Polub nas na Facebooku
Czytasz: Budowa nerki – jakie funkcje pełni filtr organizmu?
menu
Polub nas na Facebooku

Budowa nerki – jakie funkcje pełni filtr organizmu?

NAN

Fot: yezry / stock.adobe.com

Nerki utrzymują równowagę elektrolitową, regulują gospodarkę hormonalną, usuwają produkty przemiany materii, filtrują krew i zapewniają właściwe warunki pracy pozostałym narządom. Należą do układu moczowo-płciowego, ale ich funkcja jest ogólnoustrojowa.

Nerki ważą razem około 300 g. Mimo niepozornej wagi, ich rola w organizmie jest bardzo ważna. Utrzymują równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Do ich zadań należy też regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, humoralnej (rodzaj odporności) i hormonalnej.

Gdzie są nerki i jak są zbudowane?

Nerki reagują na wszelkie zaburzenia w organizmie. Jeśli jakiejś substancji jest zbyt dużo bądź jest niepotrzebna, a jednocześnie jest rozpuszczalna w wodzie, zostanie przez nie wydalona. Jeśli jest jej zbyt mało lub jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, magazynują ją. Nerki mają kształt fasolek i położone są na tylnej ścianie jamy brzusznej, po obu stronach lędźwiowego odcinka kręgosłupa (czyli poniżej krawędzi żeber) i poza jamą otrzewnej. Wewnętrzną część każdej z nich stanowi rdzeń, a zewnętrzną kora.

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Zbudowane są z miliona mikroskopijnych części – nefronów, które składają się z kłębuszka nerkowego (pokrywają go włosowate naczynia krwionośne) filtrującego krew i kanalika (cewki nerkowej), którym przefiltrowane składniki przepływają, po czym ulegają dalszym przemianom i na ostatnim etapie przekształcają się w wydalany z organizmu mocz, który spływa do miedniczek nerkowych. Każdy stan chorobowy może spowodować wyłączenie z pracy pewnej grupy nefronów i przejęcie ich obowiązków przez kolejne, co prowadzi do ich obciążenia i kolejnych wyłączeń. Uszkodzenie nerek może wynikać z bezpośredniego stanu chorobowego lub innych schorzeń.

Zobacz też: Kolka nerkowa - objawy

Chore nerki – objawy niewydolności nerek

Niewydolność nerek zaburza proces oczyszczania krwi i usuwania wody. Następuje nagromadzenie produktów przemiany materii, które w innych warunkach uległyby wydaleniu. Wśród nich są również toksyny. Niewydolność nerek ma charakter ogólnoustrojowy, ponieważ zanieczyszczona krew trafia do wszystkich narządów, kolejno upośledzając ich funkcjonowanie. Może mieć charakter ostry (uszkodzenia są odwracalne) lub przewlekły (występują nieodwracalne, postępujące zmiany, które prowadzą do całkowitego zaniku funkcji nerek).

Zobacz film: Dlaczego większość chorych nie wie, że ma problem z nerkami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy niewydolności nerek są niecharakterystyczne i mogą imitować choroby odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co utrudnia prawidłową diagnozę w pierwszym stadium choroby. Ostra niewydolność powoduje ponadto wymioty, biegunkę i krwawienie z przewodu pokarmowego. W kolejnym stadium pojawiają się objawy związane z zatrzymywaniem się wody w organizmie: obrzęki, zwiększenie masy ciała, zaburzenia oddychania na skutek obrzęku płuc i drżenie mięśni.

Pierwszymi objawami przewlekłej niewydolności mogą być z kolei zaburzenia w produkcji moczu (z reguły wielomocz) oraz zaburzenia ogólnoustrojowe, np podwyższenie ciśnienia tętniczego. Wraz z rozwojem choroby występują kolejne objawy m.in.: osłabienie, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca (arytmie, niewydolność serca), wymioty, nudności itd.

Zobacz też: Wodonercze

Odmiedniczkowe zapalenie nerki

Odmiedniczkowe zapalenie nerki może mieć dużo groźniejsze nastęstwa niż zwykłe zapalenie cewki moczowej. Wywołują je bakterie (w około 80% Escherichia coli), które np. na skutek niedostatecznej higieny zalegają w drogach moczowych.

Objawy zapalenia nerek są podobne do tych związanych z ich niewydolnością. Dodatkowo pojawia się ostry ból w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który może promieniować do pachwiny (tzw. objaw Goldflama). Wcześnie zdiagnozowane zapalenie wymaga podania antybiotyku, jednak stan ostry oznacza często konieczność leczenia szpitalnego i wlewów dożylnych. Przewlekłe zapalenie prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, a powikłaniem może być ich trwała niewydolność. W stanach zaawansowanych choroby, która nie jest właściwie zdiagnozowana i leczona (brak dializ, czyli leczenia nerkozastępczego), dochodzi do stanu zagrożenia życia.

Przeszczep nerki

Przeszczep nerki (transplantacja) jest metodą leczenia nerkozastępczego. Likwiduje problem niewydolności uszkodzonego narządu przez zastąpienie go zdrowym. Obecnie jest to najskuteczniejsza tego typu metoda leczenia. Przeszczepiona nerka jest w stanie poprawnie funkcjonować w nowym organizmie, przejmując wszystkie funkcje poprzedniej. Podstawowym warunkiem powodzenia przeszczepu jest pewność, że pobrany od dawcy narząd jest sprawny. Ponadto zarówno dawca, jak i biorca muszą mieć zgodną grupę krwi. Wskazana jest też zgodność antygenów tkankowych. Nerkę można pobrać od:

  • zmarłego dawcy,
  • żyjącego dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego z biorcą, pod warunkiem zachowania wymogów zgodności oraz pewności, że druga nerka dawcy również jest zdrowa i będzie w stanie przejąć funkcje pobranego narządu.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
7
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Chore nerki – objawy (na twarzy, skórne), których nie wolno lekceważyć
Chore nerki – objawy (na twarzy, skórne), których nie wolno lekceważyć TVN zdrowie
Ostra niewydolność nerek – przyczyny, rokowanie i leczenie
Ostra niewydolność nerek – przyczyny, rokowanie i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja