Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cebula na blizny i przebarwienia skóry – domowe sposoby na maści i wyciągi 
menu
Polub nas na Facebooku

Cebula na blizny i przebarwienia skóry – domowe sposoby na maści i wyciągi 

Cebula na stole.

Fot. sergeyryzhov / Getty Images

Cebula powszechnie znana jest z prozdrowotnych właściwości wspierających produkcję kolagenu. Regularnie aplikowane warzywo, w formie np. miazgi czy okładów, wpływa na poprawę kondycji skóry, przyspieszając regenerację zniszczonych komórek i sprzyjając tworzeniu się nowych. Czy jednak cebula pomaga na blizny?

Cebulę przygotowuje się na wiele sposobów. Ma również zastosowanie kosmetyczne, a efekty domowej kuracji widoczne są w ciągu kilku tygodni, szczególnie w przypadku świeżych blizn po ranach i otarciach oraz przebarwień. Maść z cebuli na blizny to ekonomiczne rozwiązanie dla osób zmagających się z przewlekłymi, głębokimi zmianami, takimi jak bliznowce, rozstępy, a nawet cellulit czy trądzik.

Cebula na blizny

Cebula słynie z prozdrowotnych właściwości w leczeniu schorzeń układu oddechowego czy wspieraniu systemu immunologicznego, jednak jest również rośliną o działaniu kosmetycznym, szczególnie wpływającą na poprawę kondycji skóry. Skuteczność cebula zawdzięcza wysokiemu stężeniu białka roślinnego, wapnia, żelaza, siarki, fosforu oraz witaminom: A, B1, B2, B3 i C. Ze względu na powszechną dostępność cebula jest powszechnie wykorzystywana do produkcji kosmetyków i leków przez firmy farmaceutyczne, ale także z powodzeniem sprawdza się w domowych warunkach. Maść na blizny z cebuli to najbardziej powszechna i łatwa w przygotowaniu forma wykorzystania warzywa, lecz nie jedyna. W zależności od przeznaczenia cebulę na blizny i inne zmiany skórne można sporządzić w formie wywarów, olejków czy pasty oraz wzbogacać je o dodatkowe składniki, np. miód, czosnek czy sok z cytryny. Konsystencja kosmetyku z cebuli zależy od miejsca i rodzaju zmiany skórnej, na którą preparat ma zostać zaaplikowany.

Cebula - okłady z cebuli redukują rozstępy:

Zobacz film: Cebula - okłady z cebuli redukują rozstępy. Źródło: Klinika urody

Cebula na blizny i przebarwienia – skuteczność

Domowe ekstrakty przygotowane na bazie cebuli mają działanie bakteriobójcze oraz przyspieszają procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek skóry, zarówno o charakterze świeżym, jak i przewlekłym. Mechanizm odbudowywania zniszczonych komórek polega na wspieraniu produkcji kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, odpowiedzialnego m.in. za elastyczność i wygląd skóry. Maść z cebuli lub inne produkty zmniejszają również stany zapalne w obrębie świeżych uszkodzeń skóry. Cebula na rany to polecany środek dezynfekujący ze zdolnościami do rozpuszczania skrzepów, wspierający utrzymanie czystego środowiska i namnażanie się komórek uzupełniających ubytek skóry. Właściwości warzywa wykorzystywane są w zapobieganiu powikłaniom w trakcie gojenia się ran, np. infekcji drobnoustrojowych, w tym gronkowca złocistego, a także w zwalczaniu m.in.:

  • świeżych blizn po zranieniach czy operacjach chirurgicznych, a także bliznowców, tzw. keloidów, czyli guzowatych i stwardniałych blizn zbudowanych z przerośniętej tkanki włóknistej;
  • owrzodzeń, czyraków, ropni, trądziku;
  • rozstępów i cellulitu;
  • odmrożeń, oparzeń, wysypek, wągrów, wrzodów;
  • przebarwień skóry i piegów.

Wyciąg z cebuli na blizny

Lecznicze właściwości cebuli można wykorzystywać przez cały jej okres wegetacyjny, przetwarzając ją adekwatnie do potrzeb. Działanie antyseptyczne cebuli obserwuje się w soku, miazdze, syropie czy żelu, a nawet w formie okładów z pokrojonych surowych piórek czy plastrów. Maść z cebuli na blizny nie jest jednak wskazana dla wszystkich. Może bowiem wywołać reakcje alergiczne, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry czy łzawienie ze względu na uwalniane podczas krojenia związki siarki i inne lotne enzymy. Dla uniknięcia lub ograniczenia niepożądanych efektów tego typu zaleca się obróbkę termiczną cebuli w formie gotowania lub pieczenia, co pozwoli na zachowanie znacznych ilości aktywnych i odżywczych składników warzywa. Nie należy rezygnować z konsultacji lekarskich.

Czy kiedykolwiek używałeś cebuli na blizny?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Przepisy na leki z cebuli

Przygotowanie maści czy wyciągu na blizny nie jest skomplikowane i czasochłonne, jednak na uzyskanie pierwszych efektów należy poczekać kilka tygodni. Sposobów przyrządzenia cebuli na blizny jest wiele, np.:

  • maść otrzymuje się poprzez obranie i ugotowanie 1 dużej cebuli, zblendowanie warzywa, dodanie do masy 1 łyżki miodu, wymieszanie i pozostawienie do ostygnięcia. Powstałą maść należy nałożyć na gazik, przyłożyć do blizny i wmasowywać przez 5–10 minut. Preparat można zostawić na dodatkowe kilka minut, a następnie nadmiar wytrzeć;
  • wyciąg można otrzymać poprzez obranie i starcie cebuli na małych oczkach, aby puściła sok. Dalej poleca się namoczenie bandaża w soku i owinięcie obszaru ciała dotkniętego rozstępami;
  • pastę na trądzik można otrzymać poprzez starcie cebuli i połączenie jej z łyżką mąki pszennej oraz maścią o działaniu przeciwzapalnym i wymieszaniu wszystkich składników. Preparat należy nakładać miejscowo na zmiany.

Bibliografia:

1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., „Fitoterapia i leki roślinne”, PZWL, Warszawa 2007.

2. Muszyński J., „Zioła czynią cuda”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa 1994.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Najlepsza maść na blizny.
Jaką maść na blizny po trądziku i ospie wybrać?
Najlepsza maść na blizny. Jaką maść na blizny po trądziku i ospie wybrać? Dzień Dobry TVN
Jaki krem na blizny wybrać?
Działanie i zastosowanie
Jaki krem na blizny wybrać? Działanie i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Blizny po ospie – najlepsza maść i skuteczne domowe sposoby
Blizny po ospie – najlepsza maść i skuteczne domowe sposoby TVN zdrowie
Jak stosować okłady z cebuli?
Właściwości lecznicze warzywa
Jak stosować okłady z cebuli? Właściwości lecznicze warzywa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie