Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, przebieg, diagnostyka i leczenie plastycznego skrzywienia prącia

Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, przebieg, diagnostyka i leczenie plastycznego skrzywienia prącia

Zainteresował Cię ten artykuł?
Męczyzna ukryty w cieniu siedzi na ławce. Rękoma opiera się o głowę

Fot: hikrcn / stock.adobe.com

Choroba Peyroniego, znana również jako plastyczne skrzywienie prącia lub włókniste stwardnienie członka, najczęściej powstaje na tle genetycznym i autoimmunologicznym. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest wygięcie penisa, które sprawia ból w czasie wzwodu. Chorobę Peyroniego leczy się farmakologicznie oraz chirurgicznie.

Choroba Peyroniego występuje przede wszystkim u mężczyzn po 50. roku życia. Nie jest to częste schorzenie, występuje jedynie u około 1% populacji. Z czasem krzywizna prącia uniemożliwia stosunek, przez co może stać się przyczyną impotencji. W miejscu powstawania guzków na penisie pojawia się tkanka bliznowata, która powoduje jego nienaturalne zakrzywienie.

Choroba Peyroniego – przyczyny i czynniki ryzyka

Chorobę Peyroniego wywołują najczęściej predyspozycje genetyczne, ponadto schorzenie to wynikać może z:

 • chorób tkanki łącznej,
 • wieku,
 • cukrzycy,
 • stosowania preparatów z grupy beta-blokerów,
 • nadciśnienia tętniczego,
 • kardiomiopatii,
 • zaburzeń erekcji,
 • przeszłych zapaleń w obrębie miednicy mniejszej,
 • palenia tytoniu,
 • choroby alkoholowej,
 • chorób autoimmunologicznych, w których nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego została wywołana działaniem drobnoustrojów, leków lub hormonów.

W większości przypadków pochodzenie choroby Peyroniego jest trudne do ustalenia.

Choroba Peyroniego – objawy

Do pierwszych symptomów plastycznego skrzywienia prącia (fazy zapalnej) należą zauważalne gołym okiem, przypominające kształtem klepsydry, miękkie blaszki i guzki na penisie. Następnie dochodzi do pojawienia się fazy stabilizacji, dla której charakterystyczne są:

 • wygięcia prącia (w bok, w górę lub dół) przy wzwodzie, później również w spoczynku,
 • ból penisa w czasie erekcji,
 • tzw. efekt zawiasu – penis wznosi się i opada, tak jakby chciał unieść się do góry,
 • wynikające z krzywizny skrócenie prącia lub zmiana jego kształtu,
 • trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji,
 • pojawienie się tkanki bliznowatej na powierzchni prącia poprzedzone występowaniem pojedynczych podskórnych guzków lub podłużnych wybrzuszeń.

Początkowo skrzywienie pojawia się tylko w czasie erekcji i nie towarzyszą mu żadne dolegliwości. W miarę postępu choroby pojawia się ból, nawet podczas dotyku. Łukowate deformacje ewoluują przez około 18 miesięcy. W tym czasie może również dojść do pojawienia się tkanki bliznowatej również na dłoniach i stopach.

Diagnostyka choroby Peyroniego

Rozpoznanie plastycznego skrzywienia prącia dokonywane jest na podstawie wywiadu lekarskiego oraz oględzin prącia. Istotne jest ustalenie fazy choroby. Okres zapalny utrudnia terapię zachowawczą i przeprowadzenie ewentualnych zabiegów. Możliwe, że lekarz dokona pomiaru prącia, by przy kolejnej wizycie sprawdzić czy choroba postępuje i penis ulega dalszym zagięciom i skróceniom. Czasem konieczne również jest wykonanie USG prącia, szczególnie gdy uległo już ono zakrzywieniu. Istotne diagnostycznie jest to, by pozostawał on w erekcji. Jest to szczególnie trudne, ponieważ często pacjenci cierpiący na chorobę Peyroniego odczuwają ból w czasie wzwodu, który nierzadko również prowadzi do impotencji.

Zdarza się, że przed wykonaniem USG pacjent otrzymuje zastrzyk powodujący chwilowe wyprostowanie penisa. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Choroba Peyroniego – jak leczyć?

W połowie przypadków choroba Peyroniego ulega samoczynnemu wyleczeniu. Nie oznacza to jednak, że można zaniechać wizyty u urologa. Chorobę Peyroniego leczy się farmakologicznie oraz chirurgicznie. Stosowanie preparatów doustnych trwa najczęściej do całkowitego ustąpienia objawów choroby i obejmuje przyjmowanie blokerów kanału wapniowego. Mogą być również podawane iniekcje (zastrzyki) sterydowe.

Leczenie chirurgiczne choroby Peyroniego obejmuje zabieg usunięcia z prącia tkanki bliznowatej, będącej przyczyną zakrzywienia, przeszczep skóry z innej części ciała (najczęściej pośladków lub ud) lub uzupełnienie braków naskórka łatami kolagenowymi. Inną metodą leczenia zachowawczego jest tzw. operacja sposobem Nesbita, w której dokonuje się zwężenia członka w miejscu pozbawionym blizn.

Aby móc poddać się operacji, trzeba spełnić następujące kryteria:

 • niemożność odbycia stosunku płciowego,
 • utrzymywanie się objawów przez co najmniej 12 miesięcy.

Powikłaniem po operacji mogą być: skrócenie prącia, impotencja, ryzyko nawrotu skrzywienia, wyczuwalne zgrubione tkanki oraz konieczność obrzezania w trakcie operacji.

Impotencja w chorobie Peyroniego

Zaburzenia erekcji oraz ból w czasie wzwodu mogą być leczone standardowymi środkami na impotencję w postaci tabletek, czopków lub zastrzyków wykonywanych w trzon penisa. Jeżeli tego rodzaju metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wówczas można rozważyć opcję wszczepienia protezy prącia, implantów lub zewnętrznej pompy erekcyjnej.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?