Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – przyczyny, leczenie i zalecane ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – przyczyny, leczenie i zalecane ćwiczenia

NAN

Fot: Adam Gregor / stock.adobe.com

Ból kręgosłupa piersiowego jest dolegliwością coraz częściej występującą również u młodych ludzi. Nieprawidłowa postawa ciała i zbyt niska aktywność fizyczna sprzyjają powstawaniu zwyrodnień kręgosłupa i bolesności w tym obszarze.

Odcinek piersiowy kręgosłupa składa się z 12 kręgów i w stosunku do innych jego części ma ograniczoną ruchomość. Ma on zapewniać stabilność ciała i podtrzymywać klatkę piersiową. Choć urazy odcinka piersiowego są dość rzadkie, to ból odczuwany w tym obszarze może być bardzo dokuczliwy.

Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny

Ból kręgosłupa piersiowego najczęściej związany jest z przeciążeniem mięśni w górnej części pleców lub zmianami zwyrodnieniowymi.

Siedzący tryb pracy wraz z niedopasowanymi meblami odgrywają kluczową rolę w powstawaniu bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa. Czynnikami zwiększającymi ryzyko jego wystąpienia są również słaba aktywność fizyczna, nadwaga lub otyłość oraz obfity biust.

U dzieci i nastolatków bóle kręgosłupa często wiążą się z noszeniem zbyt ciężkiego plecaka. Odpowiedni dobór tornistra szkolnego może nieco zniwelować ten problem, jednak przede wszystkim potrzebne są rozwiązania systemowe, dzięki którym dzieci nie będą musiały nosić tak wiele książek do szkoły. Kolejną przyczyną występowania bólu kręgosłupa w tej grupie wiekowej jest intensywne uprawianie sportów obciążających kręgosłup.

Ból kręgosłupa piersiowego u osób starszych może być związany z różnymi chorobami degeneracyjnymi stawów, zużyciem ich powierzchni czy osteoporozą. Ciężka fizyczna praca przez całe życie predysponuje do pojawiania się takich dolegliwości w starości.

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Ból kręgosłupa może też wystąpić na skutek przebytych urazów. Warto wiedzieć, że często pojawia się on wówczas nie bezpośrednio po urazie, ale po paru tygodniach, a nawet miesiącach.

Ból kręgosłupa piersiowego – pieczenie i inne objawy mu towarzyszące

Ból kręgosłupa piersiowego może dawać nieprzyjemne, a nawet niepokojące objawy. Niektóre z nich są zaskakujące i trudne do powiązania z samym kręgosłupem i brane za symptomy sercowe, neurologiczne, a nawet psychosomatyczne.

Objawami, które przypominają te wynikające z problemów z sercem są ból, pieczenie i kłucie w okolicy serca, duszności czy ból w lewym ramieniu. W przypadku wystąpienia takich objawów lepiej skonsultować się z lekarzem, ale warto zachować spokój i mieć świadomość, że mogą one pochodzić od kręgosłupa. Drętwienie i ból rąk czy nóg również mogą być wywołane zmianami w piersiowym odcinku kręgosłupa.

W wyniku ucisku na klatkę piersiową możliwe jest również odczuwanie duszności prowadzących nawet do hiperwentylacji, co jest często mylnie interpretowane jako zaburzenie natury emocjonalnej. Osoba może cierpieć z powodu niedotlenienia i być nadreaktywna emocjonalnie. Jeśli objawy te towarzyszą bólowi kręgosłupa, warto upewnić się, że to nie on jest ich przyczyną.

Ból kręgosłupa piersiowego może przenosić się również na odcinek szyjny i lędźwiowy, promieniować do rąk, nóg lub pomiędzy łopatki.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – leczenie

Jeśli ból jest bardzo silny, stosuje się leki i maści przeciwbólowe. Jest to jednak doraźne i objawowe rozwiązanie. Osoby, którym często dolega ból kręgosłupa powinny zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny problemu i udać do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Fizjoterapia posiada też szereg skutecznych metod w leczeniu bólu kręgosłupa:

  • kinezyterapię – zajęcia związane z ruchem,
  • kinesiotaping – przyklejanie specjalnych plastrów, które utrzymują prawidłowe napięcie mięśni,
  • laseroterapię,
  • kąpiele lecznicze – w borowinie lub solankach,
  • magnetoterapię,
  • elektroterapię,
  • krioterapię.

W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa powinna wykonywać każda osoba pracująca w trybie siedzącym lub nadmiernie obciążająca plecy, co może zapobiec występowaniu bólu kręgosłupa. Regularne wykonywanie ćwiczeń sprzyja poprawie postawy ciała i ustąpieniu dolegliwości w tym obszarze, jednak przed przystąpieniem do nich warto odpowiednio zdiagnozować problem, żeby nie wykonywać ruchów mogących dodatkowo obciążyć kręgosłup.

Odpowiednim ćwiczeniami na ból w odcinku piersiowym kręgosłupa są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców – nie tylko w odcinku piersiowym, ale również lędźwiowym. Pomocne może być wykonywanie klasycznego “kociego grzbietu”, skłonów i naprzemiennych wyprostów rąk w klęku podpartym.

Ból kręgosłupa piersiowego – aktywność fizyczna

Oprócz wykonywania odpowiednich ćwiczeń osoby cierpiące z powodu bólu kręgosłupa piersiowego powinny zadbać o regularną aktywność fizyczną. Korzystne dla pleców są pływanie i spacery.

Zobacz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

  1. Briggs, A., Smith, A., Straker, L. i Bragge, P., Thoracic spine pain in the general population: Prevalence, incidence and associated factors in children, adolescents and adults. A systematic review, “BMC Musculoskeletal Disorders”, 2009.
  2. Ćwiczenia reahbilitacyjne - odcinek piersiowy, Fizjoterapia Załęski
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
785
69
Polecamy
Ból łopatki po lewej lub po prawej stronie – przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Ból łopatki po lewej lub po prawej stronie – przyczyny, leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Co oznacza ból pleców między łopatkami?
Zalecane ćwiczenia
Co oznacza ból pleców między łopatkami? Zalecane ćwiczenia TVN zdrowie
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Redi
Lekarze w tym kraju nie leczą tylko przyjmują. Wiedzą o zastrzykach, blokadach i przeciągają chorowanie pacjentów na miesiące a nawet na lata, bo mają z tego kasę. To działania mafijne! Lecząc się w Niemczech lekarz prowadzi cię od gabinetu poprzez rehabilitację i szpital. U nas zanim dostaniesz rehabilitację to umrzesz z bólu! Ale na zbrojenia w Polsce jest...
Czytaj całość
Rydzyk show
Wszystko fajne ale system zdrowia w tym kraju to katastrofa.Nawed prywatnie ,wydałem mnustwo pieniędzy a i tak ciągle słysze że nie ma miejsca ,narazie poczekajmy itp.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty