Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cementowanie kręgosłupa – kiedy przeprowadza się zabieg?

Cementowanie kręgosłupa – kiedy przeprowadza się zabieg?

kręgosłup ilustracja 3D ból kregosłupa

Fot. yodiyim / Getty Images

Cementowanie kręgosłupa to nowoczesny zabieg pozwalający na przywrócenie komfortu życia chorym. Likwiduje ból i poprawia funkcjonowanie osób z patologią w obrębie trzonów kręgów kręgosłupa. Nie każdy jednak może zostać zakwalifikowany.

Wertebroplastyka to jedna z najnowocześniejszych form terapii chorób i dolegliwości kręgosłupa. Polega na tym, że do wnętrza trzony kręgu zmienionego patologicznie wprowadza się specjalny cement kostny za pośrednictwem igły punkcyjnej. Stąd też nazwa tego zabiegu, czyli „cementowanie kręgosłupa”.

Czym jest wertebroplastyka?

Wertebroplastyka jest współczesną metodą leczenia, będącą jednocześnie małoinwazyjną formą terapii. Zabieg określa się jako cementowanie kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje, polega na tym, że napuszcza się trzony kręgów kręgosłupa specjalistycznym cementem kostnym. Wykonuje się to za pomocą specjalnej igły, mającej jedynie 1 mm średnicy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z użyciem promieniowania rentgenowskiego (RTG) podłączonego do monitora, co pozwala na rejestrowanie przebiegu zabiegu i aplikacji igły w trzon kręgu.

Kiedy wykonuje się cementowanie kręgosłupa?

Cementowanie kręgosłupa ma zastosowanie w wielu sytuacjach klinicznych, szczególnie u chorych z ogromnym ryzykiem złamań osteoporotycznych czy innych zmian niszczących strukturę trzonu kręgu, jak np. naczyniaki, nowotwory czy torbiele. Do zabiegu kwalifikuje się chorego na podstawie wyniku badania tomografii komputerowej i RTG. Badania te mogą wykazać destrukcję tkanki kostnej w obrębie trzonu kręgu. Wymienia się więc trzy główne wskazania do wykonywania cementowania kręgosłupa:

  • złamania osteoporotyczne. Osteoporoza stanowi bardzo częsty problem narastający wraz z wiekiem. Prowadzi do powstawania przewlekłego bólu kośćca, jak również jego patologicznych złamań. Złamania osteoporotyczne przede wszystkim obejmują trzony kręgów i szyjkę kości udowej. Cementowanie kręgosłupa może okazać się doskonałą formą terapii, gdyż może uchronić przed trwałym kalectwem;
  • naczyniaki – naczyniak jest nowotworem łagodnym, wywodzącym się z naczyń krwionośnych. Może wytworzyć się również w trzonach kręgosłupa, powodując stopniowy zanik tkanki kostnej. W tym przypadku zabieg cementowania kręgosłupa nie tylko powoduje wzmocnienie struktury kostnej, ale również usunięcie naczyniaka;
  • kręgosłup może stanowić miejsce przerzutów nowotworów. Jest to również wskazanie do zabiegu cementowania kręgosłupa. Zabieg nie tylko wzmacnia dany kręg, jednak również doprowadza do koagulacji naczyń krwionośnych, co zmniejsza nacieczenie nowotworowe tkanki kostnej. Jednak nie każde przerzuty nowotworowe do kości mogą stanowić wskazanie do zabiegu. Jest to metoda szczególnie polecana w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Czy zabieg cementowania kręgosłupa jest bezpieczny?

Zabieg cementowania kręgosłupa, mimo iż traktowany jest jako mało inwazyjny, może być przyczyną powikłań. Są one bardzo rzadkie, jednak chory przystępujący do zabiegu musi być ich świadomy. Zalicza się tu przede wszystkim wylanie się cementu kostnego poza trzon kręgu, co jest niebezpieczne ze względu na sąsiadujące z nim struktury, np. duże naczynia krwionośne czy nerwy. Takie ryzyko przede wszystkim jest wynikiem nieodpowiedniej kwalifikacji do zabiegu, ponieważ zdarzają się zmiany, które powodują tak dużą destrukcję trzonu kręgu, że cement nie ma możliwości się w danym trzonie utrzymać.

Poza wspomnianym ryzykiem cementowanie kręgosłupa uznaje się za zabieg bezpieczny. Trwa jedynie około 30 minut. Dzięki niemu chory jest w stanie wrócić do codziennej aktywności, której nie towarzyszą uporczywe dolegliwości bólowe. Zwiększa się więc istotnie komfort życia pacjentów poddanych zabiegowi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
1
Polecamy
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Trakcja kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – opis metody
Trakcja kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – opis metody TVN zdrowie
Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa?
Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?