Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chłoniak żołądka – objawy i leczenie. Jakie są rokowania?

Chłoniak żołądka – objawy i leczenie. Jakie są rokowania?

Zainteresował Cię ten artykuł?
brzuch

Fot. RunPhoto / Getty Images

Chłoniak żołądka może mieć postać pierwotną lub wtórną. Przeżywalność w większości wypadków wynosi około 5 lat. Często rozwija się chłoniak typu MALT.

Chłoniaki stanowią heterogenną grupę nowotworów układu chłonnego zarówno pod względem epidemiologicznym i histopatologicznym, jak i klinicznym. Nierzadko lokalizacją tego schorzenia jest jama brzuszna. Chłoniaka żołądka rozpoznaje się zwłaszcza na podstawie badania histopatologicznego z wycinków błony śluzowej żołądka podczas endoskopii. Dodatkowo zastosowanie mają badania radiologiczne z podaniem kontrastu, tomografia komputerowa, USG, laparoskopia i rezonans magnetyczny.

Czym jest chłoniak żołądka?

Chłoniak żołądka jest nowotworem powstającym w większości przypadków z limfocytów B (około 85%). Znacznie rzadziej występują chłoniaki typu T. Zaliczany jest do grupy chłoniaków nieziarniczych. Choroba ta stanowi około 2% wszystkich chłoniaków i 7-15% ogółu nowotworów żołądka.

Wśród czynników sprzyjających jej rozwojowi wymienia się zwłaszcza przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez Helicobacter pylori i nieprawidłowości genetyczne. Aż u 80% osób z chłoniakami żołądka wykazano obecność tego drobnoustroju. O patogennym wpływie bakterii na błonę śluzową przewodu pokarmowego decyduje między innymi jej genetyczna charakterystyka. Konsekwencją wywołanego przez nią procesu zapalnego jest odpowiedź układu immunologicznego przejawiająca się w postaci nadmiernego namnażania się limfocytów B i T w żołądku. Ponadto chłoniaki tego narządu mogą stanowić następstwo celiakii, czyli glutenozależnej choroby trzewnej, będącej enteropatią z nadwrażliwości na gluten.

Bakterie Helicobacter pylori powodują także powstawanie wrzodów:

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Rodzaje chłoniaków żołądka

Choroba może mieć dwojaki charakter – rozwijać się pierwotnie w żołądku (pierwotny chłoniak żołądka) albo zająć go w wyniku postępującej choroby o innej lokalizacji i wówczas stan ten określa się jako wtórny chłoniak żołądka.

Rozróżnia się dwa typy choroby:

  • rozlany chłoniak z dużych komórek B, tzw. DLBCL, który cechuje się dużą złośliwością;
  • chłoniak strefy brzeżnej z komórek B tkanki limfatycznej związanej z błoną śluzową, tzw. MZL-MALT, który wykazuje mniejszy stopień złośliwości.

Chłoniak żołądka typu MALT

Chłoniak żołądka typu MALT (mucosa-associated lymphoid tissue) występuje głównie u starszych osób, z podobną częstością u kobiet i mężczyzn. W przypadku diagnozy pierwotnego chłoniaka żołądka u około połowy chorych stwierdza się chłoniaka MALT. Poprzedzony jest najczęściej długotrwałą chorobą zapalną o podłożu autoimmunologicznym. W 70–80% chory ma szansę na całkowitą regresję po eradykacji Helicobacter pylori. W chwili rozpoznania chłoniaki MALT najczęściej są zlokalizowane, co odpowiada I–II stopniowi zaawansowania według klasyfikacji Ann Arbor.

Do oceny zaawansowania chłoniaka MALT w żołądku często stosuje się klasyfikację Lugano, zgodnie z którą wyróżnia się następujące stopnie choroby:

  • IE1 – naciek błony śluzowej i podśluzowej żołądka,
  • IE2 – naciek warstwy mięśniowej właściwej i surowiczej żołądka,
  • IIE1 – zajęcie lokoregionalnych węzłów chłonnych,
  • IIE2 – zajęcie innych węzłów chłonnych jamy brzusznej,
  • IIE – naciekanie sąsiednich narządów przez ciągłość,
  • III – rozległe zajęcie struktur pozawęzłowych lub węzłów chłonnych ponadprzeponowych,
  • IV – zajęcie narządów i/lub struktur odległych.

Chłoniak żołądka – objawy

Choroba może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat. Objawy ze strony chłoniaka żołądka mogą być następujące: odbijanie, uczucie pełności i sytości, krwawienie z przewodu pokarmowego, nudności, wzdęcia, wymioty, biegunki, ból brzucha, nagła utrata apetytu, spadek masy ciała i pieczenie w przełyku przypominające uczucie zgagi. Ponadto chorzy skarżą się na tzw. objawy ogólne, takie jak: osłabienie, szybkie męczenie się, podwyższona temperatura ciała i występowanie nocnych potów. U chorych zauważa się zmiany w obrębie błony śluzowej żołądka, takie jak: zgrubienia, nadżerki, zaczerwienienia, owrzodzenia czy struktury guzowate. Może się rozwinąć niedokrwistość i niedrożność przewodu pokarmowego, a w badaniu laboratoryjnym stwierdza się obecność krwi utajonej w stolcu.

Czy krew w moczu lub kale oznacza chorobę? Przekonaj się:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Rokowania chłoniaka żołądka

Pomimo rozwoju nauk medycznych i wprowadzenia specjalistycznej technologii leczenia rokowanie w grupie chorych na chłoniaka żołądka pozostaje nadal niekorzystne. Przeżycie 5-letnie szacuje się na 50 do 90%. W przypadku całkowitej remisji prawie 100% osób żyje około 10 lat. W przypadku nieskutecznego leczenia połowa chorych jest w stanie przeżyć do roku.

Niepomyślne rokowanie wynika w dużej mierze z zaawansowanego stadium choroby, z którym chorzy zgłaszają się do lekarza. Nierzadko schorzenie ma postać uogólnioną, co oznacza, że oprócz żołądka zostały zajęte inne narządy, a chłoniaka stwierdza się w obrębie szpiku kostnego, węzłów chłonnych i innych części jamy brzusznej.

Chłoniak żołądka – leczenie

Ponieważ podstawowym determinantem powstania chłoniaka żołądka jest zakażenie Helicobacter pylori, proces leczenia powinien rozpocząć się od wyeliminowania bakterii z organizmu chorego (tzw. eradykacja). Zwykle stosuje się w tym celu trójlekowy schemat leczenia, w którym wykorzystuje się dwa antybiotyki i inhibitor pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego. Zdarzają się przypadki, że po całkowitym wyleczeniu zakażenia chłoniak ustępuje samoistnie.

Chłoniaka żołądka leczy się w oparciu o chemioterapię, radioterapię i leczenie operacyjne. Te metody terapeutyczne stosuje się łącznie w przypadku zaawansowanej formy choroby. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu guza, przy zachowaniu jak największej części żołądka.

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Liszki, Medycyna Praktyczna, 2005.

2. Bayerdörffer E., Neubauer A., Rudolph B. i wsp., Regression of primary gastric lymphoma of mucosa-associated lymphoid tissue type after cure of Helicobacter pylori infection. MALT Lymphoma Study Group, „Lancet”, 1995, 345(8965), s. 1591–1594.

3. Kordek R., Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Gdańsk, Via medica, 2007.

4. Stefanko E., Wróbel T., Etiopatogeneza infekcyjna chłoniaków, „Hematologia”, 2010, 1(4), s. 288–295.

5. Kalinka-Warzocha E., Chłoniaki strefy brzeżnej, W: Krzakowski M., Warzocha K., Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2013 r. Tom II, Gdańsk, Via medica, 2013, s. 835–844.

6. Brodzisz A., Woźniak M.M., Dudkiewicz E. i wsp., Obraz ultrasonograficzny chłoniaków nieziarniczych jamy brzusznej u dzieci, „Journal of Ultrasonography”, 2013, 13, s. 373–378.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Więcej na temat
Co to jest embolizacja? Na czym polega zabieg i jakie są jego powikłania?
Co to jest embolizacja? Na czym polega zabieg i jakie są jego powikłania?
Jak leczyć raka? Czy metody alternatywne są skuteczne? Nie ryzykuj!
Jak leczyć raka? Czy metody alternatywne są skuteczne? Nie ryzykuj!
Rak jelita cienkiego. Jak wykryć? Czy daje objawy?
Rak jelita cienkiego. Jak wykryć? Czy daje objawy?
Herceptyna – działanie, zastosowanie i skutki uboczne. Jaką ma skuteczność?
Herceptyna – działanie, zastosowanie i skutki uboczne. Jaką ma skuteczność?
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?