Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie

Sylwetka z kifozą kręgosłupa

Fot: CLIPAREA / fotolia.com

Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) to jałowa martwica kości, której objawem jest obumieranie tkanki kostnej i chrzęstnej bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. Choroba dotyka zwłaszcza dzieci w wieku 10–14 lat i powoduje znaczną deformację kręgosłupa, który stopniowo wygina się ku tyłowi.

Choroba Scheuermanna zwana jest inaczej jałową martwicą kręgosłupa lub kifozą młodzieńczą. Występuje zwłaszcza u dzieci tuż przed lub w trakcie okresu dojrzewania. Choroba jest trudna do wykrycia we wczesnym stadium, natomiast późno zdiagnozowana prowadzi do nieodwracalnych zmian w obrębie kręgosłupa – jest schorzeniem nieuleczalnym, można jedynie minimalizować jej skutki i hamować postęp.

Choroba Scheuermanna – co to jest? Przyczyny zachorowania

Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) to rodzaj jałowej martwicy kości, która prowadzi do zaburzeń wzrostu trzonów kręgów, postępującego klinowacenia kręgów, a w efekcie do deformacji kifotycznej kręgosłupa, czyli znacznego jego wygięcia ku tyłowi. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Najprawdopodobniej kluczową rolę w powstawaniu choroby Scheuermanna odgrywają czynniki genetyczne. Bezpośrednią przyczyną zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa jest martwica tkanek kostnych i chrzęstnych, do której dochodzi w wyniku niedokrwienia (a tym samym niedotlenienia tkanek). Objęta martwicą tkanka kostna stopniowo rozpada się i odbudowuje, ale w procesie tym ulega zazwyczaj znacznemu zniekształceniu. Przyczyny niedokrwienia tkanki kostnej mogą być różnorodne – należą do nich predyspozycje wrodzone, przeciążenia kręgosłupa, zaburzenia hormonalne, mikrourazy, zatory itp. U pacjentów z chorobą Scheuermanna przeważnie dochodzi do zmian w kilku sąsiadujących ze sobą kręgach. Zwyrodnienia powstają, gdy zawartość krążków międzyżebrowych stopniowo wypycha gąbczastą tkankę budującą trzony kostne i tworzy tzw. guzki Schmorla. Jeśli tego rodzaju zmiany się pogłębiają, prowadzą bezpośrednio do kifozy, czyli znacznej deformacji kręgosłupa. U pacjentów występują wówczas zaokrąglone plecy (potocznie zwane garbem). Zwyrodnienie kręgosłupa może znacznie obniżyć sprawność fizyczną pacjenta.

Objawy choroby Scheuermanna

Początkowo choroba Scheuermanna przebiega z reguły bezobjawowo. Czas pełnego rozwoju objawów wynosi zwykle ok. 2–3 lata. Pierwszym sygnałem rozpoznawczym schorzenia może być pogorszenie się postawy u dziecka. Typowe objawy choroby Scheuermanna u dziecka to przede wszystkim:

  • tępy ból w okolicy kręgosłupa;
  • przewlekłe uczucie zmęczenia;
  • pochylanie barków do przodu;
  • stopniowe zaokrąglanie się pleców (tzw. garb), pogłębione wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dolnej części kręgosłupa;
  • jeśli choroba występuje w odcinku lędźwiowym lub piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa: płaskie plecy;
  • uwypuklenie brzucha;
  • pojawiające się zniekształcenia kości.

U kobiet (dziewcząt) bóle kręgosłupa mogą nasilać się w okresie miesiączki. Niezależnie od płci ból potęguje się także po wysiłku fizycznym lub podczas wykonywania czynności w pozycji pochylonej do przodu, siedzącej lub stojącej. Ze względu na wadliwą postawę mogą występować również przykurcze zgięciowe w stawach biodrowych. Postępujące zwyrodnienie kręgosłupa może z czasem w znacznym stopniu ograniczyć sprawność, zwłaszcza jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie.

Choroba Scheuermanna – diagnostyka i leczenie

Podstawą do stwierdzenia kifozy młodzieńczej jest badanie rentgenowskie (RTG) kręgosłupa, które pozwala uwidocznić zmiany w tkankach kostnych. Choroba jest nieuleczalna, ale można zminimalizować jej skutki i tym samym poprawić komfort życia. Podstawą leczenia choroby Scheuermanna jest noszenie gorsetu ortopedycznego (w celu stabilizacji kręgosłupa) oraz wykonywanie odpowiednich ćwiczeń (rehabilitacja). Formami pomocniczymi podczas rehabilitacji są również masaże oraz zabiegi z użyciem ciepła lub pola elektromagnetycznego. Należy również dbać o zachowanie przez dziecko prawidłowej postawy podczas siedzenia, chodzenia i snu. Nie można dopuścić do nadmiernego przeciążania kręgosłupa (np. wielogodzinnego siedzenia przy biurku). Wskazaną formą aktywności fizycznej jest zwłaszcza pływanie na grzbiecie oraz wspinaczka skalna. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety, bogatej w białko, warzywa i owoce.

Choroba Scheuermanna: ćwiczenia

Ćwiczenia w chorobie Scheuermanna są niezbędnym elementem terapii i powinny być zawsze dobrane przez doświadczonego fizjoterapeutę. Należy przestrzegać zalecanej przez specjalistę częstotliwości ich wykonywania. Większość ćwiczeń ma na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni grzbietu, aby możliwie ograniczyć skutki zwyrodnienia kręgosłupa i pozwolić utrzymać możliwie najbardziej prawidłową postawę. Rodzaj ćwiczeń zależy od rodzaju i stopnia zwyrodnienia kręgosłupa, jakie występuje u danej osoby. 

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
6
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Przemieszczenie kręgów kręgosłupa, czyli kręgozmyk – objawy, przyczyny, leczenie, rehabilitacja
Przemieszczenie kręgów kręgosłupa, czyli kręgozmyk – objawy, przyczyny, leczenie, rehabilitacja TVN zdrowie
Guzki Schmorla – bolesne zmiany kręgów związane z chorobą Scheuermanna
Guzki Schmorla – bolesne zmiany kręgów związane z chorobą Scheuermanna TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Ela
Miewałam bóle kręgosłupa po urazie w wieku 14 lat - ćwiczą na lekcji w-f skoczyłam dość daleko -tzw skok w dal. Okazało się że pod warstwą piasku ok 20cm KTOŚ niemądry wysypał duże kamienie z niedawno budowanej szkoły. Gdy zaryłam w piasku poczułam ostry ból w prawej nodze- piszczel oraz potężne uderzenie i ból kości ogonowej. Nauczyciel w-f zobaczył pod spodem kamienie. Pomógł mi wstać sprawdzając czy chodzę, Niestety było to ok 1978r. - na wiosce, więc nie przyszło mu na myśl by mnie prześwietlono lub zgłoszono problem. Jedyne co zrobił w-fista to tego samego dna po południu przekopano całą nisze do skoku w dal i wyrzucono ok 3 taczek dużych kamieni. Ja odczuwałam ból dobre pół roku. Objawiało się to problemem z siedzeniem nieco dłużej. Miałam problem ze wstaniem z krzesła, z pochyleniem się. Ponieważ wtedy lubiłam sport i dość dużo biegałam itp powoli ból mijał. Niestety po 25 r. życia złapały mnie kilka razy bóle (korzonkowe - Miałam problemy ze wstaniem gdy siedziałam przy biurku dłużej niż ok 40 minut. Wyjściem było częste wstawanie i zmiana pozycji. Po 30 bóle się nasilają. Miałam kilka razy ostre stany zapalne (po 3-4 tygodnie). Pierwszy Rezonans dopiero w 2015r. i tylko odcinka lędźwiowego RTG kręgosłupa wcześniej wykazało zniesioną lordozę i kifozę. Obecnie wykonany Rez. Magn. w 2018 potwierdził przebyta chorobę Scheuermanna i dość zaawansowane zmiany. Przez kilka tygodni miałam potężne bóle(pieczenie jak żelazkiem) przy siedzeniu, staniu w miejscu i przy leżeniu. Jedyna ulgę trochę przynosiło powolne chodzenie. Nie pomagały zastrzyki NLPZ. Miałam fizykoterapię- prądy, masaże, oraz blokady w kręgosłup. Wreszcie ból nieco zelżał i mogłam ćwiczyć. Pomagają mi dość ćwiczenia rozciągające, Niestety nie umiem pływać, choć rehabilitant namawia mnie bym próbowała po prostu trzymając się barierki przebywać w wodzie. Na razie odebrałam wynik RM i czekam na dalsze zalecenia neurologa, bo oprócz tego mam jakieś guzki i ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych w odcinkach śród i poza kanałowych. Dyskopatia wielopoziomowa. Stenoza kanału kręgowego, Zaburzenia statyki kręgosłupa lędźwiowego z ostrym ustawieniem kości krzyżowej-
Poza potężnym bólem, który przez kilka tygodni uniemożliwiał sen i przekręcenie się na drugi bok w łóżku - od kilku miesięcy mam drętwienie prawej stopy idące ku górze na łydkę, szczególnie przy dłuższym siedzeniu- ok pół godz.(niestety mam raczej siedząca prace) oraz ból w kości krzyżowej wędrujący w kier prawego pośladka i promieniujący do pachwiny. (Wykluczone inne choroby - miałam RM jamy brzusznej i miednicy - przeszłam badania ginekologiczne- wszystko dobrze oraz u chirurga Doppler żył w nodze oraz przepływ aorty brzusznej jest Ok. W porządku też jelita) Nie życzę nikomu takiego bólu kręg. który uniemożliwia życie. Nie wiem co dalej.... Po blokadach i ćwiczeniach trochę zelżało. Obawiam się operacji o której trochę zagadywał neurolog
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty