Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?
menu
Polub nas na Facebooku

Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić?

NAN

Fot: Ocskay Mark / stock.adobe.com

Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy jest określana jako upławy. U zdrowej kobiety wydzielina powinna być bezbarwna i bezwonna, a wszelkie zmiany jej barwy, konsystencji i zapachu mogą wskazywać na infekcję lub inne rozwijające się choroby.

Bezbarwna wydzielina z pochwy jest objawem fizjologicznym w prawidłowo przebiegającym cyklu miesięcznym. Zabarwiona często oznacza zapalenie miejsc intymnych, na które narażone są kobiety. Wszelkie zmiany w kolorze upławów mogą też sugerować poważniejsze choroby, z których najgroźniejszą jest rak szyjki macicy.

Brązowa wydzielina z pochwy – czy zawsze oznacza raka szyjki macicy?

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie brudzącą wydzielinę o brązowym zabarwieniu, oznacza to, że znajduje się w niej krew. Bardzo często tego typu wydzielina z pochwy pojawia się regularnie w okresie owulacji. Jeżeli nie występują niepokojące objawy towarzyszące, jak: dotkliwy ból jajników czy pieczenie oraz świąd pochwy i sromu, nie należy się niepokoić. Wydzielina najprawdopodobniej poprzedza zbliżającą się menstruację. Jeżeli jednak dodatkowo występują wymienione zespoły objawów lub taka wydzielina pojawia się u kobiet po menopauzie, niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać na nadżerkę (najczęściej spotykaną zmianę chorobową części pochwowej szyjki macicy, która występuje na skutek infekcji bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej), polipy, mięśniaki, a także raka szyjki macicy. Leczenie uzależnione jest od przyczyny.

Brązowa wydzielina z pochwy w ciąży może świadczyć o implantacji zarodka, czyli jego zagnieżdżeniu i jest pierwszym z objawów ciąży. Niestety taka, w której znajdują się skrzepy krwi i której towarzyszą skurcze, może być też symptomem poronienia. Każdy niepokojący ciężarną objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Zobacz także: Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Brązowa wydzielina w opisanych przypadkach zazwyczaj jest bezwonna. Jeżeli jednak ma bardzo nieprzyjemny zapach, może oznaczać przetokę z przewodem pokarmowym, a cuchnąca woń jest skutkiem przedostania się kału do wydzieliny. Zdarza się, że przetoka występuje jako powikłanie po porodzie, przebytych operacji w obrębie miednicy lub chorób jelita grubego.

Biała wydzielina z pochwy – infekcja grzybicza

Jeżeli kobieta obserwuje na bieliźnie białą wydzielinę o gęstej konsystencji, w której niekiedy pojawiają się grudki (wydzielina taka nazywana jest przez ginekologów wydzieliną serowatą) i która ma nieprzyjemną woń, powinna podejrzewać infekcję grzybiczą. Często pojawiają się też zaczerwienienia, obrzęk i świąd miejsc intymnych. Biała wydzielina z pochwy u kobiet w ciąży także oznacza zakażenie drożdżakami, które wymaga konsultacji ginekologicznej.

W przypadku infekcji bakteryjnej upławy są wodniste, również o nieprzyjemnym zapachu (porównywanym z rybim), ale o szarej barwie. Miejsca intymne są wówczas podrażnione i pojawia się świąd.

Zobacz także: Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

Zdarza się, że poza śluzem w upławach pojawia się ropa. Ropne upławy mogą świadczyć o chlamydiozie, chorobie wywołanej przez bakterie, które przenoszone są drogą płciową. Ma ona charakterystyczne objawy towarzyszące. Poza ropnymi upławami występują niezwiązane z menstruacją krwawienia, pieczenie w trakcie oddawania moczu, ból podczas stosunku i ból w okolicy lędźwiowej.

Żółta wydzielina z pochwy – nadżerka i stany zapalne

Żółtawe lub zielonkawe upławy o wodnistej konsystencji mogą być objawem zanikowego zapalenia pochwy, które dotyka głównie kobiet w okresie menopauzy oraz z niskim poziomem estrogenów. Pojawia się wtedy zaczerwienienie warg sromowych i świąd.

Żółta lub zielona wydzielina z pochwy, która jest pienista i ma nieprzyjemny zapach, świadczy o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Infekcja, poza zaczerwienieniem, może powodować ból, który nasila się w trakcie stosunku i oddawania moczu. Objawami towarzyszącymi są zaczerwienienie i obrzęk sromu. Zakażenie zawsze wymaga konsultacji ginekologicznej.

Nadżerka również może powodować zabarwienie wydzieliny z pochwy na zielono bądź żółtawo. Zapach śluzu określany jest jako nieprzyjemny, a dodatkowo kobieta z nadżerką może odczuwać pieczenie lub swędzenie sromu. Choroba w początkowym stadium nie daje innych objawów, lecz o jej zaawansowanej postaci (na skutek braku leczenia) będą świadczyły: krwawienie niezwiązane z menstruacją, plamienia czy bóle, odczuwane zwłaszcza w trakcie stosunku.

Różowa wydzielina z pochwy – obecność krwi w wydzielinie z pochwy

Jeżeli w wydzielinie z pochwy znajduje się niewielka ilość krwi, zmienia ona barwę na różową. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie owulacji, kiedy pęka tzw. pęcherzyk Graafa i może dojść do pęknięcia okolicznych naczynek krwionośnych, z których krew dostanie się do wydzieliny.

Różowa wydzielina z pochwy może występować w trakcie pierwszego etapu ciąży i procesu zagnieżdżania się zarodka, a przy braku dodatkowych objawów nie powinna wzbudzać nadmiernego niepokoju przyszłych mam.

Znacznie poważniejsze jest stan, w którym wydzielina jest silnie zabarwiona krwią i cuchnie. Tego typu upławy są też objawem raka sromu bądź szyjki macicy i wymagają szybkiej konsultacji z ginekologiem.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
9
Polecamy
Obecność białej wydzieliny w pochwie a spóźniony okres
Obecność białej wydzieliny w pochwie a spóźniony okres Dzień Dobry TVN
Śluz przed okresem.
Co oznacza jego różowy kolor?
Śluz przed okresem. Co oznacza jego różowy kolor? Dzień Dobry TVN
Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?
Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować? TVN zdrowie
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby