Polub nas na Facebooku
Czytasz: Charakterystyka raka jasnokomórkowego nerki. Objawy, leczenie, rokowania
menu
Polub nas na Facebooku

Charakterystyka raka jasnokomórkowego nerki. Objawy, leczenie, rokowania

Nerki

Fot: PIXOLOGICSTUDIO / gettyimages.com

Rak jasnokomórkowy nerki to nowotwór złośliwy, wywodzący się z komórek nabłonkowych wyściełających kanaliki nerkowe bliższe. Jest on najczęstszym rozpoznaniem histologicznym, a jego nazwa wywodzi się od charakterystycznego obrazu pod mikroskopem.

Rak jasnokomórkowy nerki ma korzystniejsze rokowanie względem innych postaci histologicznych nowotworu. Z roku na rok przeżycie chorych jest coraz dłuższe, a im szybsze rozpoznanie choroby, tym większa szansa na wyleczenie.

Czym jest rak jasnokomórkowy nerki?

Najczęstszym nowotworem złośliwym nerek u dorosłych, bo występującym w aż 80% przypadków, jest rak jasnokomórkowy. Jego nazwa wynika z charakterystycznego obrazu mikroskopowego – składa się on z dużych komórek o jasnej cytoplazmie. Zwykle jest pojedynczym guzem, choć zdarzają się przypadki zmian mnogich. Charakteryzuje się zdolnością do wczesnego wrastania w układ żylny.

Ryzyko zachorowania na raka jasnokomórkowego nerki rośnie z wiekiem i jest większe u płci męskiej. Szczyt szacuje się na 50.–70. rok życia. Predysponowane są również osoby palące tytoń, narażone na toksyny, otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, długotrwale stosujące leki moczopędne oraz niektóre przeciwbólowe. W około 4 proc. rak jasnokomórkowy nerki ma podłoże genetyczne (choroba von Hippel-Lindau’a oraz wrodzony rak nerki).

Objawy raka jasnokomórkowego nerki

Rozwój nowotworu złośliwego w obrębie nerki może długo nie dawać żadnych zauważalnych dla pacjenta sygnałów. Często wykrywany jest przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego (USG) z innych przyczyn. Objawy raka jasnokomórkowego nie różnią się od innych postaci nowotworu w tym narządzie. Jedyną możliwością rozróżnienia go jest wykonanie badania histologicznego pod mikroskopem materiału uzyskanego z biopsji.

Typowe objawy raka nerki to:

  • ból w okolicy lędźwiowej, który nie ustępuje;
  • w zaawansowanych przypadkach wystąpienie guza lub zgrubienia w okolicy jamy brzusznej lub lędźwiowej;
  • utrata masy ciała;
  • osłabienie, zmęczenie.

Należy pamiętać, iż przedstawione dolegliwości częściej występują w innych chorobach, zawsze należy je jednak skonsultować z lekarzem i wykonać odpowiednie badania dodatkowe. Podstawą rozpoznania są USG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie raka jasnokomórkowego nerki

W obieraniu strategii terapeutycznej największe znaczenie ma stadium zaawansowania nowotworu – im szybciej dojdzie do rozpoznania raka jasnokomórkowego nerki, tym większe są możliwości leczenia. Metodę ustala się na podstawie klasyfikacji TNM, która uwzględnia wielkość guza pierwotnego, obecność przerzutów w węzłach chłonnych oraz przerzutów odległych.

Przy zmianach mniejszych niż 4 cm możliwe jest wykonanie operacji oszczędzającej. Większe guzy wymagają całkowitego usunięcia nerki (nefrektomii) wraz z torebką tłuszczową oraz węzłami chłonnymi. U osób ze znacznym zaawansowaniem nowotworu wykonanie radykalnej operacji może nie być możliwe – w takim przypadku przeprowadza się zabiegi paliatywne, nieprowadzące do całkowitego wyleczenia, ale poprawiające jakość życia. W niektórych przypadkach raka jasnokomórkowego nerki możliwe jest zastosowanie terapii celowanej, molekularnej. Hamuje ona proces powstawania nowych naczyń krwionośnych i wzrost guza, co zmniejsza ryzyko nawrotów. Rak jasnokomórkowy nerki nie jest wrażliwy na chemioterapię.

Przerzuty w raku jasnokomórkowym nerki

W każdym przypadku rozpoznania raka jasnokomórkowego nerki konieczne jest podjęcie diagnostyki w kierunku poszukiwania przerzutów. Ogniska z komórek nowotworowych pojawiają się najczęściej w obrębie węzłów chłonnych. Rak jasnokomórkowy nerki może przerzutować do płuc, nadnerczy, kości, wątroby, jamy brzusznej oraz mózgu. Poszukiwanie zmian odbywa się dzięki badaniom obrazowym oraz obserwacji pacjenta w kierunku charakterystycznych objawów.

Przeżycie w raku jasnokomórkowym nerki

Oszacowanie czasu przeżycia jest trudne i powinno być rozpatrywane indywidualnie na podstawie stanu ogólnego pacjenta, obciążenia innymi chorobami, stadium zaawansowania. Rokowanie w raku jasnokomórkowym nerki jest korzystniejsze niż w innych postaciach histologicznych nowotworu. Szacuje się, że 5-letnie przeżycie chorych leczonych z tego powodu wynosi około 70 proc. Umieralność w raku nerki to około 3 proc. zgonów u mężczyzn oraz 2 proc. u kobiet wśród wszystkich zgonów z powodu nowotworu.

Rokowanie co do przeżycia pogarsza się w przypadku raka jasnokomórkowego nerki z przerzutami do płuc, mózgu lub innych narządów odległych oraz węzłów chłonnych.

Zobacz także: Dlaczego osoby, które chorują na nerki są w grupie ryzyka COVID-19?

36,6

Bibliografia:

1. Nerka. Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/nowotwory-nerki/.

2. Nowotwory złośliwe nerki. Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-nerki-c67/#w.

3. Mieczkowski M. Rak nerki – zasady postępowania z chorym. [w:] Nefrologia i dializoterapia polska. 17/2013, s. 118–120.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
108
10
Polecamy
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki TVN zdrowie
Przerzuty w raku wątroby.
Lokalizacja, leczenie oraz rokowania
Przerzuty w raku wątroby. Lokalizacja, leczenie oraz rokowania TVN zdrowie
Rak prostaty – dzięki badaniom profilaktycznym można go szybko rozpoznać.
Objawy i profilaktyka
Rak prostaty – dzięki badaniom profilaktycznym można go szybko rozpoznać. Objawy i profilaktyka Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby