Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawka na twarzy.

Fot. eyepark / Getty Images

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

W obecnych czasach problemy dermatologiczne dotykające skóry twarzy są powszechne i uporczywe. Niekiedy choroby, takie jak kurzajki czy brodawki, lokalizują się w nietypowych dla nich miejscach, także tych wystawionych bezpośrednio na kontakt z otoczeniem. Nie warto czekać na samoistne ustąpienie brodawek na twarzy, szybkie działanie pozwoli pozbyć się problemu w niedługim czasie. Do najskuteczniejszych metod usuwania brodawek na twarzy należą wymrażanie ciekłym azotem oraz leczenie laserowe.

Brodawki na twarzy – przyczyny

Za powstawanie brodawek na twarzy odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje także wiele innych chorób, w zależności od typu. Wirus może się przemieszczać między ludźmi przez bezpośredni kontakt, a także w wyniku kontaktu z rzeczami osobistymi, których używała zarażona osoba, takimi jak ręcznik czy gąbka. Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, dzieci do 12 roku życia, których układ immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie jeszcze z obroną przed wirusami, i osoby starsze lub z ranami na skórze.

Czym właściwie są kurzajki? Przekonajcie się:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Brodawki na twarzy – charakterystyka

Brodawki na twarzy są niebolesne, są to grudki lub zmiany płaskie, odcinające się od otoczenia, ze zrogowaciałym naskórkiem. Nie wywołują stanu zapalnego oprócz miejsca, które zajmują. Brodawki mogą się rozsiewać na skórze tej samej osoby. Lokalizacja brodawek na twarzy jest najbardziej uciążliwa, ponieważ zmiany są widoczne gołym okiem.

Brodawki występujące na twarzy to oprócz wirusowych brodawki płaskie i brodawki starcze. Brodawki płaskie występują u dzieci i młodzieży, są jasne, najczęściej lokalizują się w obrębie czoła i podbródka. Są lekko wyniosłe ponad skórę, mogą być gładkie lub chropowate. Brodawki starcze, czyli inaczej łojotokowe, są łagodnymi, naskórkowymi zmianami. Występują po 40 roku życia, stąd ich nazwa. Mają tendencję do rogowacenia. W ich wnętrzu znajdują się nagromadzony łój oraz komórki naskórka.

Niezależnie od typu zmiany, brodawki na twarzy mogą być bardzo wstydliwym problemem, odbierającym poczucie pewności siebie, wywołującym strach przed wyjściem z domu i pokazaniem się ludziom, obawy o to, jak nas będzie odbierać otoczenie. Nieestetyczne brodawki na twarzy skutecznie obniżają nastrój oraz poczucie własnej wartości. Całe szczęście problem nie jest groźny i oprócz aspektów estetycznych nie wywołuje żadnego zagrożenia. Istnieją skuteczne metody na leczenie brodawek na twarzy, które doprowadzają do całkowitego zniknięcia zmian.

Brodawki na twarzy – jak się ich pozbyć?

Większość brodawek na twarzy leczy się samoistnie, ale potrzeba na to kilku tygodni, a w niektórych przypadkach nawet kilku lat. By pozbyć się ich szybko i skutecznie, najlepiej udać się do dermatologa, który może zastosować metody inwazyjne lub wypisać receptę na skuteczne preparaty. To on wybierze najodpowiedniejszą metodę, dopasowaną indywidualnie. Ponieważ skóra na twarzy jest delikatna, nie zaleca się metod domowych, które wiążą się z ryzykiem powstawania blizn. Jeśli zmian jest dużo, także nie warto próbować leczyć ich samodzielnie. Należy udać się na wizytę do lekarza, by zobaczył zmiany i postawił właściwe rozpoznanie.

Brodawki na twarzy – jak się ich pozbyć w szybszym tempie?

  • Preparaty do stosowania miejscowego – maść na brodawki na twarzy z zawartością kwasu salicylowego lub innych kwasów, mających działanie złuszczające, krem zawierający pochodne witaminy A.
  • Kriochirurgia – czyli inaczej wymrażanie, leczenie ciekłym, zimnym azotem, zwykle wystarczy kilka wizyt u dermatologa.
  • Laser – aktualnie najskuteczniejsza i najnowocześniejsza metoda leczenia brodawek na twarzy. Po zastosowaniu lasera następuje najmniej nawrotów, zabieg jest krótki i mało inwazyjny, nie powstają po nim nieestetyczne blizny.
  • Chirurgia – w rzadszych przypadkach, kiedy wyżej wymienione sposoby zawiodą, stosuje się łyżeczkowanie i wycinanie uporczywie utrzymujących się brodawek.

Dzięki odpowiednio dobranym metodom po brodawkach na twarzy nie zostaje ślad. Nie leczmy się więc na własną rękę, skorzystajmy z wiedzy profesjonalistów, którzy pomogą i wskażą najlepszą drogę do wyleczenia. Zdrapywanie lub samodzielne złuszczanie może doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa, a także do powstawania nieestetycznych blizn.

Bibliografia

1) Zalewska - Jankowska A. - Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Polecamy
Blizny po trądziku - jak je usunąć?
Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku
Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku Dzień Dobry TVN
Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym.
Jaki ma związek z depresją?
Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym. Jaki ma związek z depresją? Dzień Dobry TVN
Brodawki na szyi – skąd się biorą, skuteczne preparaty
Brodawki na szyi – skąd się biorą, skuteczne preparaty TVN zdrowie
Kurzajka na stopie u dziecka i dorosłego – usuwanie i leczenie domowe
Kurzajka na stopie u dziecka i dorosłego – usuwanie i leczenie domowe TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty