Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chemikalia, które mamy w domu mogą powodować cukrzycę u dzieci?
menu
Polub nas na Facebooku

Chemikalia, które mamy w domu mogą powodować cukrzycę u dzieci?

Thanasis Zovoilis/getty images

Opóźniacze spalania, które są dodawane do mebli, tapicerek kanap, a więc są powszechnie obecne w naszych domach, mogą powodować cukrzycę u dzieci. Dowiedli tego naukowcy z University of California. Wyniki swoich obserwacji opublikowali na łamach ''Scientific Reports''.

W eksperymencie na myszach potomstwo zwierząt wystawionych na działanie tzw. opóźniaczy palenia, chorowało na cukrzycę - donoszą amerykańscy naukowcy z University of California.

Domowe chemikalia a ryzyko cukrzycy u dzieci

Amerykańscy badacze sprawdzili skutki działania polibromowanych difenyloeterów (PBDE) na ciężarne i karmiące myszy oraz ich żeńskie potomstwo. PBDE stosowane jako tzw. opóźniacze palenia, są dodawane do mebli, tapicerek, urządzeń elektronicznych i innych przedmiotów, aby zapobiegać pożarom. Substancje te powiązano już wcześniej z ryzykiem cukrzycy u ludzi.

Praca opisana na łamach "Scientific Reports" wskazuje, że do wywołania choroby może wystarczyć ekspozycja samych matek.

- Myszy miały kontakt z PBDE, kiedy przebywały w łonie matki oraz jako młode pijące matczyne mleko - mówi kierująca pracami Elena Kozlova. - Co ważne, w dorosłości, długo po wystawieniu na działanie chemikaliów, żeńskie potomstwo zachorowało na cukrzycę - dodaje.

Jak tłumaczą naukowcy, PBDE stosunkowo łatwo uwalniają się do powietrza, którym ludzie oddychają. Są więc obecne w domach, samochodach czy samolotach.

- PBDE są w domu wszędzie. Nie da się ich całkowicie uniknąć - podkreśla dr Margarita Curras-Collazo współautorka publikacji.

- Chociaż produkcja i import najgroźniejszych PBDE zostały zakazane w USA, nieodpowiedni recykling zawierających je produktów powoduje wycieki PBDE do wód, gleby i powietrza. W rezultacie naukowcy nadal znajdują je w ludzkiej krwi, tkance tłuszczowej, tkankach płodów oraz mleku matek na całym świecie - alarmuje badaczka.

Domowe chemikalia powodują cukrzycę. Jakie objawy daje choroba?

Naukowcy twierdzą, że przeprowadzili pierwsze badanie sprawdzające wszystkie typowe objawy cukrzycy u potomstwa myszy wystawionych na działanie PBDE. Co istotne, zarówno w czasie ciąży jak i karmienia, myszy były wystawione na działanie tych substancji w niskich stężeniach w porównaniu do przeciętnej ekspozycji ludzi.

U samic z następnego pokolenia pojawiła się nietolerancja glukozy, wysoki poziom glukozy na czczo, oporność na insulinę i niski poziom insuliny w krwi. To są główne cechy cukrzycy. Co więcej, u potomstwa naukowcy wykryli wysoki poziom endokannabinoidów w wątrobie. To cząsteczki powiązane z apetytem, metabolizmem i otyłością. U matek także, do pewnego stopnia pojawiła się nietolerancja glukozy, ale nie były one tak bardzo dotknięte zaburzeniem, jak ich młode.

- Nasze wyniki sugerują, że obecne w środowisku chemikalia, takie jak PBDE mogą zostać przekazane z matek do potomstwa i ekspozycja na nie we wczesnym okresie rozwoju jest szkodliwa dla zdrowia - ostrzega dr Curras-Collazo

Opóźniacze spalania powodują cukrzycę u dzieci. Jak temu zapobiec?

- Musimy wiedzieć, czy ludzkie dzieci wystawione na działanie PBDE przed i po urodzeniu zachorują w dorosłości na cukrzycę - podkreśla Kozlova.

W międzyczasie badacze sugerują ograniczenia kontaktu z PBDE z pomocą mycia rąk przed jedzeniem, częstego odkurzania oraz kupowania mebli i innych produktów, które ich nie zawierają. Mówią też o potrzebie odpowiedniej edukacji matek na temat środowiskowych zagrożeń wpływających na ich nienarodzone oraz karmione mlekiem dzieci.

- Wierzymy, że korzyści, jakie dzieci odnoszą z dostawania mleka matki dalece przeważają ryzyko przekazania im PBDE. Nie zalecamy ograniczania karmienia piersią. Jednak starajmy się chronić mleko matki i nasze ciała przed szkodliwymi domowymi chemikaliami - mówi dr Curras-Collazo.

źródło: PAP

Zobacz film: Cukrzyca typu I i II. Na czym polega i jakie są jej objawy?

źródło:x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
6
Polecamy
Bisfenol F - szkodliwy związek z plastikowych opakowań.
Dzieci mogą mieć przez niego niższe IQ
Bisfenol F - szkodliwy związek z plastikowych opakowań. Dzieci mogą mieć przez niego niższe IQ Dzień Dobry TVN
Czy dziecko może zarazić się COVID-19 pijąc mleko matki?
Wyniki badań naukowców zaskakują
Czy dziecko może zarazić się COVID-19 pijąc mleko matki? Wyniki badań naukowców zaskakują Dzień Dobry TVN
Karmisz piersią?
Ogranicz słodycze!
Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka TVN zdrowie
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na alergię i astmę – donoszą naukowcy
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na alergię i astmę – donoszą naukowcy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty