Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból oka u dziecka - jakie są tego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból oka u dziecka - jakie są tego przyczyny?

fizkes/getty images

Ból oka u dziecka może wynikać z wielu różnych przyczyn. Najczęstszą jest oczywiście zapalenie spojówek. Tyle tylko, że przyczyn tej dolegliwości jest równie wiele. Ból oczu u dziecka może być spowodowany przez anginę lub chore zatoki.

Ból oka u dziecka w większości przypadków nie stanowi powodu do niepokoju. Najczęściej wiąże się on z zapaleniem spojówek, przemęczeniem oczu, anginą lub chorymi zatokami. Zdarza się jednak, że stanowi on zapowiedź poważnych problemów okulistycznych i wtedy wizyty u okulisty nie warto odkładać.

Ból oka u dziecka – możliwe przyczyny

Ból oka u dziecka, podobnie jak w przypadku osoby dorosłej, może wynikać z bardzo wielu, zupełnie różnych od siebie przyczyn. Większość z nich to niegroźne dolegliwości, w przypadku których wystarczy zastosowanie prostego leczenia. Czasami jednak ból oczu u dziecka może świadczyć o poważnym problemie okulistycznym. W żadnym wypadku nie można więc ignorować skarg dziecka, natomiast należy do nich podejść z należytym spokojem. Najczęstsze przyczyny bólu oka u dziecka to:

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Ból oczu u dziecka a zapalenie spojówek

Ból głowy i oczu u dziecka najczęściej jest spowodowany zapaleniem spojówek. Dolegliwość ta również może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej objawia się łzawieniem, pieczeniem i opuchlizną oczu, które niejednokrotnie są także zaczerwienione. Nie zawsze jednak bólowi oczu u dziecka muszą towarzyszyć te dodatkowe objawy i dopiero wizyta u okulisty może potwierdzić, czy powodem dolegliwości jest zapalenie spojówek. Towarzyszyć może on nieżytowi górnych dróg oddechowych, za którego rozwój odpowiedzialne jest zakażenie wirusowe. Do zapalenia spojówek mogą prowadzić również alergia oraz zakażenie drobnoustrojami – najczęściej związane z nieprawidłową higieną rąk i przenoszeniem zarazków z dłoni do oka. Powody dolegliwości mogą być jednak zupełnie innej natury. Do bólu głowy i oczu u dziecka prowadzić może zmęczenie oczu, przyczyniać się do niego może suche powietrze w domu oraz chlorowana woda. Zapalenie spojówek może także być reakcją na silne światło.

Ból oka u dziecka – co robić?

Ból głowy i oczu u dziecka nie zawsze musi oznaczać poważne problemy zdrowotne. Jeśli dziecko nie ma gorączki, ból nie jest wyjątkowo uciążliwy i maluch skarży się na pieczenie lub niewielki dyskomfort, nie trzeba od razu zamawiać wizyty u okulisty. W ciągu 3-4 dni należy sięgnąć po sól fizjologiczną oraz krople nawilżające („sztuczne łzy”) i zakropić dziecku oczy dwa razy dziennie. Jeśli jednak po tym czasie ból nie ustąpi, należy zgłosić się do pediatry.

Jęczmień a ból oka u dziecka

Ból oczu u dziecka równie często może być spowodowany częstym pocieraniem przez nie brudnymi rękami. W efekcie tego działania na powiece powstaje jęczmień. Jest to bolesna zmiana, bardzo wrażliwa na dotyk. Trudno jej nie zauważyć. Podczas wzrostu tej zmiany dziecko może mieć wrażenie, że ma coś na oku. W przypadku małej zmiany, wizyta u okulisty nie jest konieczna, jeśli jednak pojawią się gorączka i ból oczu, który dziecko opisuje jako duży, trzeba udać się do specjalisty.

Inne możliwe przyczyny bólu oka u dziecka

Ból oczu u dzieci wielokrotnie spowodowany jest podrażnieniem wywołanym przez ciało obce. Może to być podwinięta rzęsa lub pyłek, kurz, drobne zanieczyszczenie. W efekcie takiego podrażnienia pojawia się zaczerwienienie i łzawienie oczu. Najczęściej problem znika bez ingerencji, ponieważ oko samo dokonuje oczyszczenia swojej powierzchni za pomocą łez. Czasami jednak trzeba sięgnąć po krople do oczu lub usunąć ciało obce za pomocą czystej chusteczki. Ból głowy i oczu dziecka niejednokrotnie pojawia się u dzieci ruchliwych i aktywnych, które często upadają lub uderzają o coś. Zdarza się jednak, że taka dolegliwość ma znacznie poważniejsze przyczyny, związane z wadami wzroku lub innymi problemami okulistycznymi. Gdy bóle oka nie ustępują lub często nawracają, koniecznie należy udać się na wizytę u okulisty, który zleci niezbędne badania i zaproponuje ewentualne leczenie.

Czy bólu oka u dziecka można uniknąć?

Ból oka u dziecka często wynika z prowadzonego przez nie trybu życia:

  • zbyt małej aktywności,
  • zbyt dużej ilości czasu spędzonego przed ekranem urządzeń multimedialnych,
  • niezdrowej i zbyt jednorodnej diety, która nie zapewnia wystarczającego poziomu cynku, witamin A, B1, B2, B6, E oraz jest uboga w nienasycone kwasy omega 3.

Chcąc uniknąć problemów ze zdrowiem oczu u dziecka, należy więc świadomie regulować czas, który spędza ono przed ekranem telewizora, komputera, tabletu i telefonu. Trzeba zachęcać je do spędzania czasu na świeżym powietrzu, kiedy oczy prawdziwie mogą odpocząć, a patrzenie w dal pozwala zachować dobry wzrok. Warto również zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce, a także zdrowe tłuszcze, chroniące m.in. ludzki wzrok.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Choroby oczu − problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji. Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, red. nauk. F. Raciborski, M. Gujski, Warszawa 2016.

2. A. Paczkowska, J. Szmalec, Nieprawidłowe przetwarzanie wzrokowe a zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci w wieku 7-11 lat z problemami szkolnymi, „Hygeia Public Health“ 2014, nr 49(4), s. 650-654.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
6
Polecamy
Mamo, tato, suche oczka!
Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka? TVN zdrowie
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny?
Jak łagodzić objawy?
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy? TVN zdrowie
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki