziennie spożywanych o regularnych porach. Ważne jest również picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie – należy pić powoli, w odstępach, pojedynczymi łykami. Wpływ na jakość życia ma także wysypianie się i nienarażanie na czynniki stresowe – te mogą odbić się depresją, częstym sięganiem po słodycze i używki. Aby unikać licznych chorób, należy również zaprzestać korzystania z używek – zarówno alkohol, jak i papierosy zawierają toksyny, które zatruwają organizm.

Choroby cywilizacyjne a oregano

Jeśli chodzi o konkretny składnik diety, na pomoc profilaktyce chorób cywilizacyjnych przybywa oregano oraz pozyskiwany z tej rośliny olejek. Pozwalają one zapobiegać m.in. cukrzycy, nowotworom, a także chorobom serca. Fenole zawarte w oregano wykazują właściwości przeciwutleniające. Ponadto usuwają wolne rodniki, odpowiadające za procesy starzenia organizmu. Dzięki temu oregano posiada także właściwości antynowotworowe. Z kolei dzięki zawartości seskwiterpenów olejek z oregano działa uspokajająco – w tym celu jego roztwór z gorącą wodą bądź napar z zioła należy stosować w formie inhalacji. Preparaty z suszonego oregano sporządzone na bazie wody lub alkoholu działają bakteriobójczo i grzybobójczo. Wspomagają organizm w walce z bakterią Escherichia coli i gronkowcem złocistym.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
125
29
Polecamy
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie?
"Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze"
Choroby nie są uwarunkowane genetycznie? "Geny z jakimi się rodzimy nie są najważniejsze" Dzień Dobry TVN
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości.
Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna
Przyczyny, rodzaje i leczenie otyłości. Otyłość u dzieci, brzuszna, olbrzymia, kliniczna Dzień Dobry TVN
Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka
Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka TVN zdrowie
Choroby psychosomatyczne – przykłady, przyczyny, objawy i metody leczenia
Choroby psychosomatyczne – przykłady, przyczyny, objawy i metody leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty