Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brahmi - ajurwedyjska roślina lecznicza. Właściwości, działanie, skutki uboczne i zastosowanie bakopy drobnolistnej 
menu
Polub nas na Facebooku

Brahmi - ajurwedyjska roślina lecznicza. Właściwości, działanie, skutki uboczne i zastosowanie bakopy drobnolistnej 

brahmi

Fot. Ivan_Spasic / Getty Images

Brahmi, czyli bakopa drobnolistna, jest rośliną pochodzącą z Indii, która znajduje szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Wspiera pracę mózgu, przyczyniając się do polepszenia pamięci, koncentracji i uwagi. Bakopa drobnolistna wspomaga leczenie choroby wrzodowej, padaczki oraz depresji. 

Brahmi jest leczniczą rośliną stosowaną od stuleci w tradycyjnej medycynie hinduskiej. Wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Przyczynia się m.in. do usprawnienia procesów poznawczych - pamięci, koncentracji i uwagi. W medycynie ajurwedyjskiej znajduje zastosowanie jako naturalny lek w walce z padaczką, stanami lękowymi, bezsennością.

Brahmi - czym jest?

Brahmi (łac. bacopa monnieri), inaczej bakopa drobnolistna, jest rośliną o cennych właściwościach zdrowotnych i leczniczych wywodzącą się z Indii. Ziele to jest szczególnie cenione w tradycyjnej medycynie hinduskiej, czyli Ajurwedzie. Znajduje zastosowanie jako środek usprawniający pracę mózgu zarówno u osób młodych, jak też w starszym wieku. Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje brahmi w leczeniu różnych chorób, m.in. padaczki. Bakopa drobnolistna jest również skutecznym środkiem o działaniu uspokajającym i zwalczającym bezsenność oraz stany lękowe. Brahmi jest zalecane osobom w stanach wzmożonego wysiłku poznawczego, gdyż przyczynia się do zwiększenia zdolności poznawczych, takich jak: pamięć, koncentracja i uwaga.

Zobacz film: Leczenie przez jedzenie - produkty, których należy unikać. Źródło: W dobrym stylu

Bacopa monnieri - działanie

Brahmi jest rośliną, która skutecznie wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz pobudzające procesy regeneracyjne, dzięki czemu ziele to znajduje zastosowanie w rekonwalescencji po urazach mózgu i udarach. Bacopa monnieri działa uspokajająco, wyciszająco i przeciwstresowo. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie struktur mózgu (m.in. hipokampa) odpowiadających za procesy pamięciowe. Brahmi jest zielem o działaniu antydepresyjnym. Stosowanie bakopy drobnolistnej przyczynia się do redukcji stanów lękowych i poprawy nastroju. Brahmi wspiera procesy uczenia się, gdyż zwiększa zdolność koncentracji i uwagi oraz poprawia pamięć. 

Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Działanie to sprawia, że brahmi zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz innych schorzeń cywilizacyjnych, np. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Bakopa drobnolistna działa przeciwzapalnie, dlatego znajduje zastosowanie w pomocniczym leczeniu stanów zapalnych stawów, oskrzeli, a także dny moczanowej (inaczej podagry, artretyzmu). 

Wyciąg z liści brahmi stosowany jest w leczeniu i zapobieganiu chorobie wrzodowej. Badania dowiodły, że zwiększa on ilość wydzielanego śluzu, który chroni błonę śluzową żołądka przed czynnikami uszkadzającymi i drażniącymi. Ponadto stanowi barierę przed bakterią Helicobacter pylori będącą jedną z najczęstszych przyczyn choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ekstrakt z bakopy drobnolistnej działa ochronnie na wątrobę. Bacopa monnieri wykorzystywana jest również we wzmacnianiu układu odpornościowego oraz regulowaniu poziomu cukru we krwi. Brahmi ogranicza rozwój niektórych bakterii i grzybów. Antybakteryjne właściwości bacopa monnieri są skuteczne w stosunku do takich szczepów, jak: Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella enteritidis, pałeczka ropy błękitnej.

Wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania brahmi

Brahmi posiada wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych, jednak niekiedy stosowanie tej rośliny prowadzi do objawów niepożądanych. Skutkami ubocznymi po bacopa monnieri mogą być: suchość w jamie ustnej, mdłości, uczucie zmęczenia oraz przyspieszona perystaltyka jelit przyczynić się do wystąpienia biegunki. Przeciwwskazaniem do stosowania bakopy drobnolistnej jest ciąża i karmienie piersią. Nie zaleca się korzystania z brahmi osobom przyjmującym leki będące pochodnymi fenotiazyny, gdyż ziele to może nasilać jej działanie. Wskazaniami do stosowania bakopy drobnolistnej są:

  • stany obniżonego nastroju,
  • stany wzmożonego wysiłku poznawczego (np. nauka),
  • objawy dezorientacji i rozkojarzenia występujące u osób w starszym wieku,
  • problemy z pamięcią i koncentracją uwagi,
  • zmęczenie i problemy ze snem.

Jak stosować bakopę drobnolistną?

Brahmi dostępne jest w różnych formach, m.in. w postaci tabletek, kapsułek i sproszkowanego lub ciętego ziela. Dawkowanie tabletek bacopa monnieri jest wskazane na opakowaniu i zależy przede wszystkim od zawartości brahmi w jednej tabletce lub kapsułce. Z bakopy drobnolistnej można przygotować napar, który zaleca się pić 2-3 razy dziennie. Łyżeczkę ziela zalewa się wrzątkiem i zaparza przez 5-10 minut pod przykryciem. Napar z brahmi należy pić podczas posiłków, aby złagodzić pojawiające się nudności. Sproszkowane brahmi można dodawać do jogurtu lub pić w postaci wodnej zawiesiny. Przygotuje się ją poprzez zalanie około 2 g sproszkowanego ziela dowolną ilością wody w zależności od indywidualnych preferencji. Napój pozostawia się na około 10 minut. Po tym czasie wodną zawiesinę bakopy należy wypić wraz z powstałym osadem. 

Zobacz film: Co to jest genodieta? Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
103
6
Polecamy
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Boswellia serrata - działanie lecznicze, dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania 
Boswellia serrata - działanie lecznicze, dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania  TVN zdrowie
Co to jest bylica piołun i jak wygląda?
Właściwości lecznicze i działanie zioła
Co to jest bylica piołun i jak wygląda? Właściwości lecznicze i działanie zioła TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy