Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chorobliwa zazdrość – w jaki sposób szkodzi związkowi?

Chorobliwa zazdrość – w jaki sposób szkodzi związkowi?

Zainteresował Cię ten artykuł?
para-kłótnia

Fot.: Tiko / stock.adobe.com

Chorobliwa zazdrość jest uczuciem, które zamiast wzmacniać, sabotuje związek. Co prawda jest ona naturalną reakcją człowieka – wynika ze strachu przed utratą osoby darzonej uczuciem, ale nigdy nie powinna nabierać charakteru obsesji.

Chorobliwa zazdrość jest groźna dla związku i zamiast go wzmocnić, wpływa destrukcyjnie na parę ludzi, którzy darzą się uczuciem. Oznacza brak zaufania do drugiej osoby i w skrajnych przypadkach może przerodzić się w bardzo niebezpieczną agresję.

Zazdrość – skąd się bierze w związku?

Każdy związek dwojga ludzi jest pełen uczuć – jednym z nich jest zazdrość, która zawsze towarzyszy miłości. Wynika z obawy, a niekiedy strachu przed utratą ukochanej osoby. Poniekąd wiąże się z brakiem zaufania, ale można ją traktować jako naturalne uczucie, którego doświadczył w życiu niemal każdy człowiek. Niestety nie da się go wyeliminować całkowicie, ale należy radzić sobie z własnymi negatywnymi emocjami i często dużo efektywniejsza jest szczera rozmowa z partnerem niż dręczenie go wybuchami zazdrości.

Chorobliwa zazdrość – przyczyny

Chorobliwa zazdrość potrafi zniszczyć każdy związek, ponieważ nękana nią osoba nie będzie potrafiła żyć z partnerem. Tak silne emocje oznaczają chorobę, która może prowadzić do patologicznych zachowań, np. planowania zemsty, a nawet (w skrajnych przypadkach) morderstwa. Dane statystyczne wskazują, że aż 20% zabójstw popełnianych jest właśnie z jej powodu.

Zazdrość najczęściej pojawia się, kiedy w poprzednim związku partner został odrzucony przez drugą osobę – w kolejnym może mu towarzyszyć pogłębiająca się obawa, że sytuacja się powtórzy. Często człowiek nie zdaje sobie sprawy jak silne urazy pozostawiają na jego psychice niepowodzenia miłosne, zwłaszcza w tzw. pierwszych miłościach. Wpływa to na znaczne obniżenie samooceny i poczucie niskiej wartości, co tylko wzmaga patologiczne zachowania i chorobę, jaką może stać się zazdrość.

Obsesja zazdrości – jak się objawia?

Obsesja zazdrości przede wszystkim objawia się patologicznymi podejrzeniami, że w każdym miejscu, w którym partner czy partnerka będzie sama, może spotkać kogoś interesującego, kto przyczyni się w efekcie do rozbicia związku. Podejrzenia te są tak silne, że przeradzają się w realną kontrolę drugiej osoby, co często objawia się wieloma zakazami, np. zabronieniem partnerowi wychodzenia do klubów, na towarzyskie spotkania, a nawet wyjazdy służbowe. Kontrola jest w niektórych przypadkach tak silna, że przeradza się w nieustanne obserwacje, sprawdzanie telefonu i poczty mailowej, śledzenie, a często awantury po powrocie partnera do domu. Takie zachowania przyczyniają się do tego, że partnerzy zaczynają się od siebie oddalać i wzajemny brak zaufania narasta już nie z jednej, ale z obu stron.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Przede wszystkim niepożądane uczucie należy kontrolować, ponieważ nikt nie jest w stanie całkowicie go wyeliminować. Odpowiedź na pytanie o to, jak radzić sobie z zazdrością, jest często przepisem na udany związek. Przede wszystkim konieczny jest dialog na temat tego, co trapi obie strony i co dzieje się w ich życiu zawodowym. Często nadmierna obserwacja jednej osoby bierze się jej z niepowodzeń i problemów. Jeżeli faktycznie pojawiają się realne i konkretne powody do zazdrości, tylko rozmowa może uratować związek. Często okazuje się, że negatywne uczucie nie jest spowodowane przez partnera, na którym skupia się cały gniew zazdrosnej osoby, ale innych, którzy obracają się w tym samym środowisku. Wówczas konieczne jest nabranie dystansu do własnych uczuć i nie obwinianie drugiej strony za zachowanie innych. Nie należy prowokować wybuchów gniewu i awantur, które nie pomagają w budowaniu dobrych relacji. Konieczne jest też pamiętanie o własnej wartości i atrakcyjności – dobrze jest, jeśli w związku obie osoby się doceniają i wspierają nie tylko w kłopotach, ale też w sukcesach.

Jak nie być zazdrosnym?

Czy psychologia zna odpowiedź na pytanie: jak nie być zazdrosnym? Należy unikać porównywania się z innymi, bo prowadzi to często do kompleksów. Trzeba akceptować siebie, zamiast doszukiwać się niedoskonałości i błędów popełnionych w życiu. Dobrze jest, jeśli obie strony związku mają swoje pasje i zainteresowania – jednocześnie mogą wspólnie dzielić hobby, ale też każdy żyje własnym życiem. Należy doceniać to, co udało się osiągnąć samemu, zamiast ciągle porównywać, do czego doszli inni, zwłaszcza znajomi. Przede wszystkim nie wolno prowokować losu – bardzo często chorobliwe oczekiwanie na akt zdrady, nadmierna kontrola, zakazy i rozliczanie partnera z jego zachowań prowadzą do tego, że będzie on szukał odskoczni od domu i życia w stresie. Jeżeli obie osoby wiedzą, że mają zaufanie swojej drugiej połówki, wówczas zrobią wszystko, aby jej nie rozczarować. Nie wolno też kumulować negatywnych emocji, które i tak w końcu znajdą ujście, zwiększając ryzyko kryzysu w związku.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Ile papierosów wypalamy, wdychając smog?Jak wyglądają płuca po oddychaniu smogiem? Reklama
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza. Jak wygląda badanie?
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?