Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brak wytrysku u mężczyzny – jak poradzić sobie z tym problemem ejakulacyjnym?

Brak wytrysku u mężczyzny – jak poradzić sobie z tym problemem ejakulacyjnym?

NAN

Fot: feelphotoartzm / stock.adobe.com

Brak wytrysku może wiązać się z zaburzeniem zwanym wytryskiem wstecznym. Występuje, gdy nasienie wpada do pęcherza moczowego zamiast wydostać się z penisa podczas orgazmu. Mimo osiągniętego szczytowania wytryśniętego nasienia może być bardzo mało lub może go nie być wcale.

Zaburzenia ejakulacyjne są najczęstszymi problemami seksualnymi mężczyzn. Wytrysk wsteczny, zwany również suchym orgazmem, nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale może powodować niepłodność u mężczyzn. Leczenie wytrysku wstecznego jest na ogół potrzebne jedynie do przywrócenia płodności.

Brak wytrysku – przyczyny

Podczas męskiego orgazmu plemniki wędrują wraz z nasieniem przez nasieniowód, kanaliki nasienne aż do cewki moczowej, gdzie mieszają się z innymi płynami w celu wytworzenia ciekłego nasienia (ejakulatu). Mięśnie przy otwarciu pęcherza moczowego zaciskają się, aby zapobiec wytryskowi do pęcherza moczowego, gdy przechodzi on z gruczołu krokowego do penisa. We wstecznym wytrysku mięśnie pęcherza moczowego nie działają prawidłowo. W rezultacie plemniki mogą dostać się do pęcherza moczowego, zamiast zostać wyrzucone z ciała przez prącie. Istnieje kilka przyczyn, które mogą powodować takie problemy. Są to:

  • zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na pęcherzu moczowym podczas operacji raka jądra lub w gruczole krokowym,
  • działanie niepożądane niektórych leków na wysokie ciśnienie krwi lub zaburzenia nastroju (depresję),
  • zaburzenia nerwowe spowodowane chorobami, takimi jak neuropatia cukrzycowa, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Suchy orgazm jest główną oznaką wstecznego wytrysku – może być również spowodowany przez inne czynniki, w tym chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego (prostatektomia) lub pęcherza moczowego (cystektomia).

Dużą rolę odgrywają również przyczyny psychologiczne, takie jak: stres związany z pracą, obawy dotyczące współżycia seksualnego, problemy małżeńskie lub partnerskie lub depresja. Ponadto brak wytrysku związany może być z zahamowaniem seksualnym lub utratą libido, co oznacza spadek lub całkowity brak zainteresowania seksem. Zmniejszone libido może wynikać z czynników fizycznych lub psychologicznych. Jest związane z niskim poziomem testosteronu hormonalnego.

Zobacz także: Libido – czym jest pociąg seksualny, jak zwiększyć libido?

Jak leczyć brak wytrysku?

Leczenie braku wytrysku zależy od jego przyczyny. Istnieje kilka możliwości terapii tego zaburzenia seksualnego:

  • Farmakoterapia

Może być skuteczna we wstecznym wytrysku spowodowanym uszkodzeniem nerwów. Przyczynami takiego stanu mogą być cukrzyca, stwardnienie rozsiane, niektóre operacje i inne czynniki. Farmakoterapia nie pomoże, jeśli wsteczny wytrysk spowodowany jest operacją, która spowodowała trwałe fizyczne zmiany w anatomii penisa, np. operacją pęcherza moczowego lub usunięciem gruczołu krokowego. Farmakoterapia może wywołać działania niepożądane lub korelacje z innymi lekami. Niektóre środki stosowane w leczeniu wstecznego wytrysku zwiększają ciśnienie krwi i tętno, co może być niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Jeśli mężczyzna chce mieć dziecko, a leki nie pozwalają na uzyskanie nasienia, prawdopodobnie zlecone zostanie wykonanie technik wspomaganego rozrodu. W niektórych przypadkach można zastosować inseminację wewnątrzmaciczną.

  • Suplementacja hormonalna

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu mogą korzystać z suplementacji hormonalnej (terapia zastępcza testosteronem).

  • Terapia psychologiczna

Może pomóc w rozpoznaniu problemów, które mają wpływ na zaburzenie funkcji seksualnych. Ponadto otwarty dialog z partnerem pomaga przezwyciężyć wiele barier w zdrowym życiu seksualnym.

Jeśli problemy z brakiem wytrysku trwają długo, należy skonsultować się z lekarzem seksuologiem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Brak wytrysku a zapłodnienie – jakie są szanse na ciążę?

Możliwe jest zajście w ciążę, nawet jeśli mężczyzna nie będzie miał wytrysku podczas współżycia. Wtedy płyn preejakulacyjny (zwany także z angielskiego precum) wydobywający się z penisa podczas pobudzenia seksualnego może zawierać w sobie plemniki i zapłodnić komórkę jajową w okresie owulacji. Ilość wydzielanego preejakulatu jest zmienna osobniczo, oznacza to, że niektórzy mężczyźni mogą w ogóle nie produkować ejakulatu, a inni są w stanie wyprodukować ponad 5 mililitrów plemników. Zapłodnienie odbywa się wtedy w sytuacji tzw. stosunku przerywanego stosowanego w ramach kontroli urodzeń. Metoda ta jest skuteczna w 73–96%, podczas gdy tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa używana w sposób poprawny – w ponad 99%. Stosunek przerywany nie zawsze jest najlepszą metodą kontroli urodzeń.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
147
25
Polecamy
Pochwica - przyczyny i leczenie. Co to jest napad pochwicowy?
Pochwica - przyczyny i leczenie. Co to jest napad pochwicowy? Dzień Dobry TVN
Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna TVN zdrowie
Brak spermy – jakie ma przyczyny? Co robić, jeśli mężczyzna ma małą ilość spermy?
Brak spermy – jakie ma przyczyny? Co robić, jeśli mężczyzna ma małą ilość spermy? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Marek
Nic nie podane jak leczyć, jaką dietę tylko udać się do lekarza przykre
Czytaj całość
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany