Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bułka z błonnikiem zmniejsza stłuszczenie wątroby - to potwierdzone!
menu
Polub nas na Facebooku

Bułka z błonnikiem zmniejsza stłuszczenie wątroby - to potwierdzone!

Getty Images/Andrei LAvrinov

Świat medycyny zaskakuje każdego dnia. Tym razem nowe światło na leczenie stłuszczonej wątroby padła za sprawą specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Odkryli, że spożywanie bułek znacząco zmniejsza stłuszczenie wątroby. Jak to możliwe i o jakim rodzaju popularnego pieczywa mowa?

Błonnik remedium na stłuszczoną wątrobę

Bułki na żytnim zakwasie zawierają bardzo dużo błonnika. To on „karmi” i odżywania nasze bakterie jelitowe. Zmiana mikrobiomu jelitowego wpływa pozytywne na stłuszczenie wątroby. - łumaczy prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Pani profesor wraz z grupą studentów przeprowadzili badania, podczas których przez 2 miesiące wzbogacili dietę pacjentów ze stłuszczoną wątrobą o pełnoziarniste bułki na żytnim zakwasie – jednocześnie nie zmieniając w żaden sposób ich dotychczasowej codziennej diety. Po okresie 2 miesięcy poziom stłuszczenie wątroby pacjentów wyraźnie zmalał. To zasługa zmiany mikroflory bakteryjnej jelit – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska.

Bułki, które zostały włączona do diet pacjentów jest pełna ziaren, które są źródłem drogocennego błonnika oraz są wypiekane na bazie żytniego zakwasu i żytniej mąki.

Leczenie stłuszczenia wątroby

Obecnie ponad miliard ludzi na świecie ma stłuszczoną wątrobę, w tym coraz więcej szczupłych osób cierpi z powodu tego schorzenia. Pani profesor podkreśla, że to niealkoholowe stłuszczenia.

Zgodnie z wytycznymi lekarskimi, by zmniejszyć stłuszczenie wątroby należy zmienić cały styl życia. Przez styl życia rozumiemy zmianę diety na dietę rekomendowaną, czyli na śródziemnomorską oraz aktywność fizyczną. To dwa kluczowe komponenty do wyzdrowienia pacjenta.

"Odpowiednia dieta jest ważna, ale bez aktywności fizycznej nie osiągniemy dobrych rezultatów" - podkreśla prof. Stachowska.

Batonik, który ułatwia wypróżnianie się

Kolejną popularną zmorą pacjentów jest problem z wypróżnianiem się. Jest to przedmiot kolejnego projektu prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowskiej i jej grupy studentów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

To projekt dedykowany głównie kobietom oraz osobom prowadzącym siedzący tryb życia, np. tym, którzy spędzają wiele godzin dziennie przed ekranem komputera lub prowadząc samochód.

Grupa specjalistów z prof. Stachowską na czele, opracowali przepis na baton ze śliwkami o piernikowym smaku, który ma być remedium na problemy z wypróżnianiem się. Zawiera on aż 12 g błonnika/100 g, co oznacza, że ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi słodyczami. Jego skład jest tak skomponowany, by przemodelować mikrobioty w jelitach, tzn. zmienić i wzbogacić mikroflorę.

Getty Images/Artonx

Przeczytaj także: Dieta na zaparcia u dzieci i dorosłych

Mikroflora jelitowa, a stan zdrowia

Pani profesor zwraca uwagę, że nieprawidłowa i uboga mikroflora jelitowa organizmu, która może wynikać m.in. z przyjmowania antybiotyków, inhibitorów pompy protonowej, brakiem aktywności fizycznej lub nieodpowiednią dietą ma także wpływ na pojawienie się zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Okazuje się, że 30% pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi ma także potwierdzone badaniami problemy z jelitami, co oznacza, że te dwa problemy zdrowotne są sprzężone.

Co zrobić, by nie musieć stosować środków przeczyszczających? Zobacz cały wywiad z profesor Ewą Stachowską w którym tłumaczy, jak z sukcesem odstawić leki farmakologiczne:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
92
11
Polecamy
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I.
"Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia"
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I. "Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia" Dzień Dobry TVN
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19.
Dr Elżbieta Dudzińska:
"Temat wymaga atencji"
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska: "Temat wymaga atencji" Dzień Dobry TVN
Marskość wątroby – jak wygląda leczenie choroby?
Marskość wątroby – jak wygląda leczenie choroby? TVN zdrowie
Czym jest SIBO?
Rozrost bakteryjny jelita cienkiego - na czym polega i jak leczyć? 
Czym jest SIBO? Rozrost bakteryjny jelita cienkiego - na czym polega i jak leczyć?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko