Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cera mieszana jest tłusta w strefie T i sucha na policzkach. Jej pielęgnacja potrafi dać się we znaki, dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawnie o nią dbać.
menu
Polub nas na Facebooku

Cera mieszana jest tłusta w strefie T i sucha na policzkach. Jej pielęgnacja potrafi dać się we znaki, dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawnie o nią dbać.

NAN

Fot: olly / stock.adobe.com

Cera mieszana łączy w sobie elementy charakterystyczne dla cery suchej oraz tłustej. Z tego powodu wymaga uważnej opieki i odpowiednio dobranych kosmetyków, które zadziałają na wybrane partie twarzy.

Każdy typ cery, niezależnie od tego, czy jest to cera mieszana, sucha, normalna czy trądzikowa, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Aby skóra wyglądała świeżo, była zdrowa, jędrna, gładka i nawilżona, należy wykonywać kilka niezbędnych czynności, do których należy między innymi oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie i nawilżanie.

Do pielęgnacji skóry twarzy można stosować zarówno kosmetyki drogeryjne, jak i naturalne olejki, jednak należy zachować ostrożność. Stosowanie kosmetyków wysuszających, aby zniwelować błyszczenie się skóry, może spowodować, że będzie ona zbyt sucha, zwłaszcza na policzkach i płatkach nosa. Z kolei nakładanie tłustych kremów na czoło i nos spowoduje, że cera będzie błyszczeć się jeszcze bardziej. Warto bliżej przyjrzeć się pielęgnacji cery mieszanej.

Zobacz film: Jak zadbać o skórę zimą? Źródło: 36,6

Cera mieszana – charakterystyka

Skóra mieszana może stwarzać problemy w pielęgnacji, ponieważ zależnie od partii twarzy, charakteryzuje się albo nadmiernym błyszczeniem i przetłuszczeniem, albo suchością i szorstkością. Twarz z cerą mieszaną można podzielić na dwa główne obszary. Oto ich charakterystyka:

  • Strefa T – tak potocznie nazywa się obszar twarzy, który obejmuje jej środkową część – brodę, nos, przestrzeń między brwiami i czoło. Skóra w tych miejscach wykazuje cechy typowe dla skóry tłustej – jest grubsza, pory są lekko lub widocznie rozszerzone, zdarza się, że pojawiają się niedoskonałości w postaci pryszczy i zaskórników. Charakterystyczna jest także nadaktywność gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum. Skóra nadmiernie się błyszczy i przetłuszcza. Skóra tłusta może mieć tendencję do zatykania się ujść mieszków włosowych, co czasem prowadzi do trądziku.
  • Strefa sucha – obejmuje zwykle policzki, płatki nosa, a czasem także kość czoła (w górnej części, pod linią włosów). Skórę suchą można rozpoznać po tym, że po umyciu nieodpowiednimi preparatami lub wodą staje się napięta i nieprzyjemnie ściągnięta. W tym przypadku gruczoły łojowe produkują zbyt małe ilości sebum. Skóra jest też uboga w zapasy wody, zdarza się, że się łuszczy, widać niewielkie skórki (zwłaszcza na płatkach nosa), jest matowa i jasna. Z uwagi na niewielką ilość wody, warstwa lipidowa naskórka zostaje naruszona i nie chroni skóry w optymalny sposób. Cera sucha jest też narażona na przedwczesne pojawianie się zmarszczek.

Pielęgnując cerę mieszaną, należy znormalizować wydzielanie sebum w strefie T i nawilżyć oraz zregenerować suchą i wrażliwą skórę na policzkach.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn

Pielęgnacja cery mieszanej

Pielęgnację skóry można podzielić na cztery etapy: oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie i odżywianie. Oto czym charakteryzuje się każdy z etapów w przypadku cery mieszanej:

  • Etap 1. Oczyszczanie

Do oczyszczania skóry mieszanej nie należy stosować preparatów silnie wysuszających, a także tych na bazie alkoholu. Wbrew pozorom mogą one za bardzo wysuszyć nie tylko wrażliwe, suche partie twarzy, ale też te z tendencją do przetłuszczania się. Poza tym, gdy skóra atakowana jest zbyt silnymi kosmetykami, chcąc bronić się przed utratą nawilżenia, zaczyna produkować jeszcze większe ilości sebum. Skutkuje to pojawianiem się na twarzy wyprysków, zaskórników i rozszerzonych porów.

Do oczyszczania cery mieszanej, warto stosować delikatne olejki myjące lub naturalne oleje (np. olej arganowy, kokosowy, oliwę z oliwek lub mieszanki kilku olejków). Najlepszy efekt daje oczyszczanie skóry olejkiem, a następnie usuwanie jego pozostałości przy pomocy kosmetyku na bazie wody, np. płynu micelarnego, delikatnej pianki lub żelu.

Zobacz także: Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą

Skórę należy oczyszczać zarówno wieczorem, jak i rano, aby usunąć z twarzy resztki kosmetyków pielęgnacyjnych oraz zanieczyszczenia, które mogły osadzić się na twarzy.

Zobacz film: 3 złe nawyki, które mogą powodować problemy z cerą. Źródło: Stylowy Magazyn

  • Etap 2. Złuszczanie

Złuszczanie jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji, ponieważ pozwala on usunąć z twarzy warstwę martwych komórek zrogowaciałego naskórka. Peelingowanie twarzy sprawia, że z powierzchni skóry znika „zapora”, która blokuje powstawanie nowych komórek skóry, a także utrudnia przedostanie się w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Do złuszczania cery mieszanej można używać peelingów enzymatycznych, które nie zawierają drobinek ścierających. Martwe komórki są rozpuszczane przy pomocy enzymów roślinnych zawartych w kosmetykach. Ten rodzaj peelingów jest polecany szczególnie wtedy, gdy na twarzy występują niedoskonałości w postaci pryszczy – drobinki ścierające w peelingach mechanicznych mogłyby spowodować ich pękanie.

Do złuszczania twarzy można stosować także peelingi mechaniczne, jednak najlepiej do tych miejsc, gdzie widoczne są suche skórki (np. na płatkach nosa). Peelingi należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu (nie częściej).

  • Etap 3. Tonizowanie

Aby przywrócić prawidłowe pH skóry oraz przygotować ją do wchłonięcia kosmetyków pielęgnacyjnych, należy nałożyć na twarz tonik. Ten kosmetyk pomaga też usunąć ze skóry resztki zanieczyszczeń, a także odbudować barierę ochronną naskórka.

Do tonizowania twarzy mieszanej można używać toników nawilżających, a także tych do cery wrażliwej. Jeśli to konieczne na policzki można nałożyć tonik nawilżający, a na środek twarzy ściągający. Należy jednak uważać, aby nie podrażnić skóry.

  • Etap 4. Nawilżanie i regeneracja

Nawilżanie jest podstawą pielęgnacji każdej cery – także tłustej. Z tego powodu należy zadbać o to, aby kosmetyki nakładane na twarz zawierały jak najwięcej substancji nawilżających. Należą do nich:

  • kwas hialuronowy,
  • witaminy A, C i E,
  • olej arganowy, olej z pestek malin, olejek makadamia,
  • kolagen,
  • gliceryna,
  • wazelina,
  • mocznik,
  • parafina,
  • retinol,
  • masło shea.

Na noc można nakładać na twarz nieco cięższe kosmetyki (np. olejki). Aby w dzień za bardzo nie obciążyć twarzy – zwłaszcza przetłuszczających się partii, można wybrać kosmetyki o lekkiej formule, np. żele lub kremy-żele. Jeśli to konieczne na środek twarzy można nakładać kosmetyki matujące, nadal pamiętając, aby nie wysuszyć skóry.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
3
Polecamy
Cera tłusta – czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Cera tłusta – czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować TVN zdrowie
Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą
Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą TVN zdrowie
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy
Profesjonalne i domowe sposoby na rozszerzone pory na twarzy Dzień Dobry TVN
Olejek do demakijażu twarzy – jaki wybrać?
Olejek do demakijażu twarzy – jaki wybrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty