Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brodawki na szyi – skąd się biorą, skuteczne preparaty
menu
Polub nas na Facebooku

Brodawki na szyi – skąd się biorą, skuteczne preparaty

Brodawka na szyi.

Fot. eyepark / Getty Images

Brodawki mogą występować wszędzie. Najbardziej jednak przeszkadzają te, które są widoczne – tak jak brodawki na szyi. Na szczęście w aptece dostępny jest niejeden preparat na brodawki na szyi, który skutecznie poradzi sobie ze zmianami.

Istnieją różne rodzaje brodawek na szyi i w okolicach pach, które najczęściej wywołane są przez wirusy. Brodawki nitkowate to najczęstsza postać umiejscawiająca się w tej okolicy. Wszystkie rodzaje brodawek na szyi można usunąć za pomocą krioterapii czy lasera. Niekiedy skuteczne jest traktowanie ich maścią bądź innym środkiem zawierającym kwas retinowy, salicylowy lub 5-fluorouracyl.

Brodawki na szyi – przyczyny

Jedną z przyczyn występowania brodawek na szyi są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Inna nazwa takich brodawek to kurzajki. Zarażenie następuje przez kontakt z przedmiotami wspólnego użytku, np. ręcznikiem, pościelą, albo bezpośrednio z osobą chorą. Brodawki występują pod postacią zrogowaciałej skóry, która zazwyczaj nie jest bolesna, ale przeszkadza często ze względów estetycznych, szczególnie gdy jest nieosłonięta przez części garderoby.

Szyja nie jest typowym miejscem, w którym powstają brodawki. Zdarza się jednak, że zmiany pojawiają się właśnie tam i stają się problemem estetycznym. Brodawki na szyi mogą się utrzymywać nawet do kilku miesięcy, ustępują jednak często nawet bez leczenia, gojąc się samoistnie.

Skąd się biorą kurzajki i jak je usunąć? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Występuje kilka rodzajów brodawek o przyczynie wirusowej:

  • nitkowate – brodawki nitkowate na szyi są bardzo dla niej charakterystyczne, ich konsystencja jest miękka, są cienkie i długie, występują także na twarzy
  • płaskie – najczęściej na skórze twarzy i dłoni
  • dłoni i stóp – charakterystyczne dla tych lokalizacji, bolesne.

Kolejną przyczyną brodawek na szyi i pod pachami są brodawki łojotokowe. Występują głównie u osób starszych. Na ich powstanie wpływają czynniki genetyczne, często istnieje predyspozycja rodzinna do ich powstawania. Są to łagodne nowotwory skóry, które nie powodują żadnego zagrożenia oprócz nieestetycznego wyglądu.

Powyższe zmiany należy różnicować z włókniakami. Więcej o włókniakach dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Włókniaki - czym są? Źródło: 36,6

Brodawki na szyi – leczenie

Jak usunąć brodawki na szyi? Najlepsze preparaty na brodawki na szyi (wirusowe) to preparaty z kwasem salicylowym lub 5-fluorouracylem, a także maści z kwasem retinowym, który jest pochodną witaminy A, mającą silne właściwości złuszczające. Preparaty te możemy dostać w aptece, na niektóre z nich potrzebujemy jednak recepty. Metoda ta wymaga cierpliwości i regularnego stosowania, jeśli jednak nie chcemy stosować technik inwazyjnych, używanie preparatów sprawdzi się doskonale.

Leczenie mechaniczne brodawek łojotokowych oraz brodawek wirusowych na szyi polega na krioterapii (czyli leczeniu ciekłym, zimnym azotem), wycięciu zmian i ich chirurgicznym opracowaniu, czy też łyżeczkowaniu. Powyższe metody wiążą się z nieznacznym ryzykiem uszkodzenia skóry oraz nawrotów brodawek. Do nowszych metod zalicza się laserowe wypalanie, które obciążone jest mniejszą liczbą powikłań i charakteryzuje się największą skutecznością. Efekt kosmetyczny lasera w leczeniu brodawek na szyi jest najlepszy ze wszystkich wymienionych powyżej metod. Do wad należy dość wysoka cena. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Dzięki tej metodzie bez problemu usunie się nawet małe brodawki na szyi. Zabieg może przeprowadzić specjalista dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Zajmuje to w przypadku metod laserowych bardzo krótki czas.

Domowe sposoby walki z brodawkami na szyi i dekolcie nie są zalecane z powodu bardzo wrażliwych okolic – skóra w tych miejscach jest delikatna i podatna na wszelkie uszkodzenia. Lepiej więc udać się na leczenie do odpowiedniego specjalisty. Jeśli nie chcemy, by w miejscach po brodawkach powstały blizny, nie bawmy się w samoleczenie, gdyż może to przynieść o wiele więcej szkody, niż pożytku.

W leczeniu brodawek ważną rolę pełni higiena i profilaktyka kolejnych zakażeń. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z brodawkami oraz używać własnych przyborów higienicznych, takich jak ręczniki czy gąbki.

Bibliografia:

1) Zalewska - Jankowska A. - Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
139
29
Polecamy
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem.
Jak się ich pozbyć?
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć? TVN zdrowie
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie.
Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się trądziku na plecach? Dzień Dobry TVN
Blizny po trądziku - jak je usunąć?
Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku
Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku Dzień Dobry TVN
Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu?
Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?