Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie?

Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie?

NAN

Fot: fotolia.com

Choroba wrzodowa żołądka do niedawna uważana była za przypadłość ludzi zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Jednak coraz częściej dotyka ona osób, które nie są narażone na stres. Jej objawy to najczęściej ból brzucha, zaparcia czy zgaga. Leczenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy nie jest skomplikowane, ale wymaga wdrożenia odpowiedniej diety.

Choroba wrzodowa żołądka charakteryzuje się pojawieniem się wrzodów trawiennych, czyli ograniczonych ubytków błony śluzowej, którym towarzyszy naciek zapalny i martwica. Tworzą się najczęściej w żołądku (w okolicy wcięcia kątowego, w części odźwiernikowej) oraz w dwunastnicy (w przedniej ścianie opuszki) i pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do nieprawidłowych reakcji pomiędzy znajdującym się w żołądku kwasem solnym a błoną śluzową. Wrzody żołądka mogą mieć różne objawy, a najczęściej są to: ból brzucha, wzdęcia i brak apetytu. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji i powikłań.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – przyczyny

Nie ma jednoznacznej przyczyny, która wyjaśniałaby skąd się biorą wrzody żołądka. Najczęściej jednak wskazuje się na bakterię Helicobacter pylori, która wytwarza substancje neutralizujące kwas solny i dzięki temu może przetrwać w kwaśnym środowisku żołądka. Bakteria ta powoduje ostre zapalenie błony śluzowej i wpływa na zwiększenie wytwarzania gastryny, która przyczynia się do nadmiernej produkcji kwasu solnego. Gdy jest go za dużo w żołądku, bez trudu pokonuje barierę ochronną w postaci grubej warstwy śluzu i uszkadza błonę śluzową, czego konsekwencją są wrzody.

Obecnie istnieją teorie, że choroba może mieć też podłoże genetyczne. U prawie połowy pacjentów z wrzodami żołądka i dwunastnicy potwierdzono przypadki zachorowań w rodzinie. Ponadto występują one częściej u osób z grupą krwi 0, co mogłoby wskazywać na genetyczne pochodzenie schorzenia. Do przyczyn powstawania wrzodów możemy zaliczyć także błędy dietetyczne, przewlekłe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, palenie tytoniu oraz zespół Zollingera-Ellisona.

Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest dyskomfort i ból w nadbrzuszu (w dołku podsercowym) pojawiający się po około godzinie po spożyciu posiłku. O chorobie może świadczyć również spadek masy ciała, nadmierne zmęczenie, wymioty, smoliste stolce, objawy wstrząsu i silny ból brzucha z utrzymującym się napięciem jego mięśni. Przy owrzodzeniu dwunastnicy ból może pojawić się też na czczo, zaraz po przebudzeniu i zmniejszać się po 2–3 godzinach po zjedzeniu posiłku. Warto jednak zaznaczyć, że u niektórych osób choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo.

Jak leczyć wrzody żołądka?

Diagnozę choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy przeprowadza się za pomocą badania endoskopowego, czyli gastroskopii. Dzięki niemu możliwe jest zaobserwowanie zmian w śluzówce żołądka oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W przypadku podejrzenia zakażenia Helicobacter pylori przeprowadzane są również testy diagnostyczne, które mają potwierdzić obecność bakterii lub jej brak. W leczeniu wrzodów żołądka oprócz działań doraźnych, czyli usunięcia (eradykacji) zakażenia bakterią Helicobacter pylori poprzez zastosowanie terapii antybiotykowej oraz leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego i środków na nadkwasotę, ważne jest regularne spożywanie posiłków oraz zaprzestanie palenia tytoniu i picia kawy.

Domowe sposoby na wrzody żołądka

Domowe sposoby leczenia wrzodów żołądka czy dwunastnicy można zacząć od zastosowania odpowiedniej diety, w której nie powinno zabraknąć takich składników jak: nabiał (zwłaszcza mleko), mięso, ryby, jajka, ziarna, warzywa (w postaci puree) oraz bardzo dojrzałe i słodkie owoce (świeże, pieczone lub w postaci puree). Unikać należy sfermentowanych serów, tłustych mięs, świeżo wypiekanego pieczywa, warzyw powodujących wzdęcia, kwaśnych warzyw czy owoców, kawy, herbaty i wszelkiego rodzaju posiłków typu instant czy fast food. Pomocne w walce z wrzodami są: soki z selera, białka jajek, zielone banany, kiełki pszenicy oraz ziołowo-warzywne napary. Zioła minimalizujące dolegliwości związane z wrzodami żołądka to: kwiat nagietka, kozieradka pospolita i siemię lniane. Ponadto ważne jest regularne jedzenie posiłków (5–6 dziennie).

Owrzodzenie żołądka – zagrożenia

Zaniedbanie lub zaniechanie leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Należą do nich:

  • krwotok z przewodu pokarmowego, który objawia się silnymi, fusowatymi wymiotami,
  • perforacja wrzodu żołądka, czyli przebicie, które prowadzi do wycieku treści jelitowej do jamy brzusznej,
  • zmiany bliznowate pojawiające się po wygojeniu wrzodów,
  • nowotwór – nieleczone wrzody mogą przekształcić się w zmiany rakowe.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
2
Więcej na temat
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Przyczyny wzdęcia brzucha to zwykle błędy żywieniowe i choroby układu pokarmowego
Wrzody dwunastnicy, czyli ból brzucha i inne objawy
Wrzody dwunastnicy, czyli ból brzucha i inne objawy
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Refluks żółciowy – przyczyny, objawy, leczenie i dobór diety
Refluks żółciowy – przyczyny, objawy, leczenie i dobór diety
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis