Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chodzenie na palcach u dziecka jako normalne zjawisko i jako objaw choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Chodzenie na palcach u dziecka jako normalne zjawisko i jako objaw choroby

NAN

Fot: arybickii / stock.adobe.com

Dziecko chodzi na palcach, gdy uczy się chodzenia. Wtedy pozwala mu to utrzymać równowagę. Po tym czasie chodzenie na palcach u dziecka może być symptomem choroby, w tym wrodzonego skrócenia ścięgien Achillesa, nadwrażliwości na bodźce, a nawet autyzmu.

Chodzenie na palcach u dziecka to nie jedyne możliwe zaburzenie chodu. Inne wady chodzenia u dzieci to m.in. tzw. gołębi chód, czyli niedbały chód wynikający ze słabej koordynacji ruchowej, chód piętowy – podczas poruszania się dziecka słychać wyraźne tupanie, czy koślawość kolan lub szpotawość kolan. Większość tych wad znika samoistnie we wczesnym dzieciństwie, ale wymaga stosowania obuwia korekcyjnego.

Zobacz też: Stopa końsko-szpotawa u dorosłych i noworodków – ćwiczenia, leczenie, rehabilitacja

Gdy przed ukończeniem 3 lat dziecko chodzi na palcach

Dlaczego dziecko chodzi na palcach? Przyczyna chodzenia na palcach u dziecka wiąże się z jego wiekiem. To, że niemowlak chodzi na palcach, jest całkowicie naturalne. Podczas nauki chodzenia dziecko próbuje utrzymać równowagę, a to ułatwia właśnie chodzenie na palcach dzięki napięciu mięśni prostowników tułowia. Nawet gdy 1,5-roczne dziecko chodzi na palcach, nadal nie jest to powód do paniki ani podejrzewania choroby.

Z innych powodów 2-latek chodzi na palcach. Między 2. a 4. rokiem życia stopa dziecka rozwija się i przystosowuje do swojej roli. Chodzenie na palcach u dzieci w tym wieku spowodowane jest rozwojem sklepienia stopy.

Aż do końca nauki i osiągnięcia pewnego kroku chodzenie na palcach u dzieci jest akceptowalne. Jednak warto zwrócić uwagę, czy chodzenie na palcach u 2-latka czy 3-latka przeplatane jest stawianiem całej stopy na podłożu podczas poruszania się na nogach. Jeśli nie, chodzenie na palcach u dziecka może być podstawą do wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty.

Do około 3. roku życia dzieci mają fizjologiczne płaskostopie. To zjawisko naturalne i wynika z tego, że do 3. roku życia dzieci mają tzw. poduszeczkę tłuszczową. Chroni ona stopę w czasie przed ukształtowaniem i wzmocnieniem więzadeł na tyle, by mogły utrzymać masę ciała dziecka. W tym okresie nawet wskazane jest, by dziecko chodziło na palcach, ponieważ pomaga to w prawidłowym rozwoju stóp.

Nauka chodzenia i doskonalenie przemieszczania się na nogach sprawia, że dziecko staje się jeszcze bardziej ruchliwe. W tym czasie rodzice obserwujący swoją pociechę zaczynają się niepokoić, a wynika to często z braku wiedzy. Rodzice niepokoją się, gdy 1,5-roczne dziecko chodzi na palcach, ale nie są pewni, czy jest to stan prawidłowy, czy nie. W takich wypadkach najlepiej poradzić się lekarza, czy chodzenie na palcach u 1,5-rocznego dziecka mieści się w normie.

Można założyć, że do ukończenia 3. roku życia chodzenie na palcach przyczyny ma naturalne. Jeśli chodzenie na palcach u dziecka nie mija, może być objawem choroby i wymaga konsultacji z pediatrą, ortopedą, neurologiem lub fizjoterapeutą.

Chodzenie na palcach u dziecka powyżej 3. roku życia

Gdy dziecko chodzi na palcach i ma więcej niż 3 lata, przyczyną chodzenia na palcach może być choroba. Kiedy dziecko zaczyna chodzić na palcach i w ogóle nie stawia całych stóp na podłożu, należy przypuszczać zaburzenia neurologiczne lub w rozwoju układu ruchu.

Możliwe przyczyny chodzenia na palcach to:

  • wrodzone skrócenie ścięgien Achillesa w obu nogach,
  • obniżenie napięcia mięśniowegohipotonia – gdy układ nerwowy nie współgra z mięśniami, objawem jest wiotkość mięśni i bardzo mała ruchliwość dziecka, niestabilność podczas ruchu, często hipotonia występuje łącznie z dysplazją bioder,
  • niezintegrowany odruch pierwotny – powinien zniknąć między 7. tygodniem a 3. rokiem życia, wykształcił się w życiu płodowym i polega na tym, że dziecko prostuje ręce i nogi, gdy tylko odchyla głowę do tyłu,
  • nadwrażliwość stóp na bodźce – receptory na podeszwach stóp działają nieprawidłowo i dziecko przy chodzeniu odczuwa ból, a chodzenie na palcach pozwala mu zmniejszyć powierzchnię stykającą się z podłożem,
  • zanik mięśni – występuje bardzo rzadko, wykrywalny jest u niemowląt, ponieważ dzieci z zanikiem mięśni nie siadają ani nie chodzą bez pomocy, mają słabe napięcie mięśni.

Wiele z tych chorób wykrywa się u młodszych dzieci, jeszcze przed upływem 3. roku życia.

Zobacz też: Spastyczność mięśni, niedowład spastyczny i porażenie spastyczne – rehabilitacja, ćwiczenia i leczenie zaburzeń

Chodzenie na palcach u 8-latka lub jeśli dziecko chodzi na palcach i ma 10 lat oznacza autyzm lub dziecięce porażenie mózgowe. Choroby te najpewniej zostały wykryte we wcześniejszych latach życia dziecka. W rzadkich przypadkach w tym wieku dziecko chodzi na palcach z powodu np. źle dobrego obuwia. Niekiedy chodzenie na palcach u dziecka w tym wieku to efekt nieleczonej nadwrażliwości stóp na bodźce. Problem ten pomaga rozwiązać terapeuta integracji sensorycznej.

Zobacz też: Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna?

Zobacz film: Jak dobrać buty dla dziecka? Źródło: 36,6

Najtrudniej postawić diagnozę u dzieci w wieku od 4 do 5 lat. W tym czasie kształtowanie stopy, więzadeł i mięśni powinno się definitywnie zakończyć, ale u niektórych może trwać ono minimalnie dłużej. Jednak jeśli 4-letnie dziecko chodzi na palcach, trzeba ten fakt zgłosić lekarzowi. Chodzenie na palcach u 4-latka może być objawem autyzmu częściej niż u młodszych dzieci.

Rehabilitacja i leczenie, gdy dziecko chodzi na palcach

Co robić, gdy dziecko chodzi na palcach? Skonsultować się z pediatrą, ortopedą, neurologiem i fizjoterapeutą. W zależności od przyczyny odpowiedni specjalista podpowie, jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach i zaleci ćwiczenia. Czasem, gdy dziecko chodzi na palcach, potrzebna jest też rehabilitacja.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
211
30
Polecamy
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć?
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć? Dzień Dobry TVN
Płaskostopie u dziecka.
Jak je rozpoznać?
Płaskostopie u dziecka. Jak je rozpoznać? Dzień Dobry TVN
Płaskostopie u dzieci – rozpoznanie, dobór obuwia, leczenie
Płaskostopie u dzieci – rozpoznanie, dobór obuwia, leczenie TVN zdrowie
Płaskostopie podłużne a poprzeczne – różnice, ćwiczenia
Płaskostopie podłużne a poprzeczne – różnice, ćwiczenia TVN zdrowie
Komentarze (3)
Zuza
Mój 6 letni syn chodzi na palcach mamy zestaw ćwiczeń na rozciąganie i małe efekty są ..
Napewno się nie poddawać .. Idź do dobrego rehabilitanta
Czytaj całość
Zuza
Hej Barbara najlepiej rehabilitacja
Czytaj całość
Barbara
Co nalezy zrobic,jak chlopiec ponad 11 letni chodzi na palcach,zaznaczam ,ze jest otyly...prosze o odpowiedz. Dziekuje slicznie.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?