Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chirurgiczne usuwanie korzeni zębów – czy boli? Przebieg i wskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Chirurgiczne usuwanie korzeni zębów – czy boli? Przebieg i wskazania

Kobieta podczas wizyty u dentysty

Fot: Eugenio Marongiu / gettyimages.com

Pozostawienie korzenia zęba niesie ryzyko zakażeń, ropni, torbieli i innych powikłań,dlatego jeśli korzeń nie pozwala na wykorzystanie go do założenia koronki, należy rozważyć chirurgiczne usunięcie korzenia zęba.

Czasami ząb ulega tak dużemu uszkodzeniu, że jedynym elementem, jaki pozostaje w jego miejscu, jest korzeń. Wiele czynników wpływa na decyzję, czy konieczne jest usunięcie korzenia zęba. Zabieg ekstrakcji (czyli usunięcia) jest bardzo precyzyjnym zabiegiem chirurgii stomatologicznej. Przy usuwaniu całego zęba czy pozostałego korzenia istotne jest, by żaden element nie pozostał w kości, co mogłoby prowadzić do licznych powikłań. Jeśli w miejscu usuwanego korzenia planuje się w przyszłości wszczepienie implantu, konieczne jest wykonanie zabiegu w sposób jak najbardziej oszczędzający tkanki.

Kiedy powinno się usunąć korzeń zęba?

Pierwszym argumentem, na który większość ludzi zwraca uwagę, decydując się na wykonywanie zabiegów stomatologicznych, są względy estetyczne. Pozostawiony korzeń zęba nie wygląda zbyt dobrze. Kolejnym argumentem jest to, że ząb bez korony nie spełnia swoich właściwych funkcji, wobec czego właściwie przeszkadza, a nie pomaga, np. w gryzieniu pokarmów.

Bardzo istotnym argumentem przemawiającym za usunięciem korzenia zęba jest zdecydowanie większa tendencja do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, ponieważ korzeń zęba nie ma właściwej warstwy ochronnej. Pozostawiony, może skutkować tworzeniem się próchnicy, torbieli, a nawet ropni. Bardzo poważnym powikłaniem nieusuniętego korzenia zęba są też zakażenia tkanek i kości w jego okolicy.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem.

Czy usuwanie korzenia zęba jest konieczne?

Nie zawsze konieczne jest chirurgiczne usunięcie korzenia zęba. Jeśli jest on w dobrym stanie, stomatolog może zdecydować się na leczenie kanałowe. Warunkiem jest wystawanie korzenia zęba na co najmniej 1 mm ponad kość. Daje to podstawę do zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego bądź porcelanowej koronki. Nie jest to możliwe, jeśli złamania korzenia przebiegają przydziąsłowo bądź objęte są zmianami próchniczymi.

Chirurgiczne usuwanie korzenia zęba – przebieg

Przebieg zabiegu zależy od wielu czynników. Duży wpływ ma lokalizacja, ponieważ dużo szybciej przebiegają zabiegi zębów dobrze widocznych niż np. korzenie ósemek. W czasie zabiegu wykorzystuje się nowoczesne periotomy i luxatory, dzięki czemu zabiegi stają się bezkrwawe i zmniejszona jest ich bolesność. Wyrostek zębodołowy pozostaje nieuszkodzony, wobec czego istnieje większa możliwość zastosowania implantów bądź protez.

Korzenie zęba są bardzo precyzyjnie oddzielane od tkanek sąsiadujących, po czym wyjmuje się je z zębodołu. Jeśli niechcący chirurg stomatolog pozostawi choć najmniejszą część korzenia w kości, może przyczynić się do późniejszego rozwoju zapalenia okostnej. Ważne też, by po zabiegu wykonać zdjęcie rentgenowskie dla upewnienia się, czy dokładnie usunięto wszystkie fragmenty korzenia.

Chirurgiczne usuwanie korzenia zęba – czy boli?

Obecnie stosuje się techniki pozwalające na jak najszybsze i najbardziej komfortowe dla pacjenta przeprowadzenie zabiegu. Łączy się to z zastosowaniem technik zmniejszających odczuwanie bólu. Ważnym aspektem jest również jak najmniejsze uszkodzenie sąsiadujących tkanek, co warunkuje szybkie gojenie się. Dzięki możliwości wykorzystania np. mikroskopów, chirurg stomatolog może jak najdokładniej uwidocznić okolice korzenia zęba, a tym samym zdecydowanie łatwiej jest mu nie naruszyć kości.

W celu zapobiegania bólowi podczas zabiegu wykorzystuje się metody znieczulenia miejscowego. Rzadko zabieg usunięcia korzeni zębowych wykonuje się pod narkozą. Po zabiegu można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czasami podaje się profilaktycznie antybiotyki. Wśród domowych sposobów łagodzenia bólu po usunięciu korzeni zębowych zaleca się zimne okłady.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
6
Polecamy
Na co pomaga leczenie pijawkami?
Na co pomaga leczenie pijawkami? Dzień Dobry TVN
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki
Laserowe zamykanie naczynek – sposób na rumień, naczyniaki i pajączki Dzień Dobry TVN
Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania
Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania TVN zdrowie
Ekstrakcja zęba – jak przebiega wyrywanie zęba, czy zabieg można wykonywać w ciąży?
Ekstrakcja zęba – jak przebiega wyrywanie zęba, czy zabieg można wykonywać w ciąży? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?