Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

NAN

Fot: poylock19 / fotolia.com

Ból wątroby wynika z powiększenia się wątroby, która rozciąga swoją włóknistą torebkę i wynikać może z takich chorób jak zapalenia wątroby, jej marskości bądź zakażeń. Warto pamiętać, że ból pojawia się w poważnych stanach chorobowych, dlatego nierzadko konieczna jest wizyta u specjalisty, a nawet hospitalizacja. 

Ból wątroby występuje głównie w wyniku uszkodzenia tego narządu. Najczęściej spowodowane jest to regularnym i trwającym latami nadużywaniem alkoholu bądź złą dietą. Wątroba nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości żółci, która bierze bezpośrednio udział w trawieniu pokarmów, jak i upośledzona jest jej funkcja metaboliczna. Tym samym może dojść do poważnych stanów chorobowych, skutkujących niebezpiecznymi powikłaniami.

Zobaczcie na filmie, jak zbudowana jest nasza wątroba:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Jak rozpoznać ból wątroby? Objawy i przyczyny

Wątroba nie jest unerwiona czuciowo. Dopiero rozciągnięcie i podrażnienie przez wątrobę błony surowiczej, tzw. torebki wątroby, powoduje ból zlokalizowany z prawej strony pod żebrami. Najczęściej występuje on w wyniku stłuszczania wątroby, jej zapalenia, marskości, torbieli lub nowotworu, a także chorób hematologicznych czy zespołu Budda-Chiariego. Ból wątroby występuje także z objawami towarzyszącymi, takimi jak:

 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • brak apetytu,
 • żółtaczka,
 • powiększenie wątroby wyczuwalne pod lewym łukiem żebrowym,
 • wzdęcia i zaparcia,
 • zanik mięśni,
 • ogólne osłabienie,
 • zaburzenia libido,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • obrzęki,
 • zaburzenia wchłaniania leków.

Dlaczego boli? Ból wątroby po alkoholu

Jeśli ból wątroby pojawia się po spożyciu alkoholu, może to świadczyć o chorobach wątroby. Wątroba może ulegać powolnemu uszkodzeniu i nie dawać objawów przez długi czas. Proces chorobowy zaczyna się od stłuszczenia wątroby, później następuje zapalenie, które nieleczone może doprowadzić do marskości wątroby. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu już po ok. 10 latach może pojawić się marskość. Ból wątroby to tylko jeden z wielu objawów częstego spożywania alkoholu. Oprócz tego mogą pojawiać się inne symptomy: wysokie ciśnienie, zaburzenia żołądkowe, otyłość, impotencja oraz stany depresyjne.

Ból wątroby w ciąży

Podczas ciąży u niektórych kobiet mogą wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Należą do nich m.in. stan przedrzucawkowy, rzucawka, zespół HELLP oraz ostre stłuszczanie wątroby. Najczęściej pojawiają się w 3. trymestrze ciąży, stwarzając duże zagrożenie dla matki i dziecka. Każdą z tych chorób charakteryzuje ból wątroby wraz z różnymi objawami towarzyszącymi. Zespół HELLP występuje u wielu ciężarnych, u których rozpoznano stan przedrzucawkowy. To niedokrwistość hemolityczna, objawiająca się oprócz bólu wątroby także nudnościami, wymiotami, bólem głowy, obrzękami, białkomoczem i nadciśnieniem. Również ten stan chorobowy jest zagrożeniem zdrowia i życia matki i dziecka. Ból wątroby w ciąży może wskazywać także na ostre stłuszczanie wątroby, które najczęściej występuje między 30. a 38. tygodniem ciąży. Objawy, które sugerują ten stan, to: gorączka, nudności i wymioty, biegunka, obrzęki, pogłębiająca się żółtaczka, wodobrzusze, a także krwotoki z dróg rodnych.

Co na ból wątroby? Leczenie

W celu skutecznego leczenia tzw. bólu wątroby należy znaleźć jego przyczynę. Tylko właściwa diagnoza umożliwi dalsze leczenie. W przypadku bólu wątroby i objawów towarzyszących, takich jak: gorączka, wymioty, ból brzucha, należy niezwłocznie udać się na konsultację. Często stosowane jest leczenie farmakologiczne, w niektórych przypadkach –m.in. w zakażeniach wirusowych lub autoimmunologicznym zapaleniu wątroby – leczenie docelowe. Nierzadko należy odstawić dotychczas stosowane leki, które mogły wywołać polekowe uszkodzenie wątroby. W poważnych chorobach wątroby, np. gdy następuje jej niewydolność, podejmowane jest leczenie operacyjne.

Domowe sposoby na ból wątroby

Ból wątroby, czy to po jedzeniu, czy alkoholu bądź z innych przyczyn, najlepiej łagodzić rozgrzaniem miejsca bólu i jego masażem. Przydatny będzie termofor i spokojne miejsce do odpoczynku. Profilaktycznie warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe: unikać żywności przetworzonej i tłustych potraw, do diety włączyć dużą ilość zielonych, liściastych warzyw, naturalne jogurty, a także soki z owoców, np. grejpfruta, papai lub marchwi. Trawieniu pokarmów i tym samym pracy wątroby sprzyjają zioła, np. kminek, tymianek, oregano, mięta, majeranek. Należy unikać ostrych przypraw, curry i pieprzu, które podrażniają przewód pokarmowy. W nawykach żywieniowych istotne jest także tempo jedzenia. Wątrobie sprzyja regularne jedzenie mniejszych ilości, które powoli i dokładnie się przeżuwa. Dzięki temu narząd zdąży wytworzyć potrzebną do trawienia żółć, a także wychwyci szkodliwe toksyny. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
256
20
Polecamy
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Ból śledziony – objawy, przyczyny, leczenie
Ból śledziony – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Powiększona wątroba – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie
Powiększona wątroba – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (4)
Ewelina
u mnie bóle się pojawiają głównie po jedzeniu, jakimś nie do końca zdrowym, cieżkim, i na takie przypadłości zioła są spoko, bo tez pije takie z ostropestem, ale fakt faktem - badania to zawsze podstawa, nie diagnozuj się nigdy sama
Czytaj całość
Martka
Do zbadania próby wątrobowe na poczatek. Przeciążenie może być, ogólnie na tego typu problemy bardzo pomaga ostropest i babka płesznik, na oczyszczanie czarnuszka.
Czytaj całość
Coala
Jurka, no raczej że nie zawsze, ale jak sam objaw to jest to już niepokojące i lepiej się badać i przede wszystkim ograniczyć wszystkie czynniki, które mogą do takich objawów doprowadzać + może cos na oczyszczanie wątroby zacząć stosować
Czytaj całość
jurka
a ból watroby to zawsze musi być jakaś choroba czy może się tak zdarzyć że to po prostu jakieś przeciążenie albo coś w tym stylu i samo przejdzie?
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy