Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brodawka wirusowa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Brodawka wirusowa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie

leczenie brodawki na stopie dziecka

Fot. Mypurgatoryyears / Getty Images

Brodawka wirusowa na stopie może być nie tylko zmianą nieestetyczną, ale także powodować ból przy chodzeniu. Leczenie opiera się o metody zachowawcze, a gdy one nie działają, konieczna bywa interwencja zabiegowa.

Brodawka wirusowa jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych w środowisku chorób dermatologicznych. Powodują je wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Wirus ten przenoszony jest przez bezpośredni kontakt. Zdarzają się także przypadki samozakażenia, kiedy wirus zostaje przeniesiony na skutek rozdrapania istniejącej brodawki. Wirus ten jest znany nie tylko z powodowania brodawek na stopach i innych częściach ciała. Niektóre, onkogenne typy wirusa HPV biorą udział w powstaniu raka szyjki macicy. Zmiany spowodowane przez HPV mogą pojawić się nie tylko na skórze, lecz także na błonach śluzowych jamy ustnej czy w obrębie narządów płciowych.

Brodawka wirusowa – gdzie występuje i jak się nią zarazić?

Brodawka wirusowa bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka, dlatego dość trudno zapobiec zakażeniu. Brodawka wirusowa na stopie dziecka czy osoby dorosłej to bardzo częste zjawisko. Istnieje przeszło sto podtypów tego wirusa i jest on bardzo rozpowszechniony w środowisku. Część jest swoista dla brodawki na skórze, inne typy wirusa są związane z zakażeniem narządów płciowych i predyspozycją do zmian nowotworowych. W przypadku brodawki na stopie zarazić się można poprzez wypożyczanie obuwia np. na kręgielni czy łyżew na lodowisku. Nie powinno się również pożyczać obuwia. Często do zakażenia dochodzi na basenach, a także przez korzystanie z tych samych przyborów kosmetycznych czy ręczników. Zakażeniom szczególnie sprzyja uszkodzenie bariery naskórkowej skóry, co ułatwia wniknięcie wirusa, jak również upośledzenie odporności, szczególnie w przebiegu chorób przewlekłych jak cukrzyca. Brodawka wirusowa może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Najczęściej wyróżnia się brodawkę zwykłą, brodawkę stóp, kłykciny kończyste, brodawki płaskie.

Polecamy: Czy brodawka na stopie u dziecka lub dorosłego jest groźna? Przyczyny i leczenie narośli

Skąd się biorą kurzajki i czy warto je usuwać? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Jak wygląda brodawka wirusowa?

Brodawka wirusowa jest zgrubieniem skóry o nierównej powierzchni. Brodawki zwykłe mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, choć najczęściej obserwuje się je na palcach, na dłoniach czy w okolicy wałów paznokciowych, a także na stopach. Typy wirusa HPV odpowiedzialne za tego typu zmiany to głównie 2 i 4.

Brodawki na stopie to pojedyncze grudki lokalizujące się na podeszwowej stronie stóp. Ich kolor nie różni się od skóry otaczającej. Mają nierówną, szorstką powierzchnię. Wirus HPV1 powoduje głębokie wnikanie tych brodawek w skórę. Objawy to ból i stan zapalny. Czasami nawet utrudniają chodzenie. Brodawka wirusowa na stopie może mieć również płaską formę. Płaskie brodawki lokalizują się często także na twarzy czy na ramionach.

Kalafiorowate zmiany będące kłykcinami kończystymi częściej lokalizują się na błonach śluzowych i narządach płciowych niż na skórze. Są one również wywołane przez wirusa brodawczaka. W jego przypadku jedną z dróg bezpośredniego kontaktu jest kontakt seksualny.

Brodawka wirusowa – leczenie

Zawsze w przypadku jakiejkolwiek zmiany na skórze warto skonsultować się z dermatologiem, który na podstawie samego oglądania jest w stanie zdiagnozować brodawkę wirusową. Leczenie brodawki wirusowej może być zachowawcze bądź zabiegowe. Kiedy objawy mają niewielkie nasilenie, leczenie zachowawcze jest wystarczające. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie miejscowe środków na kurzajki. Preparaty dostępne bez recepty umożliwiają złuszczenie naskórka i odpadnięcie zmian. Nie niszczą wirusa, lecz hamują jego rozwój. Mają formę kremów, maści czy miejscowych płynów. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarskich i zaleceń dołączonych do danego preparatu. Czasami konieczne bywa zastosowanie leczenia zabiegowego. Stosuje się tu krioterapię, łyżeczkowanie, elektrokoagulacja, czy laseroterapia. Metoda jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czy można uchronić się przed wystąpieniem brodawki wirusowej?

Zdecydowanie można zredukować ryzyko wystąpienia brodawki wirusowej, zachowując podstawowe zasady higieny i unikanie kontaktu bezpośredniego z osobami zakażonymi. Nie da się jednak całkowicie zapobiec kontaktowi człowieka z wirusem brodawczaka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
2
Polecamy
Czy brodawka na stopie u dziecka lub dorosłego jest groźna?
Przyczyny i leczenie narośli
Czy brodawka na stopie u dziecka lub dorosłego jest groźna? Przyczyny i leczenie narośli TVN zdrowie
Wirusowe zapalenie skóry – przykłady zakażeń, objawy i leczenie
Wirusowe zapalenie skóry – przykłady zakażeń, objawy i leczenie TVN zdrowie
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty