Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny. Jak można go zmniejszyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny. Jak można go zmniejszyć?

ból-brzucha

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Ból podbrzusza po stosunku jest objawem, który nie powinien być bagatelizowany. Nie zawsze jest groźny, jednak często jest symptomem stanów chorobowych, m.in. endometriozy, infekcji lub zapalenia pęcherza moczowego, które należy leczyć.

Ból podbrzusza po stosunku to objaw, który występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Powoduje duży dyskomfort, dlatego warto skonsultować go ze specjalistą i znaleźć przyczynę jego występowania. Nierzadko już zmiana pozycji może poprawić jakość współżycia i zminimalizować ból.

Czy ból podbrzusza po stosunku to groźny objaw?

Ból podbrzusza po stosunku to objaw, który może być groźny. Jeśli dolegliwości szybko mijają, to nie powinien być to powód do zmartwień. Inaczej jest w przypadku, gdy ból podbrzusza po stosunku i ból podbrzusza po stosunku w ciąży wiąże się także z objawami towarzyszącymi, takimi jak plamienie i krwawienie. U kobiety niebędącej w ciąży może być to objaw stanu chorobowego i wymaga wizyty u ginekologa. Jeśli kobieta jest w ciąży, to oznak tego typu tym bardziej nie można bagatelizować. Najczęściej świadczą tylko o niegroźnych mikrourazach, jednak ich przyczyną może być np. łożysko przodujące lub infekcja, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań.

Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny

Ból podbrzusza po stosunku może mieć różne przyczyny. Jest to dość powszechna dolegliwość i szacuje się, że dotyczy nawet 40% kobiet. Może mieć także wiele objawów towarzyszących, które umożliwiają szybszą diagnozę. Bardzo często ból ten związany jest z pochwicą, czyli dysfunkcją seksualną, która powoduje silne napięcie pochwy podczas penetracji – co ciekawe, może występować na każdym etapie stosunku. 

Innym stanem chorobowym jest dyspareunia, czyli ból odczuwany zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (najczęściej w czasie stosunku i po nim). Inną przyczyną tego typu dolegliwości jest wulwodynia, która występuje w wyniku chorób nerwów czuciowych sromu i pochwy. Ponadto ból podbrzusza po stosunku w dni płodne jest związany z owulacją. Jest spowodowany silną pracą jajników, które przygotowują się do wypuszczenia komórki jajowej do jajowodów. Jeśli ból podbrzusza po stosunku występuje np. przez kilka dni, to przyczynami mogą być: torbiele, polipy, mięśniaki, endometrioza, choroby jelita grubego i nowotwory (rak szyjki macicy, mięsak, chłoniak, rak sromu i pochwy, rak trzonu macicy).

Ból podbrzusza po stosunku w ciąży – przyczyny

Ból podbrzusza po stosunku w ciąży najczęściej jest związany z mikrourazami, które mogą także wywoływać plamienie bądź delikatne krwawienie. Nie są one groźne dla kobiety w ciąży, jednak zawsze takie objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą. Inną przyczyną tego typu dolegliwości może być infekcja. W tym okresie drogi rodne są szczególnie narażone na szkodliwe działanie drobnoustrojów. Ból może być wynikiem m.in. nadżerki szyjki macicy, drożdżycy pochwy i bakteryjnego zapalenia pochwy lub sromu. Ponadto tego typu dolegliwości mogą wynikać także z ogólnoustrojowych chorób, takich jak cukrzyca, osłabienie i nadciśnienie tętnicze. 

Może na nie wskazywać towarzyszące bólowi pieczenie, a także odczuwalna podczas stosunku suchość pochwy. Inną przyczyną może być endometrioza – pod warunkiem że ból pojawiający się w ciąży występował także przed nią. Dolegliwości mogą być również natury psychologicznej, np. być wynikiem pochwicy. Ból podbrzusza po stosunku u ciężarnej może być spowodowany skurczami macicy w wyniku orgazmu. Ten rodzaj bólu nie jest groźny ani dla dziecka, ani dla matki.

Ból podbrzusza po stosunku u mężczyzn

Ból podbrzusza po stosunku występuje także u mężczyzn. Może być związany także z bólem jąder bądź członka. Najczęściej są to oznaki chorób bądź dolegliwości prostaty. Nierzadko również mogą wynikać z zaburzeń funkcjonowania pęcherza. Tego typu dolegliwości mogą być związane z infekcjami. Inną przyczyną ich występowania może być np. stulejka, czyli nieprawidłowość anatomiczna prącia. Dodatkowo ból podbrzusza po stosunku u mężczyzny może towarzyszyć bolesnej erekcji, co wskazuje na zapalenie cewki moczowej lub prostaty. Takie zaburzenia mogą wynikać również z chorób neurologicznych.

Co na ból podbrzusza po stosunku? Co pomoże go zmniejszyć lub usunąć?

Jeśli ból podbrzusza po stosunku nie ustępuje bądź występuje regularnie i jest silny, to należy udać się do specjalisty. Badanie lekarskie i dodatkowe badania diagnostyczne pomogą znaleźć przyczynę występowania tej dolegliwości. Nierzadko okazuje się, że np. zmiana pozycji podczas zbliżeń i zastosowanie żeli zmniejszających suchość pochwy może zminimalizować ból, którego przyczyną jest np. zbyt głęboka penetracja. W przypadku infekcji konieczne będą badania, a także dopasowanie terapii opartej na lekach. Nierzadko ból podbrzusza podczas stosunku, który wynika z psychiki, jest leczony terapią u psychologa lub seksuologa.

Zobacz film: Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Ból podczas stosunku - przyczyny bólu brzucha i podbrzusza podczas seksu.
Ból podczas stosunku - przyczyny bólu brzucha i podbrzusza podczas seksu. Dzień Dobry TVN
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?
Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany? TVN zdrowie
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie