Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Ból wątroby – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: poylock19 / fotolia.com

Ból wątroby wynika z powiększenia się wątroby, która rozciąga swoją włóknistą torebkę i wynikać może z takich chorób jak zapalenia wątroby, jej marskości bądź zakażeń. Warto pamiętać, że ból pojawia się w poważnych stanach chorobowych, dlatego nierzadko konieczna jest wizyta u specjalisty, a nawet hospitalizacja. 

Ból wątroby występuje głównie w wyniku uszkodzenia tego narządu. Najczęściej spowodowane jest to regularnym i trwającym latami nadużywaniem alkoholu bądź złą dietą. Wątroba nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości żółci, która bierze bezpośrednio udział w trawieniu pokarmów, jak i upośledzona jest jej funkcja metaboliczna. Tym samym może dojść do poważnych stanów chorobowych, skutkujących niebezpiecznymi powikłaniami.

Jak rozpoznać ból wątroby? Objawy i przyczyny

Wątroba nie jest unerwiona czuciowo. Dopiero rozciągnięcie i podrażnienie przez wątrobę błony surowiczej, tzw. torebki wątroby, powoduje ból zlokalizowany z prawej strony pod żebrami. Najczęściej występuje on w wyniku stłuszczania wątroby, jej zapalenia, marskości, torbieli lub nowotworu, a także chorób hematologicznych czy zespołu Budda-Chiariego. Ból wątroby występuje także z objawami towarzyszącymi, takimi jak:

 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • brak apetytu,
 • żółtaczka,
 • powiększenie wątroby wyczuwalne pod lewym łukiem żebrowym,
 • wzdęcia i zaparcia,
 • zanik mięśni,
 • ogólne osłabienie,
 • zaburzenia libido,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • obrzęki,
 • zaburzenia wchłaniania leków.

Dlaczego boli? Ból wątroby po alkoholu

Jeśli ból wątroby pojawia się po spożyciu alkoholu, może to świadczyć o chorobach wątroby. Wątroba może ulegać powolnemu uszkodzeniu i nie dawać objawów przez długi czas. Proces chorobowy zaczyna się od stłuszczenia wątroby, później następuje zapalenie, które nieleczone może doprowadzić do marskości wątroby. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu już po ok. 10 latach może pojawić się marskość. Ból wątroby to tylko jeden z wielu objawów częstego spożywania alkoholu. Oprócz tego mogą pojawiać się inne symptomy: wysokie ciśnienie, zaburzenia żołądkowe, otyłość, impotencja oraz stany depresyjne.

Ból wątroby w ciąży

Podczas ciąży u niektórych kobiet mogą wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Należą do nich m.in. stan przedrzucawkowy, rzucawka, zespół HELLP oraz ostre stłuszczanie wątroby. Najczęściej pojawiają się w 3. trymestrze ciąży, stwarzając duże zagrożenie dla matki i dziecka. Każdą z tych chorób charakteryzuje ból wątroby wraz z różnymi objawami towarzyszącymi. Zespół HELLP występuje u wielu ciężarnych, u których rozpoznano stan przedrzucawkowy. To niedokrwistość hemolityczna, objawiająca się oprócz bólu wątroby także nudnościami, wymiotami, bólem głowy, obrzękami, białkomoczem i nadciśnieniem. Również ten stan chorobowy jest zagrożeniem zdrowia i życia matki i dziecka. Ból wątroby w ciąży może wskazywać także na ostre stłuszczanie wątroby, które najczęściej występuje między 30. a 38. tygodniem ciąży. Objawy, które sugerują ten stan, to: gorączka, nudności i wymioty, biegunka, obrzęki, pogłębiająca się żółtaczka, wodobrzusze, a także krwotoki z dróg rodnych.

Co na ból wątroby? Leczenie

W celu skutecznego leczenia tzw. bólu wątroby należy znaleźć jego przyczynę. Tylko właściwa diagnoza umożliwi dalsze leczenie. W przypadku bólu wątroby i objawów towarzyszących, takich jak: gorączka, wymioty, ból brzucha, należy niezwłocznie udać się na konsultację. Często stosowane jest leczenie farmakologiczne, w niektórych przypadkach –m.in. w zakażeniach wirusowych lub autoimmunologicznym zapaleniu wątroby – leczenie docelowe. Nierzadko należy odstawić dotychczas stosowane leki, które mogły wywołać polekowe uszkodzenie wątroby. W poważnych chorobach wątroby, np. gdy następuje jej niewydolność, podejmowane jest leczenie operacyjne.

Domowe sposoby na ból wątroby

Ból wątroby, czy to po jedzeniu, czy alkoholu bądź z innych przyczyn, najlepiej łagodzić rozgrzaniem miejsca bólu i jego masażem. Przydatny będzie termofor i spokojne miejsce do odpoczynku. Profilaktycznie warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe: unikać żywności przetworzonej i tłustych potraw, do diety włączyć dużą ilość zielonych, liściastych warzyw, naturalne jogurty, a także soki z owoców, np. grejpfruta, papai lub marchwi. Trawieniu pokarmów i tym samym pracy wątroby sprzyjają zioła, np. kminek, tymianek, oregano, mięta, majeranek. Należy unikać ostrych przypraw, curry i pieprzu, które podrażniają przewód pokarmowy. W nawykach żywieniowych istotne jest także tempo jedzenia. Wątrobie sprzyja regularne jedzenie mniejszych ilości, które powoli i dokładnie się przeżuwa. Dzięki temu narząd zdąży wytworzyć potrzebną do trawienia żółć, a także wychwyci szkodliwe toksyny. 

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
115
10
Więcej na temat
ALT, czyli aminotransferaza alaninowa: normy, interpretacja wyników badania, próby wątrobowe
ALT, czyli aminotransferaza alaninowa: normy, interpretacja wyników badania, próby wątrobowe
Żółtaczka mechaniczna – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Żółtaczka mechaniczna – objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie
Gdzie jest wątroba? Jak rozpoznać stan chorobowy?
Gdzie jest wątroba? Jak rozpoznać stan chorobowy?
Żółtaczka typu B – leczenie, objawy, szczepionka. Jak rozpoznać chorobę?
Żółtaczka typu B – leczenie, objawy, szczepionka. Jak rozpoznać chorobę?
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie? Reklama
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Reklama
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce?
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce? Reklama
Co robić, gdy użądli pszczoła? Objawy użądlenia - opuchlizna
Co robić, gdy użądli pszczoła? Objawy użądlenia - opuchlizna
Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?
Silny ból z tyłu głowy - co może być jego przyczyną? Czy jest niebezpieczny?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym